Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208024 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #315 on 26.12.2010, Sunday, 16:35:06 »
море да видите како може и усб стикче да се зазни
среде копирање ми се има исклучено компјутерот, после тоа кога пробав да го пре копирам цел матријал не сакаше да го препознае стикчето и сега таки ми стое немам стик :(
инаку пиковите не се бришат со UV
незнам како си успеал ти ама не може да се избрише така
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #316 on 26.12.2010, Sunday, 21:23:19 »
инаку пиковите не се бришат со UV
незнам како си успеал ти ама не може да се избрише така

Да, јас колку што знам немаат „прозочиња“ чиповите на Microchip, само некои постари EPROM-и имаа такви „презочиња“ од стакло ;). За понови, искрено, немам видео ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #317 on 03.01.2011, Monday, 18:26:05 (Edited 08.06.2013, Saturday, 17:12:06) »
Еве слики од мојот програматор, поставен во кутија, спастрен, среден ;D.















It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #318 on 03.01.2011, Monday, 18:32:48 »
Одлично изгледа :) реп+ за изработката GigaWatt ;).

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #319 on 03.01.2011, Monday, 18:50:00 »
Ааааа колега убаво си го спастрил +реп,само не сваќам што е ова +5V +3.3V,тоа е некој напон за тој микроконтролер што го програмираш или што? :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #320 on 03.01.2011, Monday, 19:00:09 »
хехехе тоа плочките ептен те спасија, а??? супер си го направил :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #321 on 03.01.2011, Monday, 19:02:07 »
Браво супер изгледа! Само како ги спои витропласт плочките, со што лепак ги залепи?
Не морало да ставаш копче, и онака не ти треба 3,3V
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #322 on 03.01.2011, Monday, 20:06:27 »
Ааааа колега убаво си го спастрил +реп,само не сваќам што е ова +5V +3.3V,тоа е некој напон за тој микроконтролер што го програмираш или што? :D

Да, тоа е напонот со кој бираш дали програмираш 3.3V-ен или 5V-ен PIC ;).

Браво супер изгледа! Само како ги спои витропласт плочките, со што лепак ги залепи?
Не морало да ставаш копче, и онака не ти треба 3,3V

Со двокомпонентен лепак ги лепев, од оној спориот, 24 чаовниот, Neostik најдов па таков земав ;). Толку се испраксирав во лепењево на ова плочкиве, да знаете колку ми остана од лепакот, ехеееееее ;D. На почетокот ептен ми идеше, дека не занев како треба да се лепи, колку да се стави, колку е доволно, ама после ;D, кога научив како треба, со еден лепак (околу 150 денари е на пазар) можете да направите па сигурно едно 3 или 4 кутии од витропласт плочки ;D. А сигурно може и со пертинакс, ама покршливи се, па искрено, не би препорачал, плус, одкако ќе се исшмирглаат, не изгледаат убаво, треба да ги обоите со некоја боја за да изгледаат на нешто :S. А витропластов и шмирглан супер изгледа, не му треба боја ;D.

Инаку за преклопникот, и јас се мислев, и на крај си реков, ај ќе ставам, можеби некој ден ќе ми притреба, па после кој ќе отвора и прелемува (мала е кутијата, едвај го намонтирав во неа, а камо ли пак да го расклопувам ;D), вака се ми е на дофат ;) ;D.



Инаку фала на сите за пофалбите, сите да си направите поубави кутии ;).



Витропласт плочи можете да најдете на отпад, дел ги имам така најдено, а дел ми се од расклопени медицински апарати. Тие по отпадите се најчесто од некои стари компјутери (од 1970-тите, или така нешто), има еден куп логички кола на нив (ќе притребаат за нешто ;D), а јас ги земав за без пари или за некоја смешна сума на пари (50 денари за 10 плочки со димензии 25cm на 15cm од прилика, или така нешто, искрено не ми текува, одамна беше :S, мада не верувам цените да се имаат многу сменето, барем не за битропласт плочи ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #323 on 03.01.2011, Monday, 20:26:38 »
Хаха, браво, со здравје да си го користиш и многу пикови да „испржиш“ на него ;) :), сега уште да си направиш и плочка со подножја за различни пикови...;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #324 on 03.01.2011, Monday, 20:31:30 »
Хаха, браво, со здравје да си го користиш и многу пикови да „испржиш“ на него ;) :), сега уште да си направиш и плочка со подножја за различни пикови...;D

Не, планирам да си ги програмирам на protoboard, полесно ми е за debugging, барем за микрокнотролери колата не се премногу комплицирани, па може да го сменам кодот, да рекомпајлирам и да го load-ам пак, па пак да пробам да видам како работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #325 on 03.01.2011, Monday, 20:31:56 »
Да, тоа е напонот со кој бираш дали програмираш 3.3V-ен или 5V-ен PIC ;).
А кои се тие пикови што се програмираат на 3,3V ? Да не се 18F2550 ?

а јас ги земав за без пари или за некоја смешна сума на пари (50 денари за 10 плочки со димензии 25cm на 15cm од прилика, или така нешто, искрено не ми текува, одамна беше :S, мада не верувам цените да се имаат многу сменето, барем не за битропласт плочи ;D).
Кај има за таа цена, да потрошам бар 50 денари :) И дали сеуште има залихи?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #326 on 03.01.2011, Monday, 20:35:21 »
Да, тоа е напонот со кој бираш дали програмираш 3.3V-ен или 5V-ен PIC ;).
А кои се тие пикови што се програмираат на 3,3V ? Да не се 18F2550 ?


Тие пикови се оние 12F,тие може да се програмираат на тој напон.Некогаш работат со екран ЛЦД од Нокиа 3310 па затоа тој екран работи на 3 волти.Има и други примени каде што работат на 3 волти

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #327 on 03.01.2011, Monday, 20:40:32 »
а јас ги земав за без пари или за некоја смешна сума на пари (50 денари за 10 плочки со димензии 25cm на 15cm од прилика, или така нешто, искрено не ми текува, одамна беше :S, мада не верувам цените да се имаат многу сменето, барем не за битропласт плочи ;D).
Кај има за таа цена, да потрошам бар 50 денари :) И дали сеуште има залихи?

Па кај тој отпадот кај Бојан, во Ѓорче, само што порано беше малку подолу, во Влае, јас кога бев помал и кога ги купив плочите, мислам дека имав едно 15 или 16 години, така нешто, мислам дека одкако му ги купив плочите човекот ми рече као „ако сакаш одбери си уште некоја, земи си“, и си земав уште едно 5 или 6 плочи, го прашав дали може овие, ми рече нема проблем, твои се ;).

Провери, мада малку ќе треба да буричкаш низ отпадот за да најдеш, ама има доста работи ;), подоцна со Бојан правев муабет и излезе дека тој отпад кај него го знам, имам одтидено еднаш кога бев помал и од таму си ги купив тоа витропласт плочите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #328 on 03.01.2011, Monday, 20:47:59 »
Да, тоа е напонот со кој бираш дали програмираш 3.3V-ен или 5V-ен PIC ;).
А кои се тие пикови што се програмираат на 3,3V ? Да не се 18F2550 ?

Тие пикови се оние 12F,тие може да се програмираат на тој напон.Некогаш работат со екран ЛЦД од Нокиа 3310 па затоа тој екран работи на 3 волти.Има и други примени каде што работат на 3 волти
хмм интересно, јас досега суп програмирал 12F исклучиво на 5,5V, да не штетно по "здравјето" на пикот или нешто слично ?


Па кај тој отпадот кај Бојан, во Ѓорче, само што порано беше малку подолу, во Влае, јас кога бев помал и кога ги купив плочите, мислам дека имав едно 15 или 16 години, така нешто, мислам дека одкако му ги купив плочите човекот ми рече као „ако сакаш одбери си уште некоја, земи си“, и си земав уште едно 5 или 6 плочи, го прашав дали може овие, ми рече нема проблем, твои се ;).

Провери, мада малку ќе треба да буричкаш низ отпадот за да најдеш, ама има доста работи ;), подоцна со Бојан правев муабет и излезе дека тој отпад кај него го знам, имам одтидено еднаш кога бев помал и од таму си ги купив тоа витропласт плочите ;).
Па пред 3-4 месеци бев тамо (кај пругата и кај камењата) ама освен една издрпана плоча од некој стар ТВ не најдов друго ништо од електроника :( Да не е друг отпад?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #329 on 03.01.2011, Monday, 21:08:02 »
не се тие 12F кој се на 3.3В, други пикови работаат на тој напон, овие се сеуште на 13.4 програмски (ако зборувате за тоа) а и 16Ф628 работи од 3.5 до 6В, ама не се програмира на толкав мал напон
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!