Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208124 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #375 on 25.01.2011, Tuesday, 13:54:11 »
Значи и без тастерот можи да програмира. А ти не го стави тастерот, го остави тоа место празно каде што тебаше да стои тастерот или нешто преправи ??? ;)

Да, само го изоставив тастерот и тој отпорникот што е на шемата што оди од тастерот према Vcc (нема потреба од него штом го нема тастерот ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #376 on 26.01.2011, Wednesday, 01:45:36 »
Колеги а може ова пик кит да се изработи на универзална плоча?Онака се убаво залемено водовите пројдени со „пет кила“ калај,и што пократки... :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #377 on 26.01.2011, Wednesday, 02:34:32 »
Колеги а може ова пик кит да се изработи на универзална плоча?Онака се убаво залемено водовите пројдени со „пет кила“ калај,и што пократки... :D

Па не знам :S. Можеби и ќе може, фреквецнијата на осцилирање на кристалот е прилично висока, така што кристалот треба да биде релативно блиску до PIC-от за да се пренесе сигналот. Што знам, мислам дека може да функционира, ама не би гарантирал 100%-но дека ќе функционира како што треба :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #378 on 26.01.2011, Wednesday, 11:21:36 »
Колеги а може ова пик кит да се изработи на универзална плоча?Онака се убаво залемено водовите пројдени со „пет кила“ калај,и што пократки... :D

Па не знам :S. Можеби и ќе може, фреквецнијата на осцилирање на кристалот е прилично висока, така што кристалот треба да биде релативно блиску до PIC-от за да се пренесе сигналот. Што знам, мислам дека може да функционира, ама не би гарантирал 100%-но дека ќе функционира како што треба :S.

Би требало да може, досега се што сум правел од микроконтролери било на униварзална плочка и се си работело ОК, како што кажа Гига кристалот треба да е одма до интегралецот па пробај, ако ти успее ќе го правам и јас така :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #379 on 26.01.2011, Wednesday, 12:02:38 »
Malecko, дали ке може ? Зошто да не? Јас и ФМ предаватели на 100MHz имам правено на монтажна.
Овде има само еден кристал кој е многу блиску до пикот и е на 20MHz и не гледам зошто не би работело.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #380 on 26.01.2011, Wednesday, 12:13:00 »
Па може да се направи на перформирана плочка,само нека го стави кристалот поблиску до микроконтролерот.Па нека го направи,што направил нека пише :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #381 on 26.01.2011, Wednesday, 12:42:59 »
Епа ме убедивте(ашљ*ци едни ;D),кој ќе се замара со плочки,универзалните се закон! :D 8) Еве да подсоберам пари да изнакупам делови,штета ама ќе морам,50-60 ден да дадам за еден калем...Иначе да кристалот одма до пикот ќе биде,нема ја од еден крај до друг крај да го лемам :D.Плус за мене полесно ми е што е шемата поделена,како неколку склопови се на различни места,така да уште повеќе е полесно за мене,јас прв ќе тестирам дали успешно ќе биде,под успешно се подразбира да програмира ова она нели ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #382 on 26.01.2011, Wednesday, 18:55:48 (Edited 08.06.2013, Saturday, 17:02:16) »
Malecko еве предаватели на 100MHz на монтажна (5 пати поголема фрекфенција)



Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #383 on 26.01.2011, Wednesday, 23:17:40 »
A пошто веќе се одлучив да го правам на универзална,дај кажете што меморија е таа за со пикот барем и таа да ја додадам :D.Кажете што делови треба да докупам за да ја ставам и меморијата,и која меморија е нормално,и што пари хах?И конекциите  :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #384 on 26.01.2011, Wednesday, 23:37:42 »
симни си го јузер манула од микрочип за пик кито и ја има и шемата и се што ти треба :)
ќе најдеш кој елементи ти требаат :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #385 on 26.01.2011, Wednesday, 23:47:36 »
симни си го јузер манула од микрочип за пик кито и ја има и шемата и се што ти треба :)
ќе најдеш кој елементи ти требаат :)
A немаш како шема да ми дадеш да не шуњам таму,а и не се разбирам микроконтролери многу многу :D,нема да знам што кај треба ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #386 on 27.01.2011, Thursday, 10:27:36 »
A немаш како шема да ми дадеш да не шуњам таму,а и не се разбирам микроконтролери многу многу :D,нема да знам што кај треба ;D

Еве ти ја шемата за PICkit 2-ката, во долниот лев агол се прикажани двата мемориски модули ;).

Затоа и фатија луѓе да го прават clone-от, дека е дадено се во User Manual-от, шемата, bootloader-от, се беше дадено, само требаше плочката да се направи, по Open Source хардвер од ова немам видено ;D. Како што беше порано, заедно со телевизорот добивавте и сервисна шема и документација ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #387 on 02.02.2011, Wednesday, 16:39:37 (Edited 03.02.2011, Thursday, 00:22:32) »
да не знае некој како може да се преработи hex фајлот за да работи сo 18F2520 ?

Има некој инфо која е разликата меѓу PicKit2 и PicKit3 ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #388 on 03.02.2011, Thursday, 21:49:14 »
Разлика меѓу пик кит 2 и 3 имаш тука нај убаво објаснато :)
EEVblog #39 - Microchip PICkit 3 Programmer/Debugger Review

а дали  18F2520 е замена за 18F2550 незнаеме, можеш ти да пробаш испрограмирај го и стави го да видиме ако работи може, ако не работи не може :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #389 on 03.02.2011, Thursday, 22:13:04 »
неможе на 18F2520 па затоа мислев некој ако може да го преработи кодот да може и за  18F2520. Ова мислам доколку не е нешто обемно и тешко за работа. бидејки не се разбирам во тие работи немам претстава дали е можно или не.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.