Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208067 times)

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #495 on 21.04.2011, Thursday, 20:59:59 (Edited 21.04.2011, Thursday, 21:01:32) »
си стави преклопник за доколку користиш 3V3 некогаш да можеш да смениш напонското ниво ?
и дали стави тој преклопникот за Ziff подножјето

Да има преклопник и за 3.3в-5в и за зиф сокетот 28/40 - 8/14/18/20пински, тие преклопниците се скриени во просторот за батерија (кутијата е наменета за некој склоп со 9 волтна батерија) и кога ќе треба да се смени на 3.3в отвораш капачката за батерија и менваш (инаку ако се горе ќе се смени некој преклопник на грешка и појде пикот) ;D ;) :)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #496 on 21.04.2011, Thursday, 21:42:23 »
Браво илче,супер ти е сработен пик китот добро излезе со зифот :o

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #497 on 23.04.2011, Saturday, 16:19:19 »
Луѓе дај помагајте ќе го искршам пик китов. Програмирам, ми вика суксесфул, и кога ќе направам реад ми дава све нули, или на верифај ми дава грешка...

Напонот Vdd ми е 4,66 волти - 4,8 од USB-portot и некој минимален пад на напон на диодата 1N5817.
Сега напонот Vpp ми беше 10-12 волти, па јас малку го зголемив (му го намалив отпорникот R3 кој ја дава повратната врска за напонот) така да сега е оклу 13.8 ама пак не сака.
На изводите Data i Clk колку што можам да ѕирнам на осцилоскопов има некои импулси и пак нејќе. Дајте чаре??
Може ли да е до пиковите?? Ама не ми се верува пошто 4 ги сменив - два 16F84 i два 12F629. :(
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #498 on 23.04.2011, Saturday, 16:31:36 »
Сега напонот Vpp ми беше 10-12 волти, па јас малку го зголемив (му го намалив отпорникот R3 кој ја дава повратната врска за напонот) така да сега е оклу 13.8 ама пак не сака.

Не го менувај тој напон, максималниот напон мислам дека е 13V (не ме земајте за збор), a минималниот е 9V, така да и со 10.нешто волти би требало да работи ;). Може проблемот е во 18F2550, можеби не ти бил испрограмиран правилно или некој бит/бајт во EPROM-от да сменилч места, што е доволно за да не функционира како што треба софтверот :S. Штом не функционира како што треба со нитуеден PIC, може и тоа да е проблемот :S.

Пробај да го приклучиш на друго PC, можеби напонот на USB портот да му е премал, кај мене на USB портовите даваат едвај 4.8V, па од таму следува дека и напонот за напојување на PIC-от е околу 4.8V, ама можеби со малку помал напон не функционира како што треба :S. Не знам што да ти кажам :S. Јас прво би го пробал на друго PC да видам дали навистина проблемот е до PICkit-от или до напонот на USB портовите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #499 on 23.04.2011, Saturday, 17:37:57 »
Луѓе дај помагајте ќе го искршам пик китов. Програмирам, ми вика суксесфул, и кога ќе направам реад ми дава све нули, или на верифај ми дава грешка...

Тоа што дава нули наместо кодовите кога ќе го прочита од внатре програмот значи има код протект ;)

Еве кајмене како го дава програмот од пикот(PIC12F675) кога ќе манам Read:


А еве кога го верифицира:
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #500 on 23.04.2011, Saturday, 17:48:29 »
барем твојот работи како така, мојот ич не го ни препознава компјутерот, треба нов пик да му ставам пошто мислам дека овај е оден, се одново направив направив нова плоча нови делови ново се и пак не работи, значи пикот не ми чини, деновиве ако се снабдам со пик ќе си го програмирам со стариот и верен JDM со кој досега сум успеал секакви пикови да програмирам, од 12Ф629 па се до 18Ф2550 се имам испрограмирано без никакви проблеми :)

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #501 on 23.04.2011, Saturday, 17:57:26 (Edited 23.04.2011, Saturday, 18:00:42) »
барем твојот работи како така, мојот ич не го ни препознава компјутерот, треба нов пик да му ставам пошто мислам дека овај е оден, се одново направив направив нова плоча нови делови ново се и пак не работи, значи пикот не ми чини, деновиве ако се снабдам со пик ќе си го програмирам со стариот и верен JDM со кој досега сум успеал секакви пикови да програмирам, од 12Ф629 па се до 18Ф2550 се имам испрограмирано без никакви проблеми :)



Ни тој првиот пиккит не ти работи?
Ако сакаш јас можам да ти го испрограмирам 18F2550, а иначе мојот 18F2550 ми го испрограмира macobt ;) :)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #502 on 23.04.2011, Saturday, 18:09:49 »
Луѓе дај помагајте ќе го искршам пик китов. Програмирам, ми вика суксесфул, и кога ќе направам реад ми дава све нули, или на верифај ми дава грешка...

Тоа што дава нули наместо кодовите кога ќе го прочита од внатре програмот значи има код протект ;)

Еве кајмене како го дава програмот од пикот(PIC12F675) кога ќе манам Read:
...

А еве кога го верифицира:
...

Леле, до тоа ли е мајката негова... Фала ти чоече си ме спасил... :) :)
Ај ќе пробам сега дали ќе ми функционира пикот програмиран... Инаку кај мене конфигурацијата е Protect All !
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #503 on 23.04.2011, Saturday, 18:15:43 »
барем твојот работи како така, мојот ич не го ни препознава компјутерот, треба нов пик да му ставам пошто мислам дека овај е оден, се одново направив направив нова плоча нови делови ново се и пак не работи, значи пикот не ми чини, деновиве ако се снабдам со пик ќе си го програмирам со стариот и верен JDM со кој досега сум успеал секакви пикови да програмирам, од 12Ф629 па се до 18Ф2550 се имам испрограмирано без никакви проблеми :)



Ни тој првиот пиккит не ти работи?
Ако сакаш јас можам да ти го испрограмирам 18F2550, а иначе мојот 18F2550 ми го испрограмира macobt ;) :)

тој првиот го растурив за да направам друг :)
така да сега останав без двата :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #504 on 23.04.2011, Saturday, 18:34:24 »
Ми работи PicKitot !!! ;D ;D ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #505 on 23.04.2011, Saturday, 19:39:57 »
Ми работи PicKitot !!! ;D ;D ;D ;D
Ajде аирлија работа,по втор пат со здравје да си го служиш ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #506 on 23.04.2011, Saturday, 20:34:50 »
Ми работи PicKitot !!! ;D ;D ;D ;D
Ajде аирлија работа,по втор пат со здравје да си го служиш ;D :D

Фала по втор пат  ;D  ;D
Мене уствари цело време ми работел, ама не ми текна ова Илче што го кажа дека не може да го прочита кога е заштитен
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #507 on 20.05.2011, Friday, 21:31:37 »
еве го мојот PICKIT 2 во пластична кутија од ЕЛектронинвест

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #508 on 20.05.2011, Friday, 23:14:02 »
Ај, со среќа да си го користиш, бааги корисен е навистина ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #509 on 20.05.2011, Friday, 23:58:17 »
имам направено два вакви,ги направив кога ја видов темава.А го најдов готовиот уред во подрум и само го вметнав во кутија.Маската е нацртана во Корел Драв 12