Author Topic: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника  (Read 95807 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Но зашто да влече многу кога јас откако го ставам микроконтролерот,грее стабилизаторот.Не е до спој,сто пати проверив.

Колку е тоа многу? Има ладилно тело поставено на него? Си пробал да видиш дали со друг стабилизатор ќе грее?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
програмери колку минутки треба да се "преработи" сорсот предвиден за 16F877 да работи и на 16F887 ?
Знам дека и двата пика се многу слични и сигурен сум дека не треба сел програм да се пише наново.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
зависи во што јазик е пишан, која му е намената и колкаво познавање има програмерот од тој јазик во кој што е пиишуван
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
е тоа не знам во кој јазик е пишуван, конкретно се работи за софтверот на волтметарот со 877.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки кои типови на подножја ги користат PIC-овите освен овие: DIL8, DIL14, DIL16, DIL18,  DIL20 DIL28, DIL40
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
DIL6, незнам дали сеуште се произведуваат, ама на времето имаше се произведуваа едени типови на 10Ф во дил6 :)

и други се SMD, види отвори некој даташит скоро сите ги има барем во 2-3 верзии, една дил и 2 верзии на смд
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
него немам сретнато Pic кој е DIL16, дали сеуште се користат тие ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
незнам ни јас, едно време ги имаш, тешко се наоѓаа ама ги имаше
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ееее ние се мачевме да наместиме од една страна или едвај од две страни. Уствари еднаш ја наместив од сите страни бидејки ја расклопив и склопив ;)

п.с. прашањево не е за тука... ке ја поделам и преместам темата
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
NXT super power
пошто има кортекс 3 јадро, а гледам изградено е од повеќе NXT-ња :)
со вакви работиме и ние на школо, малку се ограничени околу хардвер, ама многу едноставно може да се направи додатен, е сега проблем е со влезно излезните порти кој овие од Lego ги ограничија на многу малку, ама па за основни потреби доволно е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Колку пари е HDMI кабел за поврзување на лаптоп со тв ???
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колку пари е HDMI кабел за поврзување на лаптоп со тв ???
3 метра е 320 ден кај мене.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника
« Reply #178 on 27.04.2012, Friday, 20:37:55 (Edited 28.04.2012, Saturday, 16:59:27) »
Ми донесоа еден матричен принтер Epson LQ-300 и има 2 паралелни  приклучока, е сеа мене ме интересира дали може да го приклучам на вториот (десно) приклучок, бидејќи немам кабел за првиот, а имам конектори за вториот така да ќе направам кабел и ке ги поврзам само тие пинови што се залемени за плочката на принтерот. И уште едно прашање, дали можам да проверам дали работи инкџет принтер (Epson stylus color 680) ако му се празни кертриџите?  :)


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не се сеќавам дали LQ300 има два вакви порта,ама левиот порт би работел сигурно.Најдобро барај оригинален кабел LPT 1.Инкџетот не можеш да го провериш без да ставиш нови кертриџи,пред се што и да е електрички исправен ,а главата запечена,принтерот нема да принта.