Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208139 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #360 on 07.01.2011, Friday, 17:45:55 »
провери го поларитетот на диодата,поврзувањето на серискиот конектор т.е. пиновите дали ти се добро поврзани.Да не си ги утнал.А исто така најважно провери на кој интерфејс ти е поврзан(COM1,COM2)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #361 on 07.01.2011, Friday, 17:51:30 »
Се е во ред поврзано, и проверив на COM2 ми е поврзан, тој ми е серискиот порт...

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #362 on 07.01.2011, Friday, 17:52:54 »
а одпозади на ПЦ-то виде на кој интерфејс ти е?Дека нели има 2!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #363 on 07.01.2011, Friday, 17:53:53 »
Не ми се верува се проверив добро... Да не треба некои посебни подесувања на софтверот? Кој програматор треба да се одбери? Јас со JDM пробував...

Па прочитај ми го претходниот post, а за подесувања, пробај ги сите можни комбинации, сигурен сум дека некој ќе „запали“ ;). Не ради друго, на еден форум читав дека со ова шема без проблеми си ги испрограмирале нивните PIC18F2550 за PICkit 2 Clone-от, затоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #364 on 09.01.2011, Sunday, 16:02:53 »
Што направи Ѓорѓи??
Го програмира ПИЦот?

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #365 on 09.01.2011, Sunday, 19:00:16 »
Не бе брат, се пробав и не можев. Ќе видам ако можам некако да се снајдам да ми го испрограмираат...  :(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #366 on 09.01.2011, Sunday, 19:01:52 »
Не бе брат, се пробав и не можев. Ќе видам ако можам некако да се снајдам да ми го испрограмираат...  :(

Ако планираш некогаш да доаѓаш во СК, пиши ми PM, ќе се договориме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #367 on 24.01.2011, Monday, 21:18:23 »
За што служи тој тастерот ???
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #368 on 24.01.2011, Monday, 21:22:57 »
За што служи тој тастерот ???

Па доколку имаш ставено и една меморија (од оние на Microchip, 24CXX), може да го load-аш firmware-от за PIC-от прво во меморијата, па со тој тастер потоа да го испрограмираш PIC-от, да не мора да се load-а од PC и да мора паралелно да се програмира PIC-от. Јас лично, не гледам потреба од тастерот, па поради тоа, не го ни ставив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #369 on 24.01.2011, Monday, 21:26:34 »
За што служи тој тастерот ???

Па доколку имаш ставено и една меморија (од оние на Microchip, 24CXX), може да го load-аш firmware-от за PIC-от прво во меморијата, па со тој тастер потоа да го испрограмираш PIC-от, да не мора да се load-а од PC и да мора паралелно да се програмира PIC-от. Јас лично, не гледам потреба од тастерот, па поради тоа, не го ни ставив ;).
A може ли некако на друга плочка да се стави меморијата па да се „поврзе“ со пик кит,или тоа треба на сосем друга плочка?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #370 on 24.01.2011, Monday, 21:28:46 »
A може ли некако на друга плочка да се стави меморијата па да се „поврзе“ со пик кит,или тоа треба на сосем друга плочка?

Може, зошто да не ;). Ама не знам кои пинови од PIC18F2550 треба да се врзат за меморијата, Devil малку повеќе гледаше околу тоа и пробуваше да го проработи, дали го проработи, не знам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #371 on 24.01.2011, Monday, 21:32:36 »
A може ли некако на друга плочка да се стави меморијата па да се „поврзе“ со пик кит,или тоа треба на сосем друга плочка?

Може, зошто да не ;). Ама не знам кои пинови од PIC18F2550 треба да се врзат за меморијата, Devil малку повеќе гледаше околу тоа и пробуваше да го проработи, дали го проработи, не знам :S.
Ај вака јас пак да прашам дека многу многу не ми е јасно,значи доколку ја има меморијата таа на 24 или како и да се вика,тогаш можеш како „wireless“ да програмираш?Мислам онака да не биде приклучен пик китот за компјутер него накнадно,пример одиш на терен и таму програмираш некој пик само со врзано напојување? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #372 on 24.01.2011, Monday, 21:35:55 »
Ај вака јас пак да прашам дека многу многу не ми е јасно,значи доколку ја има меморијата таа на 24 или како и да се вика,тогаш можеш како „wireless“ да програмираш?Мислам онака да не биде приклучен пик китот за компјутер него накнадно,пример одиш на терен и таму програмираш некој пик само со врзано напојување? ;D

Па колку што разбрав и јас, да, нешто така ќе му дојде, потоа само напојувањето му е потребно и програмира. И да, не викам не, практично е ако си на терен и ако треба да испрограмираш 100 PIC-а дента, ама мене не ми треба за 100 PIC-а, ниту пак на терен програмирам, ако некој ден програмирам, ке си зиработам друг PICkit 2 Clone со таква опција, или некој друг ICSP ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #373 on 24.01.2011, Monday, 21:38:14 »
Ај вака јас пак да прашам дека многу многу не ми е јасно,значи доколку ја има меморијата таа на 24 или како и да се вика,тогаш можеш како „wireless“ да програмираш?Мислам онака да не биде приклучен пик китот за компјутер него накнадно,пример одиш на терен и таму програмираш некој пик само со врзано напојување? ;D

Па колку што разбрав и јас, да, нешто така ќе му дојде, потоа само напојувањето му е потребно и програмира. И да, не викам не, практично е ако си на терен и ако треба да испрограмираш 100 PIC-а дента, ама мене не ми треба за 100 PIC-а, ниту пак на терен програмирам, ако некој ден програмирам, ке си зиработам друг PICkit 2 Clone со таква опција, или некој друг ICSP ;).
Аха значи тоа било,па искрено и мене не ми треба и онака нема да мрдне од дома-работилница :D...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #374 on 25.01.2011, Tuesday, 09:15:47 »
За што служи тој тастерот ???

Па доколку имаш ставено и една меморија (од оние на Microchip, 24CXX), може да го load-аш firmware-от за PIC-от прво во меморијата, па со тој тастер потоа да го испрограмираш PIC-от, да не мора да се load-а од PC и да мора паралелно да се програмира PIC-от. Јас лично, не гледам потреба од тастерот, па поради тоа, не го ни ставив ;).

Значи и без тастерот можи да програмира. А ти не го стави тастерот, го остави тоа место празно каде што тебаше да стои тастерот или нешто преправи ??? ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)