Author Topic: IR регулатор на осветлување  (Read 835 times)

Offline stojanov

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
  • Gender: Male
IR регулатор на осветлување
« Opened on 06.01.2011, Thursday, 19:30:44 (Edited 31.05.2018, Thursday, 00:44:38) »


            Еве уште една мислам интересна и корисна градба која што ја направив пред одприлика 8 месеци, мислам, и која што сеуште работи без при тоа да прегори ниедна сијалица. Шемата и hex фајлот е превземена од руски колега, од каде и што приложувам линк. Имено во оригиналот е направена плочка предвидена да се стави во кутија која е правена по Руски стандард и кај нас како таква е неупотреблива. Јас ја направив да можи да се стави во наша кутија која што по димензии е 60мм. Плочката е направена во Sprint layout, шемата е направена во Splan 7.0 , а истата шема ја приложувам и во JPG формат. Исто така го приложувам и оригиналниот hex фајл. Истиот можи да се најди и во оригиналниот линк кој што го приложувам.
             Што е интересното кај овај уред. Како прво, работи скоро со секој далечински управувач кој што го користите дома, за разлика од слични уреди кај кој што треба да се користи било кој далечински но со тоа што командите треба да се "учат". Овај уред, со притисок на било кое дугме од далечинското, и задржување од 4 сек. влегува во така да го наречам АКТИВЕН МОД,  при што е спремен сијалицата да ја запали, угасни, постепено запали, постепено угасни односно да се подеси на било кое ниво на осветлување кое ни е потребно. Исто така доколку се заборави сијалицата запалена, на пример доколку се замини некаде, после 12 сати сама се искључува. Има и други наредби кои се ставени од нашиот колега од Русија а кои можат и да се видат на оригиналната страна.
               ПРЕДУПРЕДУВАМ, ОВАЈ УРЕД РАБОТИ ДИРЕКТНО НА 220в и е потребна крајна внимателност при работата со него.
               Уредот е сместен зад обичен прекинувач за звонче на кој што се продупчени 2 мали отвори, едниот за лед диода а другиот за Инфра ред приемникот, кој што е сместен односно залепен зад тој отвор. Двата отвори се со големина на употребената ЛЕД диода. Самиот прекинувач се користи за да можиме да ја запалиме или угасниме или регулираме сијалицата, без да се користи далечинскиот управувач, на пример кога влегуваме ноке дома. Имено ако се притисни брзо и отпушти, сијалицата се пали и обратно а доколку се држи прекинувачот, полека се гаси или пали.
               Па мислам дека тоа би било скоро се околу овај уред. Доколку има прашања, ке одговорам на нив. Да нагласам дека овај уред е предвиден за снага до 500 Вати и тоа само за обични сијалици со влакно а не смее да се користи за на пример неонско осветлување. Исто така пропуштив да кажам дека пригушницата во оригиналот беше намотана воздушно, но така зазема голем простор, па јас ја намотав на округло феритно јадро и треба да биди 10 uH. Во зависност од употребеното тело, некаде 7- 10 намотки со што подебела жица. Истата мислам дека не е критична, но сепак не е лошо да се зачува пропишаната вредност.

                   
Стојанов Владо

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Интересна работа, можеби ќе го изработам, јас се мислев за едно друго кое го има на форумов, ама гледам има повеќе интересни функции :)
само ќе видам ќе си ја преработам шемата, малку СМД ова она ... само незнам дали во битолава ќе најдам СМД делови :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Интересна шема и интересен сајт, имаш + реп од мене ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е вака треба да изгледаат post-овите кога ги пишувате ;), убаво и детално објаснето, се, од каде е шемата, како, што, каде ;). +rep и од мене ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
интересен уред,има вакви на форумов ама не до толку "паметни"  ;D ;D
реп и од мене