Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208282 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #630 on 16.02.2012, Thursday, 19:27:37 »
Да програматорот го познава, и после кога ке стиснам на Read ми ојавува no device detected.

Најверојатно има некој проблем со софтверот во PIC-от. Пробај репрограмирај го и види дали ќе се јави истиот проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #631 on 16.02.2012, Thursday, 19:29:45 »
Најверојатно има некој проблем со софтверот во PIC-от. Пробај репрограмирај го и види дали ќе се јави истиот проблем ;).

се мисли инаку на PIC18F2550, него препрограмирај го и провери ги со мултиметар изводите да не имаш негде прекинат вод и да те зафркава
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dachomk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #632 on 24.02.2012, Friday, 02:06:34 »
Немој да правиш клон не се исплати, нарачај од ebay, ги прави Sure Electronic кина, ако сакаш можам да ти порачам PicKit2 или PicKit3.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #633 on 24.02.2012, Friday, 02:09:01 »
Веќе еден куп луѓе го имаат направено, на повеќето супер им работи (вклучувајќи ме и мене). Во принцип, да, не се исплати, но за дел од оние кои го имаат изработено, ова е шанса да се разгледа начинот на работа на програматорите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dachomk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #634 on 24.02.2012, Friday, 02:44:18 (Edited 24.02.2012, Friday, 04:00:33) »
Интересно е сам да направиш и јас сум за тоа но има уреди кој навистина се поевтини да ги купиш него да ги правиш воопшто, ќе платиш за делови повеќе, поголем габарит, кутија, време, мака.
Пример почнав да го правам PicKit2 програматорот и тоа без епромите и нешто ми излезе проблем со еден мосфет неможев да најдам и не ми работеше како што треба, израчунав дека поскапо е се направи него да се купи направено и тестирано и тоа со епроми верзија точно клон на оригиналот. Контролерот го изкористив за друг проект. Јас си го купив овој комплет

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/PICKIT-2-MCU-Universal-ZIF-socket-PICkit-2-3-/160739498483?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item256cd219f3#ht_3403wt_1163
Quote from: Администрација
6.1. Сите екстерни линкови кои ги post-ирате во вашите коментари треба да бидат кодирани!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #635 on 24.02.2012, Friday, 04:37:44 »
Пример почнав да го правам PicKit2 програматорот и тоа без епромите и нешто ми излезе проблем со еден мосфет неможев да најдам и не ми работеше како што треба, израчунав дека поскапо е се направи него да се купи направено и тестирано и тоа со епроми верзија точно клон на оригиналот. Контролерот го изкористив за друг проект.

Си го правел според тој проектот на Devil (не е негов, некоја поедноставена верзија беше од оваа, ама тој MOSFET-от и на него му направи проблем :S), тој користи некој MOSFET кој тешко се наоѓа. Овој што е во темава опишан е составен од делови кои може лесно да се најдат, особено транзисторите (универзални се).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dachomk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #636 on 24.02.2012, Friday, 09:32:38 »
Така беше проблемот со мосфетот, немав време да преправам па си порачав.  :)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #637 on 08.03.2012, Thursday, 15:15:34 »
Сеуште не сум го решил проблемот со програматоров. Како што ми кажавте го препрограмирав пикот, ама пак истито ерор го јавува. Значи кога ќе го пуштам PICKit 2 се си е во ред, го јавува дека е приклучен, ама кога ќе одам READ ми јавува No device detected. Ај ако може помош :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #638 on 08.03.2012, Thursday, 15:19:45 »
Дали pickit2 може да програмира и пикови од 32F серијата?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #639 on 08.03.2012, Thursday, 17:26:01 »
Сеуште не сум го решил проблемот со програматоров. Како што ми кажавте го препрограмирав пикот, ама пак истито ерор го јавува. Значи кога ќе го пуштам PICKit 2 се си е во ред, го јавува дека е приклучен, ама кога ќе одам READ ми јавува No device detected. Ај ако може помош :)

најди нов пик пробај со новиот, директно без никакви адаптери глупости со жици приклучи го доколку не го познае имаш некоја грешка направено
провери ги RB6 и RB7 Линиите тоа CLK и Data или како се назначени веќе тие да не се проблем

Дали pickit2 може да програмира и пикови од 32F серијата?
2-та мислам дека не меможе да ги програмира тие, пик кит3 мислам дека има можност
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #640 on 25.04.2012, Wednesday, 22:17:39 (Edited 25.04.2012, Wednesday, 22:28:05) »
дали знае некој што може да биде со програматорот, кога ке го уклучам на компјутер и го стартувам програмот покажува како да немам ставено pic во подножјето. Со друг програматор видов дека ниту е до подножјето, ниту е софтверски или хардверски проблем до 18F2550 туку е нешто друго, ама што може да биде знае ли некој ?

сега покажува нешто друго:
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #641 on 25.04.2012, Wednesday, 22:39:08 »
Да не е пикот неисправен, пробај стави друг...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #642 on 25.04.2012, Wednesday, 22:42:40 »
пробав со комбинации, еден пик на друг програматор и обратно ама 100% не е до пикот. Мислам дека сличен проблем имааа и други членови со програматорот.
Програматорот е исправен ама зеза нешто.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #643 on 26.04.2012, Thursday, 02:25:14 »
od mobilen.
Proverja masata kade shto treba da e zalemen USB dzekot na PPK, tamu masata e otvorena dzekot ja premostuva dokolku se lemi USB dzek kje bide vo red a ako se lemi kabel direkno treba da se premosti masata

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #644 on 26.04.2012, Thursday, 18:33:15 »
od mobilen.
Proverja masata kade shto treba da e zalemen USB dzekot na PPK, tamu masata e otvorena dzekot ja premostuva dokolku se lemi USB dzek kje bide vo red a ako se lemi kabel direkno treba da se premosti masata
не е ни до неа, до сега работеше супер и оп вчера "реши" да зеза... а другиот е добар и нема проблем. Ги сменив пиковите и видов дека не е до нив.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.