Author Topic: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника  (Read 96729 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника
« Reply #120 on 15.12.2011, Thursday, 22:27:11 (Edited 15.12.2011, Thursday, 22:28:45) »

12f629 изгледа ќе ми заврши работа, видов во даташитот има 10 битен а/д :)
16ф628 има 4 битен компаратор, така да само 16 вредности ќе можам да добијам


Споено мислење: 15.12.2011, Thursday, 22:28:45
и 16ф88 има 10 битен а/д така да и тој би бил добар :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а што планираш да правиш ?
за да знаеме да ти помогнеме, можеби за тоа што ти треба има некое подобро решение :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Па сакам да направам термометар со термостат ама ми треба да мери од 0 до 400 степена - значи ќе мора со термопар - сонда. Мислам дека со еден пик може да се направи - планирам 3 цифри да има (нема потреба од децимали..) .. Па ако знаете некоја шема..  :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
со каков тип на термопар планираш да е, пошто напоните кој ги даваат термопаровите најчесто се прилично мали и мора да се засилат, после мора да се користи склоп за ладна спојка (незнам точно како е на англиски :))
за да се постигни да термопарот точно покажува, еве ти нешто литература (пошто и јас со тоа се занимавам последно време) па види можеби ќе извлечиш некој корисен податок

Code: [Select]
http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/00844a.pdf
Code: [Select]
http://www.ti.com/lit/an/snoa663a/snoa663a.pdf
можеби запримети пред некое време барав референтен извор на напон со добра стабилност на различни температури, е тој ми беше потребен за тоа од вториот линк, за да го заменам тоа чудното интегрално (реф. извор на напон) и дојдов до заклучок дека треба да користам TL431, пошто е прилично лесно достапен и може да се намести точно која вредност сакаш да ја има на излез со само 2 отпорничиња :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
со каков тип на термопар планираш да е, пошто напоните кој ги даваат термопаровите најчесто се прилично мали и мора да се засилат, после мора да се користи склоп за ладна спојка (незнам точно како е на англиски :))
за да се постигни да термопарот точно покажува, еве ти нешто литература (пошто и јас со тоа се занимавам последно време) па види можеби ќе извлечиш некој корисен податок

Code: [Select]
http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/00844a.pdf
Code: [Select]
http://www.ti.com/lit/an/snoa663a/snoa663a.pdf
можеби запримети пред некое време барав референтен извор на напон со добра стабилност на различни температури, е тој ми беше потребен за тоа од вториот линк, за да го заменам тоа чудното интегрално (реф. извор на напон) и дојдов до заклучок дека треба да користам TL431, пошто е прилично лесно достапен и може да се намести точно која вредност сакаш да ја има на излез со само 2 отпорничиња :)

Прво, фала за линковите, првиот го имав прочитано порано, а вториот е доста корисен има конкретни шеми на примена, така да планирам и него убаво да го проучам.
Инаку, доколку и ти сакаш нешто слично да правиш, обрни внимание на референтниот напон и на ладната страна - односно "cold junction" како што кажа и ти.
Најбитно за термопаровите е дека напонот што се генерира на краевите термопарот е пропорционален со ТЕМПЕРАТУРНАТА РАЗЛИКА помеѓу условно кажано топлата и ладната страна на термопарот, односно топлиот и ладниот спој. Топлата страна на термопарот е делот кој „мери“ а ладната страна е другиот крај на жиците кои одат во мерниот инструмент.
Доколку во иденални услови мерниот инструмент (ладната страна на термопарот) се наоѓа на температура од 0 степени целзиусови тогаш измерената температура ќе биде пропорционална со напонот и тогаш можеме напонот дирекно да го претвориме во температура. Во реални услови на измерената температура ќе треба да се одземе (или додаде) амбиенталната температура за да се добие точната вредност. Тоа се вика „Компензација на ладната страна на термопарот“ и се постигнува со тоа што во колото се додава „обичен“ термометар кој мери собна температура ...итн итн ... да не го тупам многу,, ако нешто те интересира прашај или ако имаш нешто ти да додадеш околу ова кажи , поздрав
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за да мереш температура не ти треба 10 битен A/D конвертор може и со помал, само што земањето на примероци ќе биде малку поголемо, доколку не ти треба за нешто ептем прецизно нема да ти брка многу голема улога.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника
« Reply #126 on 16.12.2011, Friday, 21:58:57 (Edited 16.12.2011, Friday, 22:28:53) »
дечки 12F675 има а 12F629 нема А/Д конвертор


Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
до тие што ја знаат архитектурата на PIC12F675

Дали поврзувањето на високосјајни LE диоди на овој микроконтролер претставува товар кој го крати животниот век на контролерот или пак во контролерот има вградени драјвери/транзистори за високосјајни LE диоди ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
какви се тие високо сјајни диоди
микроконтролерот може да испорача до 20mA на своите излези, со напон од 5V,
12F675/629 мислам дека мора да имаат отпорник кој ќе им ја ограничува струјата која ја даваат на излез пошто ако нема или пикот ќе се оштети или диодата, но поголема е веројатноста дека пикот ќе биде оштетен
а поновите верзии како што е 16Ф628 имаат вградено ограничување на струјата, и така кај ним може без отпорник директно на пиновите да се поврзи лед диода без да се плашиме дека таа или пикот ќе бидат оштетени
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
се работи за оваа шема, значи најдобро да се постават отпорници или во најкраен случај транзистори?
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=380.0

високосјајни ЛЕД, мислам на тие дреч белите што светат јако а со тоа црпат повеке струја
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
стави некој од 100-330 оми, пробај со таква диода како ќе се однесува склопот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
колеги да не знаете дали има PIC кој може да репродуцира краток ауди фајл(3 сек. или помалку),сакам да направам уред кој би репродуцирал краток аудио фајл.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да, има баш таква шема во дигитална електроника
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
каков аудио фајл сакаш да репродуцираш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
било каков,mp3,wma.... ептен краток например 2 или 3 секунди