Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208028 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #525 on 30.06.2011, Thursday, 14:24:07 »
Да не не тие  испрограмиран како што треба микроконтролерот? Знаеш дека луѓе имаа проблеми со програмирање на PIC18F2550 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #526 on 30.06.2011, Thursday, 15:03:16 »
не е до кристалот сменив нов, пикот е добро програмиран, со JDM можам се да програмирам, ок скоро се, од 12Ф до 18Ф, се што поддржува софтверот, мене ми треба за дебагирање пиккитот, не ми е за програмирање..
ако не најдам што му ќе си купам еден оригинал и готово..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #527 on 30.06.2011, Thursday, 19:27:45 »
не е до кристалот сменив нов, пикот е добро програмиран, со JDM можам се да програмирам, ок скоро се, од 12Ф до 18Ф, се што поддржува софтверот, мене ми треба за дебагирање пиккитот, не ми е за програмирање..
ако не најдам што му ќе си купам еден оригинал и готово..

Да не случајно ги имаш врзано Tx и Rx обратно, т.е. DATA + и DATA - обратно да не ти се врзани, а?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #528 on 30.06.2011, Thursday, 19:29:39 »
не се, како ќе се по истата шема ги правев како и вие, иста плоча исто се, претходно работеше сега не работи така наеднашп престанас о работа :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #529 on 30.06.2011, Thursday, 19:30:50 »
не се, како ќе се по истата шема ги правев како и вие, иста плоча исто се, претходно работеше сега не работи така наеднашп престанас о работа :(

Туууу... чуден проблем :S. Си проверил да видиш дали осцилира кристалот, со осцилоскоп?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #530 on 30.06.2011, Thursday, 19:34:24 »
мерев немаше ништо, ќе пробам пак друг кристал да ставам, 3 ќе бите тој ..
најдов друг бутлоадер пробав и со него пак исто
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #531 on 30.06.2011, Thursday, 19:37:39 »
мерев немаше ништо, ќе пробам пак друг кристал да ставам, 3 ќе бите тој ..
најдов друг бутлоадер пробав и со него пак исто

Ама штом не осцилира кристалот, нешто не ево ред со PIC-от, мене барем така ми изгледа :S. Не може да не осцилира и се да биде во ред со него, не ми прави логика :S.

Ај вака пробај, стави му кристал со повисока или пониска работна фреквенција, на пример 27MHz, па види дали ќе сака така да проработи, или евентуално со пониска, можеби и така ќе сака да работи, кој знае :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #532 on 30.06.2011, Thursday, 22:34:43 »
Дај некоја фотка од еророт што го добиваш кога ке го поврзеш на ком,и фотка од плоцката однапред и отпозади,

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #533 on 01.07.2011, Friday, 00:13:34 »
ерор ми вика дека не ми е конектиран ништо посебно.. не некој посложен ерор па да ми листа дека има проблем, едноставно не го препознава дека е уклучен, фотки ќе ставам подоцна
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #534 on 01.07.2011, Friday, 01:16:25 »
ерор ми вика дека не ми е конектиран ништо посебно.. не некој посложен ерор па да ми листа дека има проблем, едноставно не го препознава дека е уклучен, фотки ќе ставам подоцна

А трепери тоа диодата кога ќе се конектира? Онаа за busy што е? Бидејќи ако работи како што треба, треба малку да трепне кога ќе се конектира PICkit-от за PC-то, значи само му предало податоци на PC-то дека станува збор за HID Device и потоа PC-то си „брка драјвери“ ;D.

Ама штом не ти осцилира кристалот, нешто сомнително ми е :S. Што знам :S. Ако не повеќе барем треба да осцилира :S, без разлика дали е добро испрограмиран или не :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #535 on 01.07.2011, Friday, 01:54:45 »
Хм, немаат ли пиковите можност да го дадат clock-от на излез од неговите пинови или пак да го турнат на PLL (претпоставувајќи дека овој модел има PLL во него) ? Доколку тоа е возможно, подесиго пик-от така и мери го излезот од тој пин.

Можеби ти се случил некој silicon-bug, т.е. да се сјебало нешто внатре во конекциите на силиконската плочкичка. Доколку имаш доволно брз осцилоскоп би можел и да го снифаш трафикот на УСБ портата и да видеш дали се во ред тајминзите. (те ради овие работи увек е добро да се има осцилоскоп при рака !).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #536 on 01.07.2011, Friday, 02:50:53 »
Доколку имаш доволно брз осцилоскоп би можел и да го снифаш трафикот на УСБ портата и да видеш дали се во ред тајминзите. (те ради овие работи увек е добро да се има осцилоскоп при рака !).

Изгледа воопшто нема размена на податоци :S, штом не осцилира кристалот, не може да има размена на податоци. Можно е да настанал некој проблем кога првпат го приклучил PICkit-от на USB портата, некако да се „укочил“ PIC-от и да не сака да работи потоа на нитуедна USB порта... што знам, ова некако најмногу ми прави логика.

Ај пробај изгради го со нов PIC, ама сега, пробај првпат кога ќе го приклучуваш да го пириклучиш на некое друго PC, не на тоа на кое секогаш првпат си го приклучувал.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #537 on 01.07.2011, Friday, 15:30:39 »
za devil.dali koristis kabelce direktno zalemeno na plockata,idali imas staveno spojka megu masite kaj usb konektorot sto treba da stoi.izvinete za latinica sto pisuvam od mob pisam

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #538 on 01.07.2011, Friday, 16:27:50 »
не користам кабел, имам B тип конектор залемено, сегде има маса (онаму каде што треба да има)
бтв. не го користам програматорот од првата слика која ја имам наведено со каблето и со мосфетите, имам исти програматор како тој ти што го имаш направено
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #539 on 01.07.2011, Friday, 21:34:43 »
Пробај вака, можеби ќе проработи, можно е портот на кој го приклучуваш да зеза и да го „укочува“ микроконтролерот ;).

Ај пробај изгради го со нов PIC, ама сега, пробај првпат кога ќе го приклучуваш да го пириклучиш на некое друго PC, не на тоа на кое секогаш првпат си го приклучувал.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."