Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208183 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #390 on 03.02.2011, Thursday, 22:30:00 »
не може, кодот го даваат од микрочип
тој е веќе преработен за одреден тип, а плус тоа сложено е малку, така да не верувам некој да го преправи (барем не сега)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #391 on 09.02.2011, Wednesday, 00:41:03 (Edited 28.07.2011, Thursday, 20:02:47) »
''За Ѓорѓи''


Еве ѓорѓи видео клипче како би изгледало програмирањето
programming PIC18F2550.avi
А еве ја и шемата за програматорот со која јас го имам програмирано пикот PIC18F2550

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #392 on 24.03.2011, Thursday, 03:03:42 »
Само што ги прочитав сите постови на оваа тема.
Од она што го видов, скоро сите го имаат правено ПикКит2 клонот на мацобт.
Е сега јас го имав направено ПикКит3 Клонот што го има изработено Девил, и при поврзување во компјутер се беше во ред(го препозна дека е ПикКит2).

Го пуштив МПЛАБ, избрав Programmer, PicKit2 и ми ја појавува следната грешка:

Initializing PICkit 2 version 0.0.3.63
Found PICkit 2 - Operating System Version 2.32.0
PICkit 2 Unit ID = OlHoss
PK2Error0023:  Target Vdd measured at   3.10V which is outside the programmable range of this device (  4.50V -   5.50V)
PICkit 2 Ready

Пробав на разни УСБ порти на компјутеров и на сите го дава овој проблем.
Има ли некој идеа за чаре?

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #393 on 24.03.2011, Thursday, 08:25:29 »
Само што ги прочитав сите постови на оваа тема.
Од она што го видов, скоро сите го имаат правено ПикКит2 клонот на мацобт.
Е сега јас го имав направено ПикКит3 Клонот што го има изработено Девил, и при поврзување во компјутер се беше во ред(го препозна дека е ПикКит2).

Го пуштив МПЛАБ, избрав Programmer, PicKit2 и ми ја појавува следната грешка:

Initializing PICkit 2 version 0.0.3.63
Found PICkit 2 - Operating System Version 2.32.0
PICkit 2 Unit ID = OlHoss
PK2Error0023:  Target Vdd measured at   3.10V which is outside the programmable range of this device (  4.50V -   5.50V)
PICkit 2 Ready

Пробав на разни УСБ порти на компјутеров и на сите го дава овој проблем.
Има ли некој идеа за чаре?

Па веке проблемот ти го мажал MpLAB-от, а тоа е дека измерил напон на PIC-от од 3.1V или помалку а вика дека селектираниот PIC ти е со програмабилен напон од 5V. Провери во Device кој чип ти е селектиран, најверојатно таму е проблемот. Ако не е таму провери кој е работниот напон и конфигурирај го дебагерот на тој напон.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #394 on 24.03.2011, Thursday, 08:55:18 (Edited 30.03.2011, Wednesday, 09:00:08) »
Според која од овие 2 плочки го изарботивте ПикКит2 клонот?

1.
Code: [Select]
http://pic.mk/images/plocka1.jpg
2.
Code: [Select]
http://pic.mk/images/plocka2.jpg
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #395 on 24.03.2011, Thursday, 09:17:05 »
не ја прави првата не чини, инаку јас имам изработено само РК2, а не и РК3, од двете што ги наведе членот над мене ги изработив, со тоа што првата се покажа подобро

проблемот барај го во напојувањето, дали ти се точни вредностите во делот за ДЦ -ДЦ конвертирање кој го крева напонот,
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #396 on 24.03.2011, Thursday, 09:26:31 »
Devil  Дали ќе можиш да ги означиш компонентите во slayout-от на адаптерот за ПикКит2?
И презакачи го новиот фајл од адаптерот ако ги означиш компонентите ;) :)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #397 on 24.03.2011, Thursday, 10:42:30 »
нема ништо ново само подножја се поврзани паралелно
разгледај наназад некој страна ќе видиш имаше слики како треба да се поврзат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #398 on 24.03.2011, Thursday, 11:36:26 »

2.
За Devil: -Значи оваа се покажа подобро, или не сум те разбрал

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #399 on 24.03.2011, Thursday, 11:46:29 »
@BOBAN да,плочката направи ја според тој layout ;) ;D

Само што ги прочитав сите постови на оваа тема.
Од она што го видов, скоро сите го имаат правено ПикКит2 клонот на мацобт.
Е сега јас го имав направено ПикКит3 Клонот што го има изработено Девил, и при поврзување во компјутер се беше во ред(го препозна дека е ПикКит2).

Го пуштив МПЛАБ, избрав Programmer, PicKit2 и ми ја појавува следната грешка:

Initializing PICkit 2 version 0.0.3.63
Found PICkit 2 - Operating System Version 2.32.0
PICkit 2 Unit ID = OlHoss
PK2Error0023:  Target Vdd measured at   3.10V which is outside the programmable range of this device (  4.50V -   5.50V)
PICkit 2 Ready

Пробав на разни УСБ порти на компјутеров и на сите го дава овој проблем.
Има ли некој идеа за чаре?
Промени го JUMPER-от,тој за избирање на напон помеѓу 3,3 и 5 волти.Кај мене нонстоп се појавува ова,кога напонот на пик-от е многу висок,или пак е низок,затоа тоа со три пинови што е,стави го за 5 волти ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #400 on 24.03.2011, Thursday, 14:09:47 (Edited 24.03.2011, Thursday, 14:18:55) »
Малецко, јас го изработв пик кит 2, ама како тој што го има изработено Девил, а не како тој од МацоБт. Затоа немам јас џампер за да премостам. Вчера после пак го поврзав Пик Кит 2 и ми покажа дека имам 4.13 Волти, а ми требаат 4.5 најмалце.

Дали Пик Кит 2 од девил може да работи со МПЛАБ верзија 8.63?

Споено мислење: 24.03.2011, Thursday, 14:18:55
Еве сега баш проверив на друг компјутер и ми го дава истиот проблем.

Initializing PICkit 2 version 0.0.3.63
Found PICkit 2 - Operating System Version 2.32.0
PICkit 2 Unit ID = OlHoss
PK2Error0023:  Target Vdd measured at   4.11V which is outside the programmable range of this device (  4.50V -   5.50V)
PICkit 2 Ready

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #401 on 24.03.2011, Thursday, 14:28:19 (Edited 24.03.2011, Thursday, 14:30:04) »
Во принцип, и мојот PICkit2 Clone правеше проблем со поновите верзии од MPLAB IDE, од тие причини се откажав да го користам тоа IDE, или евентуално би го користел во комбинација со PICkit2 софтверот (компајлирам во IDE-то, exprt-ирам и потоа се тоа се load-а во PICkit 2 софтверот и со него се програмира ;)).

Мислам дека сите кои имаа проблеми со PICkit2 и MPLAB IDE се откажаа да пробаат да ги средат проблемите :S. Едноставно се префрлија на друго IDE :S. Мене пак ми јавуваше error за некомпатибилност на firmware-от на PICkit2 и MPLAB 8.XX (не ми текнува која точно верзија беше, ама во тој момент кога пробував, најнова беше, прочитај во претходните post-ови, ќе видиш за која верзија правам муабет ;)) и ми бараше update да направам, што се разбира не го направив, но некои од членовите на форумот се жалеа дека одкако направиле update, PICkit 2 Clone-от веќе бил неупотреблив, односно ни MPLAB, ни PICkit2 софтверот веќе не го читал програматорот како што треба или воопшто не го читал :S. Мислам дека update-от е најверојатно истата верзија на firmware-от на PICkit 2 Clone-от, со таа тразлика што имаат сменето дел од кодот за да ги препознава Clone-овите и да ги оневозможи да работат, или евентуално има некој нов код напишано што е поддржан само од оригиналните верзии на PICkit 2, не и Clone-овите, така да штом забележи firmware-от дека не може определена команда да ја изврши, му јавува на IDE-то дека не е оригинален PICkit 2-ката и (нормално) IDE-то јавувда дека нешто не е во ред или воопшто не го препознава програматорот :S. Така да, доколку ви побара било кој софтвер да направите update на firmware-от на PICkit 2 Clone-от, не го рпавете тоа, на крајот ќе треба да го репрограмирате PICki 2 Clone-от со Оригиналниот firmware за да може да функционира :S.

Пробај го програматорот со PIVCkit 2 софтверот и види дали ќе ти го јавува истиот error, PICkit 2 софтверот уште веднаш на гравниот прозорец има поле во кое го пишува измерениот Vdd, види дали ќе го јавува истиот Vdd како и MPLAB ;). Доколку го јавува, нешто не ти е во ред со шемата, доколку не го јавува истиот, значи дека MPLAB е проблемот, односно некомпатибилноста меѓу Clone-от и новите верзии на MPLAB :S. Напонот кој би требало да го јавува треба да биде од 4.7V па до кај 4.9V, на screen shot-ови што ги имам начекано на net не видов никој кој има поголем Vdd од 4.9V, а тој напон се разбира зависи од напонот на напојување на USB портовите, односно напонот кои они на излез го даваат, кој ретко е поголем од 4.8V или 4.9V ;) (зависи од плоча до плоча и напојување до напојување, но ретко е 5.0V или 5.1V ;)).

Споено мислење: 24.03.2011, Thursday, 14:30:03
Еве сега баш проверив на друг компјутер и ми го дава истиот проблем.

Initializing PICkit 2 version 0.0.3.63
Found PICkit 2 - Operating System Version 2.32.0
PICkit 2 Unit ID = OlHoss
PK2Error0023:  Target Vdd measured at   4.11V which is outside the programmable range of this device (  4.50V -   5.50V)
PICkit 2 Ready

Провери си ја шемата и распоредот на пиновите на транзисторите, можно е да си ги утнал емитер и колектор на некој од нив :S. Мене тоа ми се случи со мојот и јавуваше Vdd од 3.8V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #402 on 24.03.2011, Thursday, 17:18:19 »
Гигават, ти благодарам на одговорот. Еве баш сега го поврзав во компјутер ПикКит2 и ја пуштив програмата ПИКкит2 Програмер. Го препознава пиккит2 програматоро.


E сега кога ке кликнам File, add hex, ја јавува следната грешка:



Кликнав на tools, troubleshoot и истото го јавува дека на пинот Vdd имам 4.1 волт.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #403 on 24.03.2011, Thursday, 17:26:22 »
приклучи прво некој пик, па после ќе можеш да лоадираш хекс фајл
пошто автоматски се подесува во зависност од пикот кој е приклучен, а ако нема ништо ќе ти прави проблеми
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #404 on 24.03.2011, Thursday, 17:49:47 »
Пробав и да ставам пик 16Ф877А, го поврзав, и кога ке импортирам ХЕКС, пак го дава истиот проблем како на втората слика. :(