Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208197 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #330 on 03.01.2011, Monday, 22:35:37 »
Па пред 3-4 месеци бев тамо (кај пругата и кај камењата) ама освен една издрпана плоча од некој стар ТВ не најдов друго ништо од електроника :( Да не е друг отпад?

Па изгледа го испразниле, не знам :S, можеби ги изнакупиле, или ги фрлиле :S. А бараше со дигање на останати работи (копање низ отпадот ;D) или само онака „од око“ гледаше низ отпадот, дека треба малку да се извалкаш за да ги најдеш интересните работи ;).

не се тие 12F кој се на 3.3В, други пикови работаат на тој напон, овие се сеуште на 13.4 програмски (ако зборувате за тоа) а и 16Ф628 работи од 3.5 до 6В, ама не се програмира на толкав мал напон

Епа тогаш зошто е прекинувачот за 3.3V и 5V. Најверојтано некои PIC-ови мора да се програмираат и да работат исклучиво на 3.3V, инаку зошто би бил поставен преклопникот ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #331 on 03.01.2011, Monday, 22:43:12 »
да ама тоа се од поновата серија 18F и 24F како и dsPIC сериите
некој кој тешко се наоѓаат кај нас :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #332 on 03.01.2011, Monday, 22:47:38 »
да ама тоа се од поновата серија 18F и 24F како и dsPIC сериите
некој кој тешко се наоѓаат кај нас :)

Аха, да, PICkit 2-ката може и нив да ги програмира (не сите, ама барем дел од нив ;)), видов во менито на програматорот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #333 on 03.01.2011, Monday, 23:08:13 »
GigaWatt отпадот ме потцети на депонија бидејки освен кади, пластични буриња, рѓосани железа и некоја школка од машина за перење немаше ништо друго + таа искубаната плоча.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #334 on 03.01.2011, Monday, 23:11:31 »
GigaWatt отпадот ме потцети на депонија бидејки освен кади, пластични буриња, рѓосани железа и некоја школка од машина за перење немаше ништо друго + таа искубаната плоча.

Можеби, не знам, не викам не, не сум бил одамна :S (всушност, само еднаш кога бев мал имам отидено и тоа на старата локација, во Влае, а не на наовата локација). Можеби навистина се изназемале :S...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #335 on 04.01.2011, Tuesday, 00:08:08 »
во отпадот во геге бевте??? што си земавте???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #336 on 04.01.2011, Tuesday, 00:55:17 »
ништо
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #337 on 04.01.2011, Tuesday, 02:05:21 »
не знаете да барате вие  ;D ја увек си наоѓам нешто интересно :D ама кој да бара... и што не сте викнале кога одевте..се снајдовте ли од прва барем???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #338 on 04.01.2011, Tuesday, 03:14:01 »
па јас отидов непланирано бидејки бев у спат и за тоа... иначе поинтересно е заедно да појдеме
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #339 on 04.01.2011, Tuesday, 03:15:40 »
не знаете да барате вие  ;D ја увек си наоѓам нешто интересно :D ама кој да бара... и што не сте викнале кога одевте..се снајдовте ли од прва барем???

Јас не сум бил, DX-er бил, планирам да одам некој ден, може и во брзо време (зависи како сум слободен), зима е, откажува мрежа за напојување, прегоруваат телевизори, монитори, компјутери... може да се начека нешто интересно ;) ;D.

Back on topic, значи PICkit 2 Clone-от си работи супер и сега разгледувам некои опции како да го врзам со MPLAB ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #340 on 05.01.2011, Wednesday, 12:34:27 »
Ако може некој да стави испробана шема за програмирање на 18F2550, го правам програматорот и заглавив со bootloader-от. Фала однапред! Позз!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #341 on 05.01.2011, Wednesday, 15:20:59 »
Ако може некој да стави испробана шема за програмирање на 18F2550, го правам програматорот и заглавив со bootloader-от. Фала однапред! Позз!

Дел од нас замолија определени членови од форумот да ни ги испрграмираат нашите 18F2550, па после тие што го направија програматорот, ги испрограмираа на останатите, итн.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #342 on 05.01.2011, Wednesday, 19:09:55 »
Ако може некој да стави испробана шема за програмирање на 18F2550, го правам програматорот и заглавив со bootloader-от. Фала однапред! Позз!
ако си од Скопје,можам јас да ти го програмирам микроконтролерот :D

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #343 on 05.01.2011, Wednesday, 19:16:49 »
Фала на понудата ама од Струга сум. А бе имав една едноставна шема за 18F2550 ама кога ти треба никако не можиш да ја најдиш. Преку RS232 се програмираше. И macobt направил друг програматор за да го стави бутлоадерот... Ако може да најде некој нека ја постира.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #344 on 05.01.2011, Wednesday, 19:57:48 »
Фала на понудата ама од Струга сум. А бе имав една едноставна шема за 18F2550 ама кога ти треба никако не можиш да ја најдиш. Преку RS232 се програмираше. И macobt направил друг програматор за да го стави бутлоадерот... Ако може да најде некој нека ја постира.

Најдов една екстремно едноставна шема ;D, може да се направи на protoboard и има само три отпорници од по 4.7K ;D.

Code: [Select]
http://www.curtisbeef.com/projects/super-simple-pic-programmer
Оригиналниот post е пишан тука.

Code: [Select]
http://www.picbasic.co.uk/forum/showthread.php?t=703
Еве ја и шемата, попроста нема шанси да најдеш ;D. Се верзува на серискиот порт на компјутерот (RS-232) ;).



PIC-овите се програмираат со помош на IC-Prog ;). Може и PIC18F2550 да се испрграмира со помош на овој програматор и оваа шема ;).

Code: [Select]
http://www.ic-prog.com/
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."