Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208086 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #645 on 27.04.2012, Friday, 00:14:26 »
Oва како некој вирус за PicKit-от,те на Devil,те мене,сега па на SKOLS што е работава незнам.Ај мене шат пат ми работи,само зеза со 675 и 629,вика дека им се изместени калибрационите битови,и кога ќе кликнам да ги испрограмира и супер,успешно ги програмира :D
дали некој го реши овој проблем и како ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #646 on 27.04.2012, Friday, 07:43:32 »
јас го решив кога си купив фарички програматор, а овај го растурив на делови :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #647 on 15.07.2012, Sunday, 14:31:09 »
Значи гледано вака статистички шо велите да го прам овај PICkit2 клонот или не ?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #648 on 15.07.2012, Sunday, 21:18:47 »
Да го правиш, ќе ти се најде многу пати... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #649 on 15.07.2012, Sunday, 22:27:34 »
ако имаш некој денар вишок да го правиш зашто е ептен закон и можеш на секој компјутер да го користиш :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #650 on 16.07.2012, Monday, 13:10:42 »
До macobt: Имаше ти постирано шема од програматорот што го користеше за програмирање на пикот за PICkit2 клонот, па на што го програмираше пикот, на универзална плочка или имаш адаптер, ако имаш адаптер постираја и та шема, ако сакаш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #651 on 02.11.2012, Friday, 17:13:41 (Edited 02.11.2012, Friday, 17:20:59) »
Еве шеми како се врзуваат 25CXX и 93CXX EEPROM мемориите за PICkit 2 ;). Искрено, не сум пробал да програмирам 25CXX (вакви Serial EEPROMs имаат новите BIOS-и) и 93CXX EEPROM-и, но ако некој проба, нека пише резултати ;).

НАПОМЕНА: Не се препорачува Serial EEPROM мемориите да се програмираат In Circuit. Извадете ги од колото пред да ги програмирате.



It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #652 on 04.02.2013, Monday, 15:22:39 »
Гледам има шеми за адаптер за 25Cxx,93Cxx...........Дали има адаптер за 24Cxx???Можеби прашањето ми е глупаво но немам поим од микроконтролери а го земав PICkit2 Клон и моментално учам.... ;D
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #653 on 04.02.2013, Monday, 15:32:57 »
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=340.msg56480#msg56480
Повелеле ;) ;D. Прво ја нацртав шемата за 24CXX, а потоа и за 25CXX и 93CXX ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #654 on 08.06.2013, Saturday, 16:30:13 »
Помош околу проблемов ?
Quote
Found PICkit 2 - Operating System Version 2.32.0
PICkit 2 Unit ID = OlHoss
Target power not detected - Powering from PICkit 2 ( 5.00V)
PK2Error0024:  PICkit 2 was unable to establish a valid Vdd on the target (Attempted   5.00V - Read   0.18V)
PICkit 2 Ready

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #655 on 08.06.2013, Saturday, 16:43:42 »
Сличен проблем имав (ако не беше и истиот, не ми текнува ;D). Провери дали сите транзистори ти се монтирани правилно. Конкретно, Q5 (ако го правеше по шемата што ја има post-ирано macobt) мислам дека ми беше монтиран обратно ;D. Исто така, провери дали правилно ти е монтиран и Q1 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #656 on 08.06.2013, Saturday, 17:04:16 (Edited 08.06.2013, Saturday, 17:13:29) »
Quote
PICkit 2 Unit ID = OlHoss
Target power detected ( 4.99V)
PKWarn0003: Unexpected device ID:  Please verify that a PIC18F452 is correctly installed in the application. (Expected ID = 0x420, ID Read = 0x0)
PK2Error0049: VPP Voltage error.  Check target and retry operation.
PICkit 2 Ready

Нов проблем ? :S што може да е ова ? :S

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #657 on 08.06.2013, Saturday, 17:18:13 »
Го провери Q1? Ај провери ги и сите останати транзистори ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #658 on 08.06.2013, Saturday, 17:22:57 »
Се ми е проверено како што треба само немам ставено пик ... Без пик јавува ваква грешка? Немам во моментов пик за да пробам :\

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #659 on 08.06.2013, Saturday, 18:19:20 »
Не мора да има PIC, само не треба да покажува грешка "VPP Voltage error". Нешто не е во ред со VPP линијата. Сигурно има краток спој, неисправен дел или погрешно поставен дел. Стави линк до шемата според која го имаш правено програматорот и ако можеш и слика од твојата плочка.
Жан