Author Topic: Како работи „Solid State“ Tеслин Трансформатор?  (Read 14537 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
маката е голема да се намотаат 1700 намотки, за 500 денари ич да не ти е мака.
Инаку, според мое мислење, нема да ти е на одмет краткоспојниците(црните жици) што се под плочката малце да ги одвоиш од водовите кој ги "сечат"
Се мислам за тоа,ќе ги проширам дупките и ќе ги ставам одозгоре,од другата страна на плочата,заедно со другите компоненти,вака не личи ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
браво Малечко.Многу добро.Само кој те научи да правиш плочки? :P 8)
Ова донеси го на школо.И убрзај со изработка,па донеси.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
браво Малечко.Многу добро.Само кој те научи да правиш плочки? :P 8)
Ова донеси го на школо.И убрзај со изработка,па донеси.
Благодариме :D,хаха добро ти ме научи признавам,а и форумов у комбинација ;D.Еве брзам брзам,само се нервирам со елаборатот никој жив не знае како работи чудото ;D ;D,а јас па ич :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
само пази да не ја убиеш класната,кога ќе го пробувате.Дека врска си нема таа(да знаеш).Една шема од Емитер ни ја прецрта на табла,и тоа погрешно па требаше нови делови да купуваме.
Извинете за оф-топикот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
само пази да не ја убиеш класната,кога ќе го пробувате.Дека врска си нема таа(да знаеш).Една шема од Емитер ни ја прецрта на табла,и тоа погрешно па требаше нови делови да купуваме.
Извинете за оф-топикот.
Аахахаххахахаха леле ејјјјјјј ама си ме насмеал ;D ;D :D :D.Иначе знам дека врска нема,само го знае PIC16F84А и толку,доста е ;D.Ама ве пое*ала хахаха ;D ;D ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
уфф што сакам таква класна да знам поише од неа па да ја зезам хаха извинете за офф :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
уфф што сакам таква класна да знам поише од неа па да ја зезам хаха извинете за офф :)
Хахаха,јас сум среќлијата :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
само пази да не ја убиеш класната,кога ќе го пробувате.Дека врска си нема таа(да знаеш).Една шема од Емитер ни ја прецрта на табла,и тоа погрешно па требаше нови делови да купуваме.
Извинете за оф-топикот.
Аахахаххахахаха леле ејјјјјјј ама си ме насмеал ;D ;D :D :D.Иначе знам дека врска нема,само го знае PIC16F84А и толку,доста е ;D.Ама ве пое*ала хахаха ;D ;D ;D ;D
Зашто не по*бала?Јас петка имам кај нејзе.Знаеш мене како ме почитува.
Дека јас на нејзината група(по пракса) ме викаат да им ги правам,наместо она тоа да го прави јас! 8) :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
само пази да не ја убиеш класната,кога ќе го пробувате.Дека врска си нема таа(да знаеш).Една шема од Емитер ни ја прецрта на табла,и тоа погрешно па требаше нови делови да купуваме.
Извинете за оф-топикот.
Аахахаххахахаха леле ејјјјјјј ама си ме насмеал ;D ;D :D :D.Иначе знам дека врска нема,само го знае PIC16F84А и толку,доста е ;D.Ама ве пое*ала хахаха ;D ;D ;D ;D
Зашто не по*бала?Јас петка имам кај нејзе.Знаеш мене како ме почитува.
Дека јас на нејзината група(по пракса) ме викаат да им ги правам,наместо она тоа да го прави јас! 8) :D
Па ви нашкрабала една шема,сте купиле делови,после пи*кин дим,друга е шемата и пак делови купувај :D.Исти случај и кај мене ќе биде,дека едно 99% од класот не знаат штрафцигер да држат,тоа е ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Па ви нашкрабала една шема,сте купиле делови,после пи*кин дим,друга е шемата и пак делови купувај :D.Исти случај и кај мене ќе биде,дека едно 99% од класот не знаат штрафцигер да држат,тоа е ;D :D
Абе јас и ја дознав грешката.Го имав истиот број на Емитер и видов од таму ::) ;D ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
еве погоре пишав на кратко...
Инаку основата на функционирањето на теслиниот трансформатор е резонанција помеѓу примарното и секундарното коло, т.е. намотки, затоа се огромните кондензатори...
Патем можеш во бројот од емитер да нго најдеш цел проект, како што ти кажаа...

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
еве погоре пишав на кратко...
Инаку основата на функционирањето на теслиниот трансформатор е резонанција помеѓу примарното и секундарното коло, т.е. намотки, затоа се огромните кондензатори...
Патем можеш во бројот од емитер да нго најдеш цел проект, како што ти кажаа...
Знам,ама не е ваков,различни типови на теслини трансфоматори има,овој не користи високонапонско трафо,а тој користи бобина што е голема разлика...Не е истото,ова е со драјвери и работи дирекно на мрежа,а тоа е преку трафо 30V 50W.Oва е SSTC-Solid State Tesla Coil друг принцип на работа има :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
бомбината служи за висок напон, овде го земаш директно од мрежа, наместо искриште и кондензатори, искористени се фетовите, искриштето ги празни кондензаторите, овде преку фетовите се затвара колото од 160/300волти и намотката.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Малечко а што пари се на се те кошташе се ова?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Малечко а што пари се на се те кошташе се ова?
Па до сега ми лапна 3000 денари,али уште бара ;D,сега треба да купам цефка за примарниот калем,и таква крофна за најгоре ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker