Author Topic: Сакам да направам преправка на новогодишни сјалички  (Read 2894 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Е да добра е идеата за "plivackoto" светло од емитер, најарно решение. ако можам после 1-ви ке ја постирам шемана.

Забрането е овде да се ставаат шеми од емитер, такви работи само преку ПП... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Епа ќе се снајме некако  :)

Offline Sylvester

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Да не отварам нова тема, да ја искористам оваа.
Имам сијалички за нова гоидна ( Rice Lights) со 4 бои, но сите со зелена не ми работат :( Па ме интересира до што може да биде? Дали некоја од нив прегорела, или пак нешто до контролерот/програматорчето е ?
Бидејќи гледам и од зелените сијалички кабелот продолжува во некоја пример црвена или жолта а тие работат, па си велам доколку некоја зелена цркнала тогаш немаше да работат другите ?!
Ако може да ми кажете што да направам?
Благодарам однапред

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Бидејќи гледам и од зелените сијалички кабелот продолжува во некоја пример црвена или жолта а тие работат, па си велам доколку некоја зелена цркнала тогаш немаше да работат другите ?!
не е така или ти е прегорена некоја од сиаличките или ти е скината некаде некоја од жиците на таја боја оти може иако имаш 4 бои да ти свети само една

Offline Sylvester

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Quote
Бидејќи гледам и од зелените сијалички кабелот продолжува во некоја пример црвена или жолта а тие работат, па си велам доколку некоја зелена цркнала тогаш немаше да работат другите ?!
не е така или ти е прегорена некоја од сиаличките или ти е скината некаде некоја од жиците на таја боја оти може иако имаш 4 бои да ти свети само една

А како да проверам која ? Оти се толку ситни и темни. А баш би сакал да си ги направам
Еве како изгледаат:

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не сакам да те обесхрабрувам, но не се исплати ова да го поправаш, подобро купи си нови.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Sylvester

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Не сакам да те обесхрабрувам, но не се исплати ова да го поправаш, подобро купи си нови.
Имаш право :) За 150 ден имам нови.
Ја мислев ако е нешто лесно и едноставно да напраам, ако не ондак нови :)