Аналогна електроника > Видео техника

Проблем со греење на ласер

(1/3) > >>

warningteam:
Како што кажува насловот значи имам ласер 200mW кој сакам да го приклучам на адаптер бидејки ги "цеди" доста брзо квалитетни батерии инаку се работи за батерии од тенките 1.5В  2батерии по 1.5В. Е сега идеата ми успеа најдов адаптер 3 волти, но струјата која е на адаптерот е 1000mA и кога ке го приклучам дирекно ласерот на напоување по многу краток временски период почнува да грее кај тастерот за уклучување и исклучување.. и тоа доста солидно грее. Сега ми треба помош како да го намалам греењето, бидејки вака ако продолжи од топлина ке прегори а ми треба доста  време да свети на пример 10 15 мин. Проверив колку струја влече  при работа и доста сјајно светење покажа 337mA  при напон од 3.5 волти. Кој има некаква идеа или  предпоставува што би можело да го предизвикува греењето на кукиштето на ласерот нека пише :D  Инаку еве за каков ласер се работи

GigaWatt:
Лош контакт. Освен тоа, друго не ми текнува. Ако можеш расклопи го и види дали ќе грее ако директно го приклучиш, без прекинувач.

warningteam:
 Jа би го расклопил али неможе кинески е и цел е Залиен од напред од кај диодата, а позади кај батериите е само извадено федерчето кое е минус и ништо повеќе така да ако земам да го расклопувам ке треба да го сечам цел ласер цела конструкција :D и потоа не сум направил ништо бидејки ми треба предниот дел на ласерот каде што се поставуваат главите за каков изглед на светлината да даде  напред :D

batka:
Премости го прекинувачот само и стави адаптер од 1А.Ако не смета стави го во друга цевка и лади го со кулерче од позади.

GigaWatt:
Можеш да го елиминираш прекинувачот од колото?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version