Author Topic: Термометар со ICL7107  (Read 3080 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Термометар со ICL7107
« Reply #15 on 12.12.2010, Sunday, 16:16:58 »
Малечко еве тоа што викаш ИЦ3 што е!Еве линк и види!
Code: [Select]
http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/1449
Quote from: MAXIM
The ICL8069 is a 1.2V temperature-compensated voltage reference. It uses the bandgap principle to achieve excellent stability and low noise at reverse currents down to 50µA. Maxim's ICL8069 also features excellent stability, freedom from oscillation.
Аххх уште да можев да го нарачам :( :'(
го нема на sample листата
Остај што го нема на листа,јас ќе ги натерав да ми го пратат,ама па што сме „банирани“ тоа е лошото...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
Одг: Термометар со ICL7107
« Reply #16 on 12.12.2010, Sunday, 16:19:20 »
јас го планирав за лемна станица да го правам температура да покажува ама неможе да издржи :'(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Термометар со ICL7107
« Reply #17 on 12.12.2010, Sunday, 16:23:08 »
јас го планирав за лемна станица да го правам температура да покажува ама неможе да издржи :'(
И јас истото го планирав,ама па кај ќе го монтираш термисторот?Треба негде при крај на врвот од леткумот да го ставиш термисторот,а подолго од 5-10мин не верувам дека ќе издржи.А и плус го немаш ICL8069.Јас мислев ова да се направи да мери температура на транзистори,например јас што правам драјвери за flyback трансформатори,и тоа транзисторите греат ко луди,ќебапи ќе печам ;D.И да видам на што температура радњаат...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Термометар со ICL7107
« Reply #18 on 12.12.2010, Sunday, 21:42:51 »
ICL8069 воопшто не е потребен, они си го ставаат тој бидејки е нивни производ. Тој е ставен во делот за напонската референца, и е многу прецизна зенер диода со ненормално добри карактеристики особено има мал температурен коефициент. Овој елемент може да се замени со TL431 со добро прилагодување на напоскиот делител. Овдека моежа да се употребат и еден куп други елементи, и мислам крајно време вие е да почнете да ги разбирате шемите а не само да правите готови шеми.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Термометар со ICL7107
« Reply #19 on 30.01.2011, Sunday, 18:37:42 »
ама ова и нема да ја покажува реалната температура на местото кај што се мери, дека термисторите немаат линеарна карактеристика...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Одг: Термометар со ICL7107
« Reply #20 on 20.03.2011, Sunday, 23:16:05 »
Мери ова негде до кај 100 степени (целзиусови) ??? сакам вкола да клам едно на моторот оти нема  :)
да си знам од прилика колку е температурата
Let's make things better.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Термометар со ICL7107
« Reply #21 on 21.03.2011, Monday, 02:00:26 »
може, ама прочитај го постот над твојот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)