Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208158 times)

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #675 on 09.06.2013, Sunday, 14:13:30 »
ти види усб портот дали ти е отиден, мене многу пати ми се имаат спојувано ама за среќа матичната има заштита за краток спој на усб излезите па се е ок :)
Портот работи ама PicKit не работи :| кога ја пуштав програмава трепкаше ова Bussy а сега не ни јавува дека е поврзан уред :S

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #676 on 09.06.2013, Sunday, 16:40:24 »
Според сликата, добро е поставена, прстенот (катодата) е лево.

Мене ми се виде тоа црвеното како прстен. Затоа прашав ;).

А практично, од 7,5V до 13,5V   :)

Да да ;D. Така изгледа ќе да беше ;D. Сум заборавил ;D.

-Ништо го прегорев најверојатно Pic-от ми се споиа VDD и Gnd и ништо не покажува сега кога ќе го поврзам најверојатно е изгорен чипо :\ Дали вреди да земам нов чип или да барам па Original Pickit

Затоа не требаше да ја вадиш таа заштитната диода. Иако, таа не е баш некоја заштита од краток спој, таа е повеќе заштита од погрешно врзување, ама пак, барем ќе направеше некаков мал пад на напон, место 0V, при краток спој ќе имаше 0.2, 0.3V.

Не верувам дека е изгорен PICkit 2, ама, како што пиша Bojan, можно е USB портот да е отиден :S. За среќа, повеќето матични плочи мониторираат колкави се напоните, па ако настане краток спој, веднаш ја гасат матичната плоча ;).

Портот работи ама PicKit не работи :| кога ја пуштав програмава трепкаше ова Bussy а сега не ни јавува дека е поврзан уред :S

Свети Power диодата? Кога ќе го приклучиш PICkit2 на USB почнува да трепка диодата Busy?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #677 on 09.06.2013, Sunday, 17:17:47 (Edited 09.06.2013, Sunday, 18:01:06) »
Трепкаше сеа не трепка, го проверив пикот на програматор работи и препрограмиран е ... сега незнам вистина што е проблемот на истиот порт ставив Usb маус работи ....е дури сега не знам што е проблемот најубо си викам да го препрам цел програмтор не коштаат многу другиве делови спрема пикот :\ Ќе барам поголем калем односно да нема многу голем отпор пошто на овај отпорот е околу 4M оми барем така покажува инструментот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #678 on 09.06.2013, Sunday, 17:27:56 »
ухаааа, многу е тоа бре...ај види само тој смени го...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #679 on 09.06.2013, Sunday, 17:37:10 »
ухаааа, многу е тоа бре...ај види само тој смени го...
Па вака не трепка ништо така само Power свети ... затоа сакам да го препрам сеа дури ги вадам сите овие транзисториве и ги проверувам еден по еден ќе составам нова .. :D барем знам дека пикот не е расипан.. чим е препрограмиран :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #680 on 09.06.2013, Sunday, 18:09:29 »
Ќе барам поголем калем односно да нема многу голем отпор пошто на овај отпорот е околу 4M оми барем така покажува инструментот.

Тоа е премногу. Изгледа во отворена врска ти бил калемот, најверојатно прегорел кога си сакал да го програмираш PIC-от. Тој калем не е наменет да издржува голема струја, ама изгледа твојот па бил наменет за премала струја и изгорел :S. А можеби и не бил калем, не знам, јас толку мали калеми, искрено, немам видено.

Можно е USB интерфејсот на PIC-от да изгорел, ама и тоа некако не ми прави логика, ако гори обично цел гори.

Јас не би ти порепорачувал да го преправаш цел бидејќи, ако е PIC-от проблематичен, најверојатно пак нема да ти работи. А врската на PIC-от со USB портата е директна (директно е врзан со USB портата), така да, можно е и како што пиша, PIC-от да е изгорен.

Провери во Device Manager. Треба да го јави како HID Device. Ако по поврзување на PICkit-от со компјутерот, во Device Manager не јави ништо, провери ги врските од пин 15, 16, 19 и 20 со крајот од USB кабелот кој се врзува во компјутерот. Ако некој од овие пинови преспојува према некој друг пин или ако нема контакт со некој пин од USB кабелот, проблемот е во интерфејсот, не во PIC-от.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #681 on 09.06.2013, Sunday, 18:49:50 »
Провери во Device Manager. Треба да го јави како HID Device. Ако по поврзување на PICkit-от со компјутерот, во Device Manager не јави ништо, провери ги врските од пин 15, 16, 19 и 20 со крајот од USB кабелот кој се врзува во компјутерот. Ако некој од овие пинови преспојува према некој друг пин или ако нема контакт со некој пин од USB кабелот, проблемот е во интерфејсот, не во PIC-от.
Како да ги проверам врските ? Не сватив ако можи поедноставно некако :S

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #682 on 09.06.2013, Sunday, 20:28:16 »
USB кабелот има четири врски : +,-,data+,data-,Ако се згрешени овие конекции,поготово ако си ги помашал  data+,data- ке немаш конекција , односно  РС  нема да го познае уредот .Исто е и ако имаш краток спој кај овие врски.

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #683 on 09.06.2013, Sunday, 21:01:33 »
Нема го пробав pic-о на друг ист програматор исто не ко препознава сепак нов чип треба :\

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #684 on 09.06.2013, Sunday, 21:31:44 »
програмиран да не не е добро...мене од прва ми проработи, ја добив шемата  од 1 другар на мачобт, го испрограмирав пикот одма го препозна :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #685 on 09.06.2013, Sunday, 21:55:28 »
Како да ги проверам врските ? Не сватив ако можи поедноставно некако :S

Провери во Device Manager. Треба да го јави како HID Device. Ако по поврзување на PICkit-от со компјутерот, во Device Manager не јави ништо, провери ги врските од пин 15, 16, 19 и 20 со крајот од USB кабелот кој се врзува во компјутерот. Ако некој од овие пинови преспојува према некој друг пин или ако нема контакт со некој пин од USB кабелот, проблемот е во интерфејсот, не во PIC-от.

Провери дали секој од пиновите 15, 16, 19 и 20 е врзан за секој од соодветните пинови на USB портот, но на конекторот на страната на PC-то. Еве како треба секој од тие пинови да е врзан.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #686 on 10.06.2013, Monday, 17:20:41 »
Ваков индуктивен калем каде можам да најдам ?? Уште тој ми остана .. :S

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #687 on 10.06.2013, Monday, 17:42:44 (Edited 10.06.2013, Monday, 17:48:05) »
Сите калеми се индуктивни, не само овој ;D.

Во продавници за електроника ;). Или, ако сакаш сам да го правиш, имаш некои програмчиња за пресметки на форумов ;). Колку ќе излезат точни пресметките, не знам, не сум ги користел, ниту пак сум правел калеми по тие пресметки, но ако имаш мерач за индуктивност, можеш да си провериш колкава е индуктивноста ;). Еве линкови ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7767.0
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5649.0
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5651.0
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1720.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #688 on 10.06.2013, Monday, 17:58:24 (Edited 10.06.2013, Monday, 17:58:43) »
Во прилеп продавница за електроника нема :[

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #689 on 10.06.2013, Monday, 17:59:39 »
Епа ништо, рачно ќе си го правиш или од Битола ќе го нарачуваш, едно од тие две. На крајот на краиштата, имаш линкови од програмите. Пробај, пресметај со нив, ако работи, ОК, ако не, ќе нарачуваш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."