Author Topic: APEX-B500 - квалитетен засилувач со лимитер и кристално чист звук  (Read 12720 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Фала на коментарите,особено сметка водам во моите уреди,плочките да ги изработам со што помала димензија,освен во рф техниката каде треба да не се штеди на плочка,и не сакам онака расфрлени жици по цела кутија,што се вели напреку сето исповрзано. :D
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Quote
Можи требаше однапред микрофонските влезови да бидат спикони имам доста џекови од нив али малку е потешко да се направат отвори за нив на предната плоча,но и вака сум задоволен како и од претходните.

Мислиш на XLR? Пробај со оние бургии кои служат за ширење на дупки, како овие:



Во глобала сите дупки на метална плоча ги ширам со нив, лесни се за работа а даваат добар резултат.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
У море не ми текна, треба да земам вакво, но една во прилеп мислам дека беше 1500 денари незнам точно баш,фала.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Тука кај нас се по 600 денари комплет од 3(нови),купени на бувњакот. Ако си во можност земи си, ептен корисна алатка.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
А тој бувлјакот го има секојден или само во некој одреден ден,каде работи
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Вторник и Петок во Скопје спроти Градскиот стадион, веднаш под Калето на полигонот ;D.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Ок петок идам ск. па да видам и јас што има на тој бувлјак или што и да е толку што го фалите ;D фала на информациите.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Стави слика да видиме што си направил,неколку пати ми е изработен,и проработува од прва без проблем,сигурно некаде имаш грешка во штампата,или излезните транзистори,кога го тестираш првин не ставај звучник на излез туку унимер,да видиш дали на излез имаш напони/нормално е да се движи до кај 50mv.и пробувајго прв пат со еден пар излезни транзистори.

-на местото од Nsl32 слободно стави лед диода и отпорник од 47к.лед диодата ќе ти служи и за индикација кога клипова.

-втор начин / можеш да направиш со фото отпорник и лед диода црвена сјајна.

Споено мислење: [time]05 Декември 2014, 21:50:14[/time]
Build replacement of NSL32 for APEX Audio Power Amplifier

еве и линк за изработка за нсл32.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline kiret21

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
фала за информацијава

Споено мислење: 06.12.2014, Saturday, 19:56:56
проработи и кај мене слики за некој ден посто 6 модули се па дури да се соберат во кутија ке помине време

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
LUX дали ја имаш шемата за 500 ватен  засилувач од емитер 3/98год да ми ја пратиш

види пп.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Еве за овие прашање во пп кои ме пашувавте кае што е?

Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Ова појачало работи на симетричен напон од 90 волти, а ти имаш употребено трафо од 2х50 волти, што кога ќе го исправиш не е 90 волти. Да не имаш грешка нешто во напишаното или јас грешам нешто ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батки,а да не забегавте малку од темава?? Не ли гледате дека насловот е сосема различит од она за кое вие се допишувате.Допишувајте се за тоа 500W појачало во пп или отворите си нова тема!!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Па ова е 500 ватно појачало, ако донесеш адекватен напон и струја, ова појачало може да испорача 500 вати :)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Основната верзија на Apex B500 со 4 излезни пара транзистори се напојува со симетричен напон од +75 и - 75 волти,јас користам трафо 2x50 волти наизменична,кога ќе го исправиш иде +71 и -71 волт,инаку ова појачало слободно може да се напојува од +-50 до +-90волти,без никакви препревки,а мислам и дека го имаја некаде пробано на +-110 волти и работело без проблем,што се разбира ќе варира некој ват повеќе или помалку во зависност од напојувањето.

Споено мислење: 13.01.2015, Tuesday, 09:21:13
Батки,а да не забегавте малку од темава?? Не ли гледате дека насловот е сосема различит од она за кое вие се допишувате.Допишувајте се за тоа 500W појачало во пп или отворите си нова тема!!

-батка не сме забегани Apex B500 со лимитер,е тоа 500 ватно појачало нема потрба отварање друга тема се дискутира окулу шемата напојуваето и слично,малку е збунувачки бидеќи има повеќе верзии на ова појачало,но јас ја имам изработено повеќе пати исто како во темава,ова е основната верзија која може да се напојува со напон како што напишав во претходниот пост.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.