Author Topic: Со 2 транзистора до мегафон  (Read 2218 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Со 2 транзистора до мегафон
« Opened on 03.10.2010, Sunday, 21:53:28 »
Вечерва испробав една шема со 2 транзистора и добив Мегафон! Ставете солидно звучниче 0,5- 1,5 вати .Сијаличката е еден вид заштита од зголемување на струјата низ вториот транзистор,а може да послужи и како лајт шоу,ако многу се дерете во микрофонот :D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
И јас сакав некое време да правам мегафон ама се откажав.Зошто?Целиот среќен најдов шема за мегафон на нет и одам до гац прашувам дали го имаат колото за мегафонот,ама ништо го немале,колото беше некое ТБА,ТЕА или некое слично и викам ај штом го немаат во гац ќе идам до логинг :D.Претходно им се јавив и ги прашав дали го имаат и они ми рекоа дека го имаат,аме се зае*ав не прашав за цена(кој глупак ;D).Ок стигнав до логинг и влагам внатре и го прашувам тој продавачот која цена е интегралното и дали го имаат на лагер и он ми вика да,го имаме и чини 500 ден :o.Јас кога слушнав бев у косата како да ме мавнало струја :D и така ништо не направив со мегафонот и се откажав :'(.Хах цела приказна раскажав затоа пред да одите до логинг прашајте си да не се зае*ете ко мене. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,да не те удри струја,овој не кошта ништо ( ако ги имаш-сигурно- деловите) ;D ;D ;) :D

Jove

  • Guest
колкгу го зголемува гласот овој мегафон???? дали ке мозам да ги разбудам баба и дедо од 2спрат на куката во1 спрат ;D ;D ;D тали есилен толку или не

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Со 2 транзистора до мегафон
« Reply #4 on 09.10.2010, Saturday, 12:17:31 (Edited 09.10.2010, Saturday, 12:19:12) »
Наместо микрофон ставете го мп3 плеерот и пуштете музика и ќе дојди како засилувач. ;) :)

Вечерва испробав една шема со 2 транзистора и добив Мегафон! Ставете солидно звучниче 0,5- 1,5 вати .Сијаличката е еден вид заштита од зголемување на струјата низ вториот транзистор,а може да послужи и како лајт шоу,ако многу се дерете во микрофонот :D ;D

Дали е успешна шемата да знам дали да го правам. ;D ;) :) ??? :P
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дечки а да не имате некоја шема исто за мегафон,ама да биде со јачина негде 5-10 вати :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ке поставам и нешто појако!!! :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ке поставам и нешто појако!!! :D
Чекаме шема  :D ::)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Со 2 транзистора до мегафон
« Reply #8 on 10.10.2010, Sunday, 12:41:51 (Edited 12.10.2010, Tuesday, 16:43:14) »
Ке поставам шема на појак мегафон со ЛМ 386.Со солиден средно/високотонец ( не пиезо!) можете да добиете солиден резултат.Проблемот кај мегафонот е тој што кога работи троши многу струја.Затоа не е само проблем да направите 100вати да биде,треба да влечете акумулатор за тој да работи. ;D ;D ;DПовекето засилувачи се прават во класа А,а напонот од батерија или акумулатор се доведува преку тастер!Имав повеке шеми,едно време правев некои склопови за овие * манги* што продаваа по тезги,панаѓури :D :D,па имам некое* богато* искуство.Значи пред се добар и високо евикасен звучник(со осетливост над 95 дб!).Место  ЛМ386,ако сакате ставете и некој 5-10 ватен појачувач,ама ке троши многу брзо батерии!!! :( :- :D

Споено мислење: [time]10 Октомври 2010, 16:03:18[/time]


Споено мислење: [time]10 Октомври 2010, 16:03:52[/time]





Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Со 2 транзистора до мегафон
« Reply #9 on 13.10.2010, Wednesday, 09:18:48 »
еве ти и друг мегафон ;)
повеке мегафони имаш вклучувајќи го и мојов па размисли кој ке го правиш  ;)
Code: [Select]
http://www.circuitstoday.com/power-megaphone-circuit

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Со 2 транзистора до мегафон
« Reply #10 on 13.10.2010, Wednesday, 09:38:04 »
еве ти и друг мегафон ;)
повеке мегафони имаш вклучувајќи го и мојов па размисли кој ке го правиш  ;)
Code: [Select]
http://www.circuitstoday.com/power-megaphone-circuit
Ја знам оваа шема,ама проблемот беше што не можев да ги најдам транзисторите во продавнициве у скопје. ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Со 2 транзистора до мегафон
« Reply #11 on 13.10.2010, Wednesday, 10:02:09 »
па јас ке порачувам транзистори за моево појачало па доколку некој е зинтересиран за поголема порачка можеме да порачаме заедно  ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Со 2 транзистора до мегафон
« Reply #12 on 13.10.2010, Wednesday, 10:09:48 »
па јас ке порачувам транзистори за моево појачало па доколку некој е зинтересиран за поголема порачка можеме да порачаме заедно  ;)
Од алфа ќе порачуваш?И ај кога ќе порачуваш,прашај дали ги имаат тие транзисторите,HEP... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Со 2 транзистора до мегафон
« Reply #13 on 13.10.2010, Wednesday, 10:11:51 »
па јас ке порачувам транзистори за моево појачало па доколку некој е зинтересиран за поголема порачка можеме да порачаме заедно  ;)
Од алфа ќе порачуваш?И ај кога ќе порачуваш,прашај дали ги имаат тие транзисторите,HEP... ;) :)

Како се викаат тие транзисторите HEP...поточно ;) :)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Со 2 транзистора до мегафон
« Reply #14 on 13.10.2010, Wednesday, 10:12:24 »
јас сакам да нарачам!Ама да подсоберам пари!Ќе нарачам PICови и кутии!!