Author Topic: Проблеми и решенија за новите Green и Red дискови на Western Digital  (Read 6373 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблеми и решенија за новите Green и Red дискови на Western Digital
« Reply #15 on 01.08.2017, Tuesday, 22:27:38 (Edited 02.08.2017, Wednesday, 00:55:58) »
Добро, да, ако станува збор за контакт од, на пример, некој баш класичен конектор, бидејќи калафониумот е течен само на повисока температура, а на собна е тврд (не е како паста), да, на крајот ќе се скрши и ќе падне.

Ама не е таква ситуацијата кај дисковиве. Погледај ги игличестите контакти. Тие се толку ситни, нема шанси да го скршат калафониумот. Освен тоа, ова не е конектор, стави вади по неколку пати дневно, па ај, кога тогаш ќе падне. Контролната електроника ќе ја извадиш можеби еднаш или два пати во животниот век на дискот. Еднаш за да ја калаисаш и втор пат за да убаво ја исчистиш, ако евентуално е многу валкана (запрашена, катран од цигари, итн.), толку. Затоа се убаво се чисти пред да се врати назад плочката на дискот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Што зборите бреј паста за лемење. Значи така па та ај тоа него е корозивна. Зар овде ја ставаат добро ја разгледав темава. Кај тоа е тенка работа тенки водови се уште паста корозивна како оние 50 денара на битка и наредено е се
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Имаш и од 500 ден и од 1500 ден ;)
Цинолот е за олуци, си пишува на неа :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Е да затоа никогаш немам купено многу е скап калофониумот во музичка продавница уште ронка ми остана. Логинг има еден калофониум полски 60денара кутиче али од тој темниот а овој поскапиот е жолтеникав
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблеми и решенија за новите Green и Red дискови на Western Digital
« Reply #19 on 02.08.2017, Wednesday, 00:17:40 (Edited 02.08.2017, Wednesday, 00:20:00) »
Добро, да, ако станува збор за контакт од, на пример, некој баш класичен конектор, бидејќи калафониумот е течен само на повисока температура, а на собна е тврд (не е како паста), да, на крајот ќе се скрши и ќе падне.

Ама не е таква ситуацијата кај дисковиве. Погледај ги игичестите контакти. Тие се толку ситни, нема шанси да го скршат калафониумот. Освен тоа, ова не е конектор, стави вади по неколку пати дневно, па ај, кога тогаш ќе падне. Контролната електроника ќе ја извадиш можеби еднаш или два пати во животниот век на дискот. Еднаш за да ја калаисаш и втор пат за да убаво ја исчистиш, ако евентуално е многу валкана (запрашена, катран од цигари, итн.), толку. Затоа се убаво се чисти пред да се врати назад плочката на дискот ;).

Па никој не вика грутка колофониум да ставиш, па со контактите да ја кршиш. 8) Проблемот е во квалитетот на тинолот.Најквалитетен тинол прават со колофониум во средина.Сум имал дискови кои на 6 месеци откажувале, особено овие посочениве,Штампата е тенка, дури се витка и ако нерамномерно ја стегаш знае да се подуе, поткрене или изобличи.На овие дискови сум среќавал калај што се рони, неквалитетно рециклиран,претопуван трипати. Секој лем сум го чистел и прелемувал, особено ако дискот имал важни податоци.Некои мајстори прават пари *спасувајќи* дискови на овој начин. ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Цинолот е за олуци, си пишува на неа :)

Јас немам начекано на Цинол да пишува дека за олуци, но пишува дека е за „меко лемење“ ;D.

Е да затоа никогаш немам купено многу е скап калофониумот во музичка продавница уште ронка ми остана. Логинг има еден калофониум полски 60денара кутиче али од тој темниот а овој поскапиот е жолтеникав

Солиден е, имам таков земено. Со него, се се леми. И оној безоловнион калај супер го леми ;).

Секој лем сум го чистел и прелемувал, особено ако дискот имал важни податоци.Некои мајстори прават пари *спасувајќи* дискови на овој начин. ;D ;D

Дебела пара се вика тоа ;). И да, враќање на податоци од оштетени дискови е моментално една од најплатените гранки во техниката... освен програмерските струки, се разбира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Проблеми и решенија за новите Green и Red дискови на Western Digital
« Reply #21 on 02.08.2017, Wednesday, 09:59:12 (Edited 02.08.2017, Wednesday, 13:43:08) »
Јас на пример Гига кога дојдов тогаш кај тебе научив некои основи видов како треба да се понашаш со хард али навистина многу е скапо да враќаш податоци. Па од мемориска под лупи чуда.А старине бе хард дискови јас имав од 2002еден 40гига меморија уште работи бе да не ги лемеле со оној најскапион калај од Логинг што го земаше газдава сребрен 3000денара мало котурче и боракс прашок од аптека така бакар најубаво се леми. Се шалам али хард од 2002 тоа се 15години старост нема многу меморија али ферцера ко лудо деноноќно 15 години
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DL1BT

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Многу ми е јако што nsu онака рандом си коментира за рандом ствари, без почеток и крај, баш ме насмеа! Фала ти @nsu што ми го направи денот :-)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Пишува Гига, ама меѓу редови :) на самата цена пишува за што е :) Флукс за електроника нема испод 20eu а цинолот ( во хубо ) е 80 денари :)
Тој новиот "калај" без олово е чист промаршај, ама такви се стандардите и тоа е тоа.
Инаку флуксот трева да е отпорен на високи температури, а цинолот малце подолго ако го  " гориш " и самиот се прави ѓубре.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Проблеми и решенија за новите Green и Red дискови на Western Digital
« Reply #24 on 02.08.2017, Wednesday, 13:39:14 (Edited 02.08.2017, Wednesday, 13:57:18) »
И ГАЦ има Цинол истиот е во бело тубиче сто и нешто го дава а го купува од Хубо сигурно но таму ете е поевтин. Како од БТ електроника газдата го имам видено купува од еуро тулс бургии еден милиметар 40денари десет а ги продава на деца по 15 денари една кога е весел а на некој по 20 ученици им ги дава а не одат до еуро тулс да видат разлика. А не се ни HSS ни ништо. Незнам циноли има некои ги фалат некој не. Јас само уште Цинол немам купено си терам калофониум незнам и други како bicikle го куделе некој пак го фалат.  
Quote
Инаку флуксот трева да е отпорен на високи температури, а цинолот малце подолго ако го  " гориш " и самиот се прави ѓубре.
bicikle ова е паста за лемење исто е со флукс или па да до негде и ова и тоа помага. Али и тоа што велиш 20евра само на сајтот на Логинг колку е скап флуксот
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Епа зависи што лемиш. За олуци топ е цинолот, за цефки за парно, разна лимарија... инаку цинолот е кисел и спроводлив, па за електронока ако лемиш мораш прво да го очистиш убаво. има и други флуксови за чистење али ефтините сите се кисели и спроводливи.
Појма немам како се викаше еден флукс од хубо, 150-тина денари го земав, поубаво чистеше од цинолот али кај ќе го оставиш за 2-3 дена корозија прави невидена, значи водот ќе го снема биквално, али јас го користев  за други намени и супер бркаше работа. Добро беше што тој флукс лесно се чистеше со топла вода. Знам само грчки дека беше.
Инаку не се цените такви само во логин, него и на ибеј побарај ребалонг флукс и тамо се тие цените, во зависност од лвалитетот. Нормално, продавноцата си става маржа.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Проблеми и решенија за новите Green и Red дискови на Western Digital
« Reply #26 on 02.08.2017, Wednesday, 19:45:32 (Edited 02.08.2017, Wednesday, 22:10:57) »
Многу ми е јако што nsu онака рандом си коментира за рандом ствари, без почеток и крај, баш ме насмеа! Фала ти @nsu што ми го направи денот :-)
Леле незнаев дека пак рандом пишувам и сметам ќе се корегирам уште ова ми е опомена нова. Еве се трудам да избегавам веќе рандом теми и да зборам со оној мој пристап. Во секој случај прекрасна тема голема каде што Гига сподели искуство го видовме овој квалитет на овие дискови. Видовме како се решава може малку потерав во офф но сите си споделивме каков калофониум користиме нешто околу пастите и скапиот флукс.
И морам да признаам знаев дека металот железото се рециклира и пластиката исто зошто ја собираат. А за калајот немав слушнато ете од батка слушнав. Зарем некој и од стари плочи рециклира.Тој изгледа е оној калај што е десет денари метро. Во ГАЦ му е 15 не е прелош. Али БТ што има еден 30денара метро кида се огледуваш на лемот
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пишува Гига, ама меѓу редови :) на самата цена пишува за што е :) Флукс за електроника нема испод 20eu а цинолот ( во хубо ) е 80 денари :)

Мене и цинолот и најевтиниот флукс или калафониум ми бркаат работа ;). Не е секогаш до алатот, понекогаш и до мајсторот е ;) 8).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
На цинолот не му е место во електроника, иако има некои што го користат при калаисување жици и сл. и се воодушевени колку добро се „прима“ калајот со него, но тоа воодушевување брзо им поминува кога по некој месец ќе видат како сите споеви им се кородирани... :D
Да не зборам за отровните облаци чад што ги прави секој пат кога ќе го допреш со леткум.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Да да и тоа и тоа како е битно - токсичноста на флуксот. Со цинол цела соба ќе ја сосмрдиш, 2 дена ќе ја луфтираш а е и доста отровен. Исто имам слушано за флуксови мејд ин косово & албанија дека биле штетни, т.е. само на отворено да се користат.
Инаку дека лее убаво, да уваво го разлева калајот, али и тешко се чисти после. Така да најефтина и солидна варијанта борова смола т.е. калафолиум.