Author Topic: Крпење на осигурувачи  (Read 8352 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Крпење на осигурувачи
« Opened on 25.01.2010, Monday, 23:37:29 (Edited 17.10.2014, Friday, 10:34:14) »
Крпењето на осигурувачи не го советувам, опасно е а и противзаконски, но ако немате друг избор барем направете го правилно!

За што се работи. Се работи за правилно поправање (крпење) на топливи осигурувачи во случај во моментот да немате соодветна замена или пак замената не одговара (за малку плус) од тоа што во моментот се троши.

Осигурувачите за кои се работи изгледаат вака:



Тие се керамички и имаат две метални „капи“ на краевите.
Можат а и неморат да имаат кварцна песок во нив.

Доколку ви снема некаде струја. Одете до осигурувачите и престегнете ги сите со рака. Доколку сеуште нема струја: Тестирате со фазомер кој осигурувач е прекинат. Значи, проверете дали само тој осигурувач е прекинат или има и други. Ако има и други сигурно немате „фаза“ што значи прекинат е поголем осигурувач подолу каде што ви е електричното броило. И него може да го поправите на истиот принцип, само е физички поголем. Кој од трите големи осигурувачи е прекинат мерите со фазомер и го вадите.

Откако ќе го извадите осигурувачот ако имате инструмент мерите (инструментот наместен на отпор) мерите дали „дава контакт“, т.е. дали реагира инструментот. Ако не реагира (или немате инструмент да проверите) се сомневате дека е прекинат и преминувате кон отварање:

Ставате лист хартија или весник. Осигурувачот со ставате хоризонтално бидејќи ако има внатре кварцен песок да не може да го истурите. Со одвртка (штрафцигер) се обидувате да ги турнете капите надвор (слично како да отворате шише со метална тапа). Ако не успевате, држејќи го хоризонтално осигурувачот со моторцангла (клешта) го фаќате металниот дел и со движења лево десно се обидувате да го одделите од керамичкиот дел. Пазете да не стегате многу со клештата бидејќи може да ја скршете ќерамиката и да го расипете осигурувачот.

Откако ќе ги извадите капите тргнете ги остатоците од металните контакти кој беа „приклештени“ со капите а сега се прекинати на два дела во средината на осигурувачот.

Земете лицнаста жица 0.75mm. Во лицнастата жица која вам ќе ви треба има од 20 до 30 лицни (мали жички). Доколку има помалку или повеќе сте зеле или авто жица 0.75mm или аудио жица 0.75mm, не ви треба таква, треба обична (инсталациска) лицнаста жица од 0.75mm со 20 до 30 лицни во неа (ова го објаснувам за да имате извор на лицни со правилна дебелина).

Оголете ја жицата околу 10cm и сечете да имате повеќе лицни на располагање.

Запамтете: 1 лицна од тие кои ги имате во осигурувач издржува околу 4A струја (проверено експериментално). Меѓутоа кога лицните се заедно генерираат поголема топлина отколку да се поединечно, значи при повеќе лицни паѓа и амперажата што значи повеќе лицни отколку што кажува математиката. Значи, табелата е следна (приближно нормално):

Осигурувач   5A = 2 лицни;
Осигурувач 10А = 3 лицни;
Осигурувач 16А = 5 лицни;
Осигурувач 25А = 8 лицни;
Осигурувач 50А = 17 лицни.

Лицните ги виткате една со друга за да добиете една жица.
Жицата ја ставате во осигурувачот, ја виткате на краевите кон осигурувачот и ја приклештувате со „капите“. Со ножичка или цвикцангла (клешта сечица) ги сечете краевите на жицата која е вишок.

Важно: Пред да го вратите осигурувачот назад во разводната табла исклучете ги сите потрошувачи бидејќи е можно некој потрошувач да направил краток спој и затоа да изгорел осигурувачот и сигурно не сакате тоа да ви се случи додека го навртувате осигурувачот.

Го враќате осигурувачот и можете да продолжете да ги вклучувате потрошувачите. Ако настане повторно прегорување ќе знаете кој потрошувач ви прави проблем.

Совет мој е за брзо време да купите фабрички осигурувач но се надевам дека и оваа поправка (доколку ги следевте упатствата) ќе биде добра додета да купите фабрички осигурувач.

Напомена: Оваа табела не ја употребувајте за друг тип на осигурувачи бидејќи самата должина на лицната игра голема улога во амперажата која може да ја издржи, ќе следува друга посебна тема за другите типови на осигурувачи (на пример тие кои се користат во електрониката).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Крпење на осигурувачи
« Reply #1 on 26.01.2010, Tuesday, 16:29:29 (Edited 26.01.2010, Tuesday, 16:36:34) »
Јас како човек и  електричар сум против било какво крпење на осигурачите освен во ситуација да се заврши работа додека да се замени со нов фабрички зошто ?
1 . Цената на еден 16 А топлив осигурач е околу 15 до 20 ден
2 . Ретко кој и кога се придржува на тоа колку лицни да стави (зборувам за обичните граѓани на кои крпениот кога ќе им прегори си додаваат лицни)
3 . Со закон е забрането крпење на осигурачите заради тоа што тие се заштитни уреди на електричната инсталација, уредите и лицата (индирекно)
4 . И на крај ако имате осигурување а ви се запали објектот од стара и дотрајана електрична инсталација и ви најдат крпени осигурачи осигурувањето нема да ви важи и сето тоа заради многу мали пари во денари
Затоа ако не морате немојте да ги крпите осигурачите затоа што тоа едноставно не е безбедно
За постапката за пронаоѓање на расипаниот осигурач се сложувам во потполност со Борче
И имајте на ум дека кога прегорува осигурачот најчесто е дефек некој уред многу често се работи за куса врска и со крпење нема да завршите работа затоа проверете дали некој уред е дефек сами или со помош од стручно лице  ;)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Крпење на осигурувачи
« Reply #2 on 26.01.2010, Tuesday, 22:22:19 »
И јас се сложувам во потполност со за и околу крпење на осигурачи...
Сигурно си е сигурно, а и мислам дека подобро е да ја нема темата, затоа што некој може да си ја свати здраво за готово  ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Одг: Крпење на осигурувачи
« Reply #3 on 30.01.2010, Saturday, 12:26:11 »
Мислам дека на сите ни е јасно дека осигурувачите се крпат ако е 10 навечр и неработи ниедна продавница. И утре што ке станеш од кревет прво одиш осигурувачи да купиш. А доколку е некој мрза и не му се оди до продавница или е до толку циција... Епа он ке гори пак на крај..

Offline gOJDO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: Крпење на осигурувачи
« Reply #4 on 25.04.2010, Sunday, 13:34:34 »
Да исклучи автоматски осигурувач, може и да кажеме дека му дошло времето па почнал да реагира и на помали струи. Но за топлив причина можат да бидат само поголемени струи кои течат подолг временски период или удар од екстремно(релативно) голема струја. Па така ако прегори топлив осигурач, не само што не би го поправал туку не би го ни заменил со соодветен. Прво детално ќе ги испитам причините поради кои прегорел.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Крпење на осигурувачи
« Reply #5 on 25.04.2010, Sunday, 13:39:03 »
Да исклучи автоматски осигурувач, може и да кажеме дека му дошло времето па почнал да реагира и на помали струи. Но за топлив причина можат да бидат само поголемени струи кои течат подолг временски период или удар од екстремно(релативно) голема струја. Па така ако прегори топлив осигурач, не само што не би го поправал туку не би го ни заменил со соодветен. Прво детално ќе ги испитам причините поради кои прегорел.

Кај мене обично прегоруваат при вклучување на бојлерот и шпоретот кој беа на исти осигурувач при што бојлерот беше надграден од 2kW на 3kW грејач и оттогаш почнаа проблемите, но сега се среди со новиот шпорет кој го направив на трифазна да оди и немам проблем сега. А другиве си се во тип топ форма само што имам намера наскоро да ги заменам со автоматски (полесно се поправаат   :D ;D).
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Крпење на осигурувачи
« Reply #6 on 25.04.2010, Sunday, 13:56:30 »
А другиве си се во тип топ форма само што имам намера наскоро да ги заменам со автоматски (полесно се поправаат   :D ;D).

Не се поправаат мислеше?!?
Можат да се вклучат и исклучат само :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Крпење на осигурувачи
« Reply #7 on 25.04.2010, Sunday, 14:02:41 »
А другиве си се во тип топ форма само што имам намера наскоро да ги заменам со автоматски (полесно се поправаат   :D ;D).

Не се поправаат мислеше?!?
Можат да се вклучат и исклучат само :)

На тоа и мислев нема потреба лицни да му ставаш, ако падне ќе го качеш со леснотија.
Затоа се ставени и смајлињата после коментарот за поправката на автоматските.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Крпење на осигурувачи
« Reply #8 on 25.04.2010, Sunday, 14:19:50 »
Крпењето на осигурувачи не го советувам, опасно е а и противзаконски, но ако немате друг избор барем направете го правилно!

Незаконски :O :O :O ?!?!?! Мене сите осигурувачи ми се крпени, хахахахаха :D :D :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Крпење на осигурувачи
« Reply #9 on 25.04.2010, Sunday, 14:46:52 »
Крпењето на осигурувачи не го советувам, опасно е а и противзаконски, но ако немате друг избор барем направете го правилно!

Незаконски :O :O :O ?!?!?! Мене сите осигурувачи ми се крпени, хахахахаха :D :D :D.

Ако ме викнеш кафе да пиеме кај тебе дома, ке те одбијам  ;D ;D ;D
Може али у најблиската кафана  ;D ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Крпење на осигурувачи
« Reply #10 on 25.04.2010, Sunday, 15:48:58 »
Ако ме викнеш кафе да пиеме кај тебе дома, ке те одбијам  ;D ;D ;D
Може али у најблиската кафана  ;D ;D

хахахахаха ;D ;D ;D... не готвам на струја, на плин готвам, не сакам да плаќам астрономски сметки за струја... ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."