Author Topic: 300 вати на 8 ома стара добра варијанта  (Read 1184 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова шема е стара барем едно 20 години и е правена низ цел Балкан .Со неа се озвучувале и концерти,а мислам и дека едно време групата * Смак* со Точак имаа два вакви правени снагаши и правеа*ршум* низ тогачна Југославија. Евтино,без подесување ,замени се наоѓаат , за секоја пригода.

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
На шемава пишува дека е стерео, но мене не ми изгледа така?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
епа правиш два исти вакви засилувачи и добиваш стерео, не мора да цртаат истата шема 2 пати за 2 канали :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Извини јас мислев дека и кога е стерео се прави на една плочка (две исти, но поврзани меѓу себе), пошто на форумов повеќето шеми за стерео појачала се двете шеми поврзани.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Инаку засилувачот е класика нема што.Овој засилувач дефинитивно не е аудиофилски(сепак би ги задоволил повекето вкусови) но е working horse, еднаш го правиш и до смрт со него  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Извини јас мислев дека и кога е стерео се прави на една плочка (две исти, но поврзани меѓу себе), пошто на форумов повеќето шеми за стерео појачала се двете шеми поврзани.
не ме разбра најверојатно што сакам да кажам, може да се прави на две плочи може и на иста плоча да се прави, шемата е иста и за лев и за десен канал затоа е дадена само една шема според која се прави за сите канали
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Аха. Сега сфатив. Значи двата канали се независни еден од друг, па затоа не мора да се на иста плочка. Инаку по логика за стерео би требало двапати помоќно трафо, така?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аха. Сега сфатив. Значи двата канали се независни еден од друг, па затоа не мора да се на иста плочка. Инаку по логика за стерео би требало двапати помоќно трафо, така?

За моно варијанта (како на пример subwoofer) би ти завршило работа трафо од околу 400VA (иако пожелно би било да е 500VA), за стерео варијанта, трафо од околу 900VA би било ОК ;). Во принцип, за засилувачи во AB класа, моќноста на трафото треба да биде околу дупло од вкупната моќност која може да ја дадат на излез сите канали, но не мора баш „најстрого“ да се придржуваме кон ова правило, особено за вакви конструкции кои (како што рече Баже) и не се баш нешто нај нај (во однос на изобличувањата се разбира ;)). Инаку, за малку подобри конструкции, би требало да се придржуваме до ова правило ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: 300 вати на 8 ома стара добра варијанта
« Reply #8 on 27.04.2011, Wednesday, 00:01:22 (Edited 27.04.2011, Wednesday, 00:07:17) »








комплетно за засилувачот во радиоаматер од 84г. и не е 300w туку е 120-150w  :) :)

Споено мислење: 27.04.2011, Wednesday, 00:07:17
се извинувам, не а видов добро шемата дека се врзани во серија  :) инаку и овоа е добар засилувач од радиоаматер  :(
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 300 вати на 8 ома стара добра варијанта
« Reply #9 on 27.04.2011, Wednesday, 00:16:43 (Edited 27.04.2011, Wednesday, 00:22:30) »
Еј Донис ме разнежи да знаеш!!!! Ова е конструкција на еден мој човек,кој за жал мислам дека не е веке со нас,права нишка школа. Ова го работев два-три пати.Направив шест канален миксер и трии појачувачи со активна свртница ,како и звучни кутии со две Филипс 8-ци по 80 вати и средни и високи (Нишки).Ова е меѓу првите мои поголеми потфати. Не знам каде ја најде ова колекција ,ама во секој случај ме изненади.Овој излезен појачувач ,без оние први два транзистори во пп пред операционото појачало е класика која доживеа безброј изведби (ја имаше дури и во Емитер! ;D). Ако добро се направи тоа е ефтино магаренце за товарање! Е ова е за во локал -направиш еднаш,заборавиш засекогаш!!
Сепак ова е постара шема што јас ја поставив,а оригиналот е превземен со битни подобрувања од едно УСА списание кое одамна не постои, а се викаше некако како * Amplifiers and hobby elektronics * ,така некако беше мислам...

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еј Донис ме разнежи да знаеш!!!! Ова е конструкција на еден мој човек,кој за жал мислам дека не е веке со нас,права нишка школа. Ова го работев два-три пати.Направив шест канален миксер и трии појачувачи со активна свртница ,како и звучни кутии со две Филипс 8-ци по 80 вати и средни и високи (Нишки).Ова е меѓу првите мои поголеми потфати. Не знам каде ја најде ова колекција ,ама во секој случај ме изненади.Овој излезен појачувач ,без оние први два транзистори во пп пред операционото појачало е класика која доживеа безброј изведби (ја имаше дури и во Емитер! ;D). Ако добро се направи тоа е ефтино магаренце за товарање! Е ова е за во локал -направиш еднаш,заборавиш засекогаш!!

Ова е стварно феноменално дело batka, или како што викаш ти права нишка школа ;). Јас го имам постирано ова на форум одамна и ми беше прва тема на форумот и се гордеам со тоа дека ова сум го избрал прво да го објавам на форумот :). Во продолжение еве линк од темата:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2621.0

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 300 вати на 8 ома стара добра варијанта
« Reply #11 on 27.04.2011, Wednesday, 01:02:51 (Edited 27.04.2011, Wednesday, 14:54:08) »
Горан,Стеван Николиќ,Сретен Митиќ... абе ,нека ми извинат и другите беа екипа за почит и во денешни рамки.Иако беа постари и малку не зезаа,сепак прв пат видов кај нив фото спреј,дупли витропласт,па подножја за интегралци. Работеа серии кит комплети и праќаа во цела ЈУ и замислете - Бугарија и Русија!!
Какви се модификации се правеа со нишките звучници,кои за воља на вистината беа Филипсов модел и за тогашно време беа квалитет.Кај нив видов за прв пат како се мота звучник,како се употребува пумпица за калај... Тоа беше 82/83/84 година кога во Македонија едвај можеше во *ИСКРА*во Трговски да купиш ВС 107 транзистор и тоа по тродупла цена отколку во Ниш! Носталгија ,батки.. ;D