Author Topic: Квалитетен видео кабел (сат.антена->HD ресивер) предлози каде може да се набави?  (Read 1203 times)

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Може ли неколку предлози за квалитетен видео кабел, ако имате сознанија каде може да се набави, продавници, видови на каблови, брендови, цени?

Кабелот ми треба за поврзување на сателитска антена (поточно LNB-а) со HD сателитски ресивер.
По кажувањата треба значително појак сигнал да дојде до ресиверот за добар прием во висока HD резолуција. Растојанието е подолго (проценка окулу 50-60 метри) па затоа барам нешто пристојно ама ако е возможно да не е прескапо...
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Побарај коаксијален кабел на fkn-negotino тиа ти е доста квалитетен и нема да имаш проблем никаков :) :)
d.t

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51

Успешно си го користел за прием на HD сигнал (во поголема должина, односно повеќе од 50-60 метри) ?
Ако да, колку % сигнал добиваш на ресиверот (и ако не е проблем, информација кој е ресиверот) ?


Извини за конкретното прашање, ама економската ситуација ми таква да не смеам да си дозволам да купам несоодветен кабел и да го менувам веднаш.
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Види во логинг,таму знам имаат разни кабли...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51

Хаха, фала ама во Логинг можам да одам само ако никаде не најдам.

Без навреда, можеби ти си имал добро искуство со нив ама јас не сум видел кај нив цена што не е бар дупло повеќе од било каде на друго место.
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало