Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208121 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #705 on 20.10.2013, Sunday, 10:26:37 »
Не смее да светат двете диоди цело време, имаш некоја грешка, провери дали сите делови се правилно поставени. Пикот ти е 102,3% програмиран, го пробав на мојот пиккит дали работи пред да ти го дадам... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #706 on 20.10.2013, Sunday, 11:35:17 »
наместо транзистори BC558A, ми дале BC558C . ке има ли проблем? :)

Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/44307/SIEMENS/BC558A.html
loading...

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #707 on 20.10.2013, Sunday, 17:19:46 »
на почетокот светеше само црвената, и не го препознаваше, потоа видов еден вод дека е прекинат, и го залемив него и од тогаш свети и зелената лед  :) патем во секој случај фала гига за помошта околу error code 43, го средив тоа најдов еден  tutorial и бидна работата, сега уште пик китот да го средам  :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #708 on 20.10.2013, Sunday, 17:39:59 »
наместо транзистори BC558A, ми дале BC558C . ке има ли проблем? :)

Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/44307/SIEMENS/BC558A.html

Разликата е во струјното засилување hfe.



Не би требало да има проблеми. Можно е само колото да е по осетливо и да реагира и на шум. Ќе видиш, ако има проблеми, ќе ги смениш со оргиналните или некои други со помало hfe ;).

на почетокот светеше само црвената, и не го препознаваше, потоа видов еден вод дека е прекинат, и го залемив него и од тогаш свети и зелената лед  :) патем во секој случај фала гига за помошта околу error code 43, го средив тоа најдов еден  tutorial и бидна работата, сега уште пик китот да го средам  :)

Сеуште не го препознава како што треба?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #709 on 20.10.2013, Sunday, 17:52:39 »
еве сега ги проверив сите лемови, така да не е ладен лем, а зелента лед суште си свети и не го препознава.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #710 on 20.10.2013, Sunday, 18:00:56 »
Пробај на XP да го приклучиш. Види, можно е да треба да се „оправи“, на некој друг оперативен да го приклучиш и потоа пак пробај на Windows 7 ;). Мене понекогаш вака ми се средувале проблеми со USB уреди ;).

Треба да го јави како HID уред во Device Manager. Зелената е нормално цело време да свети, таа е врзана за +5V и GND од USB портот преку отпорник и нормално е цело време да свети ;). Тоа значи дека правилно ти се врзани +5V и GND на USB портот од PICkit 2 ;). Провери ги и водовите за D+ и D- ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #711 on 20.10.2013, Sunday, 19:04:38 (Edited 20.10.2013, Sunday, 19:27:46) »
ке пробам на xp иако мислам дека би требало ина 7-ца да работи. :)


edit: пробав на xp и ми го покажува како unkown device??
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #712 on 20.10.2013, Sunday, 21:08:27 »
Хмммм... а LED диодата за индикација на busy сеуште само свети цело време? Не трепка?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #713 on 20.10.2013, Sunday, 21:30:24 »
на почетокот кога го уклучувам, трепнува еднаш и потоа се си свети, со поврзување на било кое од оние 3в или 5в интензитетот на сијаличката се зголемува.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #714 on 20.10.2013, Sunday, 23:14:43 »
А, епа тука е проблемот ;). Имаш некој проблем при монтажата, некоја компонента не е монтирана како што треба или евентуално некој краток спој некаде ;). Не смее интензитетот на сијаличката да се менува со менување на преклопникот ;). Таа е преку отпорник од 330R врзана за пин 11 од PIC18F2550. Ако и се менува интензитетот на сјаење на LED диодата, значи дека и напонот за напојување на PIC-от се менува, а тоа не смее да се случи ;). Тука е најверојатно проблемот ;). Провери Q5 да не случајно е обратно монтиран или евентуално да не имаш некој краток спој во таа секција или секцијата околу селекторот за напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #715 on 21.10.2013, Monday, 10:25:14 (Edited 09.09.2019, Monday, 06:24:45) »
нема нигде спој, еве и некоја фотка





селекторот на напон ми е профи направен ама подоцна ке го сменам со друг  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #716 on 21.10.2013, Monday, 12:13:42 »
Залемени ли ти се масите на УСБ конекторот, ако не залеми ги или премости ги со жичка бидејќи дел од плочката добива маса преку нив...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #717 on 21.10.2013, Monday, 19:45:50 »
ги залемив и нив и сега е ок го препознава ;Dпатем фала за помошта. али сега пак друго ме зеза, кога го уклучам софтверот ми се појавува "Pickit2 VDD voltage level error". :(
Kure je kupio novog BMW-a

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #718 on 21.10.2013, Monday, 19:49:11 »
ги залемив и нив и сега е ок го препознава ;Dпатем фала за помошта. али сега пак друго ме зеза, кога го уклучам софтверот ми се појавува "Pickit2 VDD voltage level error". :(
јас овој проблем го решив со други транзистори,наместо тие.Исто така,ги прелемив сите точки на транзисторите и проработе :) .На плочката глеам имаш многу ладни лемови,тие прелеми ги и преиспитај.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #719 on 21.10.2013, Monday, 19:55:55 »
дај пиши што транзистори стави  ;D патем не се ладни туку калајот ми е ср**е  ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a