Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208162 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #285 on 25.12.2010, Saturday, 10:29:24 »
Dx-er каде мериш 4,5 волти?На УСБ џекот?каква е кутијата,дали е пластична или метална?Може имаш спој некаде на плочката или пак плочката си ја споил со нешто!Провери секаде

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #286 on 25.12.2010, Saturday, 10:44:26 (Edited 25.12.2010, Saturday, 10:46:30) »
И ја сега еден инвертор прајв, се арно гледат, пушти го- една периода ниге... али ај ко ке стана после со бистар ум па ќе превида, па ти вела и ти кога ќе си посвеж провери пак што како да не си изместил нешто или да не се откачило нешто, види изводиве од елемнтиве(од едната страна на плочката) со нивните водови од кај бакарнион дел  дали ќе покажат 0 оми.(т.е. да свирит)

Споено мислење: 25.12.2010, Saturday, 10:46:30
Види мрдај ги елементите со гума за бришење најарно, дали ќе дајт знак на живот..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #287 on 25.12.2010, Saturday, 12:39:24 »
Негде спомнав дека со PicKit2 може да се прогрмаираат и Atmel AVR епа еве како оди тоа
Code: [Select]
http://pickit2.isgreat.org/
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #288 on 25.12.2010, Saturday, 13:52:57 »
Негде спомнав дека со PicKit2 може да се прогрмаираат и Atmel AVR епа еве како оди тоа
Code: [Select]
http://pickit2.isgreat.org/

Еииииии, одлично, +rep за ова имаш од мене ;).

Ова PICkit 2-кава навистина била за скоро буквално се, хахахахахаха ;D ;D ;D. Универзален програматор ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #289 on 25.12.2010, Saturday, 16:36:08 »
Dx-er каде мериш 4,5 волти?На УСБ џекот?каква е кутијата,дали е пластична или метална?Може имаш спој некаде на плочката или пак плочката си ја споил со нешто!Провери секаде
мерам преку програмот, види колегата има објаснето како. Нема ништо откачено оти не сум чепкал ништо а кутијата беше пластична. По некое време се појави нешто што пишеше дека треба да се апдејтува софтверот на пикот и стиснав ДА и ми отвори некој фолдер каде што е инсталиран програмот и од тамо го зема софтверот, се апдејтува и ми се напиша дека сега е ОК но џабе, пак не работи :(
Што да правам ? :( толку време потрошив додека го направам и на крај ништо :( бар еден пик да исрограмирав за некој проект
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #290 on 25.12.2010, Saturday, 16:57:16 »
избриши го софтверот.Се за тој програматор избриши,дрјавери и програма за ПЦ.Откако ќе ги избришеш рестартирај го ПЦ-то.Потоа инсталирај го отпочеток.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #291 on 25.12.2010, Saturday, 17:01:27 »
пробав и така ама ништо :(
Сега и да проработи од ништо, како што се расипа од ништо ке ми е страв да го ставам во кутија и да го лепам со силикон бидејки пак може да престане да работи од ништо и пак ке треба да ја кршам кутијата и мачно да го вадам силиконот оти е тврд како камен :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #292 on 25.12.2010, Saturday, 17:01:48 »
избриши го софтверот.Се за тој програматор избриши,дрјавери и програма за ПЦ.Откако ќе ги избришеш рестартирај го ПЦ-то.Потоа инсталирај го отпочеток.
Да,и јас мислам дека е до софтверот,штом си му направил апдејт сигурно се зезнал...Знам и за други програми(некои не сите)ако им направиш аптдејт после тоа не работат,исто како и кај тебе.Земи се избриши од таа програма и јово на ново инсталирај ја,и сега не и прави апдејт па пробај така... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #293 on 25.12.2010, Saturday, 17:03:10 »
нека проба на друг компјутер.Ако го кажува истиот проблем,тогаш грешката е во електрониката.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #294 on 25.12.2010, Saturday, 17:04:34 »
пробав и така ама ништо :(
Сега и да проработи од ништо, како што се расипа од ништо ке ми е страв да го ставам во кутија и да го лепам со силикон бидејки пак може да престане да работи од ништо и пак ке треба да ја кршам кутијата и мачно да го вадам силиконот оти е тврд како камен :(
Па ако имаш место во кутијата,земи со врвот од леткумот загреј го малце силиконот и пополека тегни го,ќе попушти...Е затоа првин се тестира уредот едно 2-3 пати пред да се стави во кутија,за да немаш после проблеми... :D
нека проба на друг компјутер.Ако го кажува истиот проблем,тогаш грешката е во електрониката.
Корект друже SKOLS :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #295 on 25.12.2010, Saturday, 17:08:02 »
затоа јас уредите ич не ги ни ставам во кутија ...

провери го напојувањето на портот дали дава 5V, после мери дали склопот ги дава потребните напони
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #296 on 25.12.2010, Saturday, 17:10:12 »
Не не не, вака е,
Програматорот го склопив и работеше супер
Програматорот го ставив во кутија од пластика и го залепив со силикон за кутијата да не мрда и го уклучив за проба и тогаш видов дека престанал да работи.
После приметив дека бара да се направи апдејт. Одкога направив апдејт не се поправи програматорот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #297 on 25.12.2010, Saturday, 17:10:47 »
во спротивно,убаво е да се стави уредот во кутија.Му дава естетски изглед и поубаво изгледа.
Полично е,чим диодата зелена свети тоа значи има стабилно напојување,нешто друго е проблемов.
Провери го ПИЦ микроконтролерот тогаш,е кај него да видиш напон на пиновите за напојување колкав е.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #298 on 25.12.2010, Saturday, 17:12:02 »
затоа јас уредите ич не ги ни ставам во кутија ...

провери го напојувањето на портот дали дава 5V, после мери дали склопот ги дава потребните напони
Ке видам и тоа ма да не верувам да е до УСБ наспонот кај портот бидејки кога работеше работеше на два компјутери а сега не работи ниту на еден
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #299 on 25.12.2010, Saturday, 17:42:42 »
затоа јас уредите ич не ги ни ставам во кутија ...

провери го напојувањето на портот дали дава 5V, после мери дали склопот ги дава потребните напони
Ке видам и тоа ма да не верувам да е до УСБ наспонот кај портот бидејки кога работеше работеше на два компјутери а сега не работи ниту на еден
Гарант е до електрониката! ;) ;D Прво што треба е да мериш напони,мери ваму таму,дали има кај усб портот,после тој напон за програмирање,па други напони измери ги сите,е ако на сите им е точна вредноста тогаш останува само софтверот... :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker