Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208099 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #435 on 31.03.2011, Thursday, 22:30:52 »
Дечки дали се точни вака пиновите на плочкава да знам дали да ги поврзам вака?

Code: [Select]
http://pic.mk/images/untitl1291811086.bmp
Аааа ја најде оваа на сколс хаха,добро е си се помачил :D.Иначе добро е,така поврзи ги
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #436 on 31.03.2011, Thursday, 23:36:42 »
Илче уште го немаш тестирано програматорот?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #437 on 01.04.2011, Friday, 09:54:38 »
Дечки дали се точни вака пиновите на плочкава да знам дали да ги поврзам вака?

Code: [Select]
http://pic.mk/images/untitl1291811086.bmp
Аааа ја најде оваа на сколс хаха,добро е си се помачил :D.Иначе добро е,така поврзи ги
точно е поврзувањето.
Илче уште го немаш тестирано програматорот?
он не го направил па да го тестира.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #438 on 01.04.2011, Friday, 10:30:11 (Edited 01.04.2011, Friday, 10:34:32) »
Дечки дали се точни вака пиновите на плочкава да знам дали да ги поврзам вака?

Code: [Select]
http://pic.mk/images/untitl1291811086.bmp
Аааа ја најде оваа на сколс хаха,добро е си се помачил :D.Иначе добро е,така поврзи ги
точно е поврзувањето.
Илче уште го немаш тестирано програматорот?
он не го направил па да го тестира.

Ајде плочката е готова сега уште да ги залемам деловите, а иначе уште минатата сабота готов ќе беше ама ме зафркна печатењето,  (немав испечатено повеќе примероци) ;) :D

macobt дали имаш шема од адаптерот?
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #439 on 01.04.2011, Friday, 16:16:31 »
macobt дали имаш шема од адаптерот?

Го имаше Devil ставено во некој post во темава ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #440 on 01.04.2011, Friday, 19:42:20 »
macobt дали имаш шема од адаптерот?

Го имаше Devil ставено во некој post во темава ;).

Знам ама ги нема означено компонентитте во sprintlayout -от ако можете означете ги ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #441 on 01.04.2011, Friday, 19:55:32 »
Еве пак прикачвам во атачмент истата плоча, таа што беше со транзистори глупости нема да ви треба доколку имате добро напојување на USB портот, пошто јас немав морав да носам надворешно :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #442 on 01.04.2011, Friday, 20:05:28 »
Еве пак прикачвам во атачмент истата плоча, таа што беше со транзистори глупости нема да ви треба доколку имате добро напојување на USB портот, пошто јас немав морав да носам надворешно :)

Devil дали имаш нацртано плочка за адапетерот ама за со зифсокет? ;) :D
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #443 on 01.04.2011, Friday, 20:06:38 »
не, пошто скап беше зифот кога барав (негде 600-800 денари) и не ми се исплати да цртам со таков
ама има еден адаптер за JDM по нетов се врти со ZIF може него да го побараш и да го преработиш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #444 on 03.04.2011, Sunday, 13:27:35 »
Дечки јас го изработив PICKit 2 Clone и го приклучив во компјутер (USB)портата и излезе следново:



Што може да биде проблемот, јас го поврзав дирекно оти ненајдов конектор како што го има поврзано и Devil :)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #445 on 03.04.2011, Sunday, 13:32:54 (Edited 03.04.2011, Sunday, 13:38:50) »
Дечки јас го изработив PICKit 2 Clone и го приклучив во компјутер (USB)портата и излезе следново:



Што може да биде проблемот, јас го поврзав дирекно оти ненајдов конектор како што го има поврзано и Devil :)
Ах некој спој имаш,или нешто не ти е убаво залемено-ладен лем...Кога ќе го приклучиш треба да ти вика нешто "Found new device PIC Kit 2 Programmer" Нешто у тој стил...Види да не си ги помешал овие жиците од УСБ-то,дата +/-,плус,минус... :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #446 on 03.04.2011, Sunday, 13:37:45 »
Дечки јас го изработив PICKit 2 Clone и го приклучив во компјутер (USB)портата и излезе следново:



Што може да биде проблемот, јас го поврзав дирекно оти ненајдов конектор како што го има поврзано и Devil :)
Ах некој спој имаш,или нешто не ти е убаво залемено-ладен лем...Кога ќе го приклучиш треба да ти вика нешто "Found new divice PIC Kit 2 Programmer" Нешто у тој стил...Види да не си ги помешал овие жиците од УСБ-то,дата +/-,плус,минус... :)

Сопоре оваа плочката ги поврзував + - D+ D-


Јас пак ке проверам да не има некој спој, и слики ќе ставам ;)

Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #447 on 03.04.2011, Sunday, 13:41:11 »
E aj стави слики,да видиме,ама мене ми изгледа како да си ги промашил дата-жиците ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #448 on 03.04.2011, Sunday, 13:47:39 »
E aj стави слики,да видиме,ама мене ми изгледа како да си ги промашил дата-жиците ;D

Имаше еден спој кај тие отпорниците и го поправив ама сега и двете лед диоди светат
Хахаха ама си го поправил ;D.Ајде дај слики дур не си го зае*ал уште толку ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #449 on 03.04.2011, Sunday, 15:42:32 (Edited 03.04.2011, Sunday, 15:48:38) »
Дали треба да се постави микроконтролер кој треба да се програмира за да го прочита во програмата PICkit 2?

E aj стави слики,да видиме,ама мене ми изгледа како да си ги промашил дата-жиците ;D

Не се промашени жиците ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)