Author Topic: Стерео миксета  (Read 5240 times)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Стерео миксета
« Opened on 06.04.2010, Tuesday, 20:06:17 »
Еве една шема од стерео микстета  на двослојна плоча.














Едната страна од плочата.




Другата страна од плочата.


Е сега,се токма баеги време да ја направам ама незнам дали по исплатливо е да си купам или да ја правам + дали е точна шемата незнам.

Еве како изгледа







Сега што мислите вие исплатливо или неисплатливо.

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Одг: Стерео миксета
« Reply #1 on 06.04.2010, Tuesday, 20:32:34 »
Јас мислам дека нее исплатливо да ја правиш зошто е малку комплицирана подобро е да си купиш. Јас имам BEHRINGER - PMP5000 и сум презадоволен излезите и се 2 x 600W а има и bridged mode 1200W и има + и 2 процесори за ефекти многу е добра   :) :)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Стерео миксета
« Reply #2 on 06.04.2010, Tuesday, 20:37:52 »
Хмммм и јас бев загреан за ова а да те прашам имаш ли пресметано колку ке те кошта и сметај дека една грешка или спој и отиде цела работа и повекето елементи затоа не би ти препорачал ако ја правиш за тебе подобро немој суви миксети имаш на секое ќоше по 50 евра барем со тоа сум запознат а ти ако мислиш дека можиш да ја направиш пробај

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Стерео миксета
« Reply #3 on 06.04.2010, Tuesday, 20:45:11 »
По моја пресметка би ме коштала околу 3500ден само елементите и плочата,а за надворешен изглед лесна работа ;).
А ти таја BEHRINGER со се плочи комплет ја зеде или само миксетат без нив и колку пари ако не е тајна ја зеде оти и јас планирам да земам ама посалм со ефекти да си прајс да ги памти песните. :)

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Одг: Стерео миксета
« Reply #4 on 06.04.2010, Tuesday, 21:01:15 »
Незнам како мислиш да ги памти песните немам видено нешто такво досега на миксета оваа има два процесори за ефекти за ехо хал и такви работи дури се зачудив имат и терци горни долни иначе јас ја зедов настаро 400 евра и то беше многу малце користена скоро и некористена зошто човекот имаше веке 3 миксети а да ја купиш од продавница за инструменти чини негде околу 700 евра. А сува миксета не бити препорачал зошто ако ти е за свирење по кафичи или за проби ке ти треба и појачало такада мислам дека нее погодно. А ако сакаш квалитетна миксета ке си земиш DINAKORD дефинитивно најдобри и најиздржливи само се скапи

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Стерео миксета
« Reply #5 on 06.04.2010, Tuesday, 21:39:57 »
Не мене ми е за да микасм песни техно,хаус,транс само ова миксета незнам колку вати е што како.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Стерео миксета
« Reply #6 on 06.04.2010, Tuesday, 21:49:22 »
Нема голема снагаа оваа хехех
без појачало е!
ова е само влезниот дел па после ова се приклучува појачало
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Одг: Стерео миксета
« Reply #7 on 06.04.2010, Tuesday, 21:54:10 »
хаха па зоштотие тогаш миксета со 8 влезови доста ти е со 2 блезови има добри миксети до 100 евра максимум и поефтини се зошто ти е со 8 везови и онака ти требаат само два плеери

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Стерео миксета
« Reply #8 on 06.04.2010, Tuesday, 21:56:52 »
Јас вакава планирам да правам.


Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Стерео миксета
« Reply #9 on 06.04.2010, Tuesday, 22:04:25 »
Ги има милион по огласиве само кој да побара земи си Behringer за малку пари ке најдис бомбастик миксета

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: Стерео миксета
« Reply #10 on 06.04.2010, Tuesday, 22:49:13 »
Колку што изброив јас на миксетата има околу 37 потенциометри и само тие би те коштале заедно со се  дугмињата 1500 ден :o да не пресметвам за другите работи.
Заклучок ??? Би си купил нова ;D

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Стерео миксета
« Reply #11 on 06.04.2010, Tuesday, 22:52:50 »
Е само потенциометрите се по слоени ;D другото се е по 1  денар до 5 другото може да има уште нешто до кај 10ден максимун.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Стерео миксета
« Reply #12 on 07.04.2010, Wednesday, 02:36:03 »
^^^тоа да, ама па го нема само едно делче..а и напојување треба некакво да има, маката за плочка правење, па кутија, па шанса некоја дека нема да проработи од прва (дај боже да ти проработи од прва) па маката и на крај ке испадне поевтино е да си купиш готова, испробана што ке е plug and play
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Стерео миксета
« Reply #13 on 07.04.2010, Wednesday, 10:09:50 »
Јас уште не ја имам почнато,првин ке се распрашам како одат на ново што функции имаат.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Стерео миксета
« Reply #14 on 07.04.2010, Wednesday, 21:59:25 »
така ти е најубаво, а и ако има некоја разлика од 500 денари нова и да си ја правиш ти би ти препорачал сам да си правиш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)