Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208281 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #540 on 02.07.2011, Saturday, 12:40:27 »
е види вака, јас пошто скоро на секоја недела го форматирам пц-во и преинсталирам се наново исто му е како на нов компјутер да сум го уклучил :)
ќе пробам со друг пик ќе испрограмирам .. JDM си е JDM досега ниту еднаш не ме изневерил
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #541 on 02.07.2011, Saturday, 15:35:17 »
е види вака, јас пошто скоро на секоја недела го форматирам пц-во и преинсталирам се наново исто му е како на нов компјутер да сум го уклучил :)

Нема везе форматирањето, можно е самиот порт да е нешто хардверски зезнат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #542 on 12.07.2011, Tuesday, 20:46:49 »
денес го изработив одпоново направениот ПИЦКИТ2,но несака да работи.Незнам што му е.Првите два што ги направив ми работеа многу добро,но потоа се расипаа и двата.Ми вади грешка дека не го препознава УСБ-портот.Што да правам.Се е убаво залемено,цакум-пакум и пак вади грешка,мислам дека е софтверска(до ПЦ-то е).

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #543 on 12.07.2011, Tuesday, 21:02:50 »
Oва како некој вирус за PicKit-от,те на Devil,те мене,сега па на SKOLS што е работава незнам.Ај мене шат пат ми работи,само зеза со 675 и 629,вика дека им се изместени калибрационите битови,и кога ќе кликнам да ги испрограмира и супер,успешно ги програмира :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #544 on 13.07.2011, Wednesday, 06:25:00 »
незнам јас ако не успеам да го направам до кај 20 август ќе си го купам овај :)
Code: [Select]
http://www.mikroe.com/eng/products/view/712/mikroprog-for-pic-dspic-and-pic32/ќе ги дам 5000 денари ама рајат ќе сум :)
плус имам дебагер и програмер за сите типови на микроконтролери почнувајќи од 10F до 32х сериите :), незнам дали имате видено новата верзија 5.00 компајлери од микрое. ама сите имаат вгредено дебагер во самата програма, така да не мора да се користи екстерен дебагер, чекор по чекор дебагирање :), со надградување на софтверот од програматорот ќе може да се програмираат сите нови серии кој ќе излегуваат понатаму
разгледајте го линкот погоре има интересни можности програматорот :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #545 on 13.07.2011, Wednesday, 14:41:17 »
Ама овој работи само со софтверот на Mikroelektronika :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #546 on 13.07.2011, Wednesday, 15:09:17 »
стварно не знам што стана со програмериве, да не има некоја финта преку интернет да ги гасат клоновите?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #547 on 13.07.2011, Wednesday, 15:16:04 »
стварно не знам што стана со програмериве, да не има некоја финта преку интернет да ги гасат клоновите?

Не, мое лично мислење е дека можеби ставиле понова веризја на .NET, па тоа можно е д аго зезнува програматорот, да update-ува нешто во firmware-от, или така нешто :S. Јас користам .NET 2.0 и сум немал проблеми до сега со програматорот ;). Ако сакате, може да ја upload-ирам, да не мора да симнувате .NET 3.5 или некоја друга понова верзија, супер си работи и со .NET 2.0 ;).

Исто така, можно е и самите USB порти да имаат некој проблем, или евентуално PICkit 2-ката да работи најдобро со USB 1.1 или 1.0 порти, и тоа е можно, па ако се приклучи на 2.0 порта, можеби нешто firmware-от се зезнува... не знам, затоа и реков кога прв пат ќе ги изградат да пробаат да ги приклучат на некој друг компјутер, на пример, некоја постара PIII-ка, па да видииме дали проблемот е навистина до PICkit-от или до портите на PC-ињата ;).

Како што реков, може да се 1000 причини кои најлесно може да се елиминираат една по една ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #548 on 13.07.2011, Wednesday, 16:19:04 »
Ама овој работи само со софтверот на Mikroelektronika :S.

па јас со нивниот софтвер работам :), ако ми треба некогаш некој друг програматор дебагер, барем ќе имам салам нешто со што ќе можам да почнам да си го изработам другото, прво нешто што ќе направам ако го земам овај е да си направам USB клон на ICD2
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #549 on 28.07.2011, Thursday, 21:50:20 »
Еве го и мојот PicKit2 клон, со мало закаснување, освен боцки за програмирање на протоборд му направив и плочка со подножја за програмирање разни пикови.



Проработе од прва, работеше супер еден ден, после наеднаш почна да не работи, не го препознаваше, исто како да не е вклучен :P, па прееска си играв со JDM и WinPic800 на стариот компјутер, пробував да го избришам 18F2550 и да го препрограмирам пак со бутлоадерот, ми даваше триста грешки и конфликти, ми го укочи стопати компјутерот ама изгледа успеа пошто еве сега пак работи :).
До кога ќе видиме...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #550 on 28.07.2011, Thursday, 22:01:40 »
Епа ај со среќа нека е и долго да ти трае.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #551 on 09.08.2011, Tuesday, 17:46:52 »
дечки како да мерам со апаратче за да проверам дали програматорот дава 3.3V кога е наместено на таа волтажа ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #552 on 09.08.2011, Tuesday, 18:09:12 »
дечки како да мерам со апаратче за да проверам дали програматорот дава 3.3V кога е наместено на таа волтажа ?

Мери меѓу Vcc на излез од програматорот и GND, таму треба да покаже напон од околу 3.3V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #553 on 09.08.2011, Tuesday, 18:18:24 »
дечки како да мерам со апаратче за да проверам дали програматорот дава 3.3V кога е наместено на таа волтажа ?

Мери меѓу Vcc на излез од програматорот и GND, таму треба да покаже напон од околу 3.3V ;).
Аха ок фала, значи пин 1 на програматорот е Vcc а пин 3 е GND
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #554 on 09.08.2011, Tuesday, 18:50:45 »
Аха ок фала, значи пин 1 на програматорот е Vcc а пин 3 е GND

Па не ми текува точно како беше, имаше обележано на плочката, види како е обележано и така мери ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."