Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208159 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #270 on 15.12.2010, Wednesday, 18:17:52 »
ама види, јас го ставам пикот и го читам, гледам дека е празен.... после тоа му селектирам тој hex-от и го снимам. Вика дека снимањето е усшешно и потоа го вадам пикот и ја гасам програмата. После ја подигам програмата наново и го ставам пикот и го читам и покажува дека има нешто. Не до тоа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #271 on 15.12.2010, Wednesday, 19:35:08 »
Исвинете вака што се убацувам, но дури сега го забележав ова...

Колеги,за ова програмaторот може место таа зенерката од 4,3V да ставам,исто зенерка ама од 4,7V?

може,зашто да не. ;) :D

Сега видов за што е потребна зенер диодата од 4.3V, потребна е за генерирање на 3.3V-ниот напон за програморање на некои 3.3V-ни PIC-ови. Кога транзисторот Q5 е ON (а е ON цело време, поточно во NAP), напонот Vbe (напонот меѓу базата и емитерот) му е околу 0.7V, 0.8V, 0.9V, зависи од напонот на напојување (напонот на USB портот). Зенер диодата има две функции. Прво, обезбедува правилно функционирање на транзисторот Q5 (правилна поларизицаија), зашто ако падне напонот на напојување (напонот на USB портот) под 4.3V, транзисторот Q5 се гаси и не може да се добие 3.3V-ниот напон за напојување на PIC-от. Втората функција на зенер диодата е да обезбеди правилен напон на напојување за 3.3V-ните PIC-ови, 4.3V - Vbe = 4.3V - 0.8V = 3.5V што е доволно блиску до теоретската вредност од 3.3V. Што ќе се случи ако се замени 4.3V-ната зенер диода со 4.7V-на? Па две работи. Прво, можно е Q5 да се гаси и ако напонот на USB портот падне под 4.7V (што може да се случи, јас баш на моето PC мерев, напонот е околу 4.8V, поточно 4.78V), но тоа е нормално, сум чул дека може тој напон да падне и до 4.5V и пак да работи портот како што треба. Но ако ја смениш зенерката со 4.7V-на, ако падне напонот под 4.7V нема да работи Q5 и нема да може да го даде напонот за напојување на 3.3V-ните PIC-ови. Второ, напонот на напојување на 3.3V-ните PIC-ови нема да биде 3.3V (односно околу 3.5V) туку ќе биде доста повисок бидејќи 4.7V - Vbe = 4.7V - 0.8 = 3.9V ~ 4V, што е веќе неприфаливо голем напон за програмирање на тие PIC-ови. Од тие причини, не ја менувај зенер дидодата, стави таква каква што теба, односно таква каква што е препорачано и напишано во шемата.

Не викам дека нема да работи и со таква, најверојатно и ќе работи, само што можно е да прегориш некој 3.3V-ен PIC или воопшто да не можеш да го испрограмираш :S.

Исто така, за тие кои немаат поставено тастер, отпорникот R21 е излишен (нема потреба да го монтирате).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #272 on 15.12.2010, Wednesday, 19:41:27 »
У БТ,ја има зенерката?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #273 on 15.12.2010, Wednesday, 19:43:06 »
У БТ,ја има зенерката?

Да, мислам дека од таму ја купив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #274 on 15.12.2010, Wednesday, 21:11:28 »
У БТ,ја има зенерката?
ја има
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #275 on 18.12.2010, Saturday, 23:54:42 »
оди вака
отвори ја програмата оди во Tools --> Troubleshoot и мери таму на пиновите напонот колкав е
може тоа да те зафркава да не е убав напонот па да не можи да програмира

после оди во Tools--> Target VDD source и избери Force target и пробај така да програмираш

Измерив 11,9V а после пробав да програмирам со Force target ама ништо, вероватно на пикот му е фаличен УСБ делот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #276 on 18.12.2010, Saturday, 23:59:51 »
оди вака
отвори ја програмата оди во Tools --> Troubleshoot и мери таму на пиновите напонот колкав е
може тоа да те зафркава да не е убав напонот па да не можи да програмира

после оди во Tools--> Target VDD source и избери Force target и пробај така да програмираш

Измерив 11,9V а после пробав да програмирам со Force target ама ништо, вероватно на пикот му е фаличен УСБ делот
А да не е то тоа L?Ти го направи со PIC18LF2550 или PIC18F2550?До тоа да не е?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #277 on 19.12.2010, Sunday, 16:08:18 »
А да не е то тоа L?Ти го направи со PIC18LF2550 или PIC18F2550?До тоа да не е?

Со LF го направи, ама нема везе, и да е со LF, јас со LF испрограмирав еден F и немаше проблем после кога го ставив него да програмира други F-ови. Не е до LF-от, некој друг проблем има :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #278 on 19.12.2010, Sunday, 17:29:17 »
ама пак тој што ми го подари беше со LF и еве супер си работи, тоа не ми е јасно
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #279 on 19.12.2010, Sunday, 17:51:46 »
ај направи вака:
дали имаш друг микроконтролер со ознака LF?Провери да не е до него т.е. да не има прегорени пинови,втора работа нема врска дали PICот е со LF или F.И трето ај пробај со овој хекс фајл,може работата да е до конфигурационите битови.Пробај со овој хејс доле што е во атачмент

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #280 on 19.12.2010, Sunday, 18:09:23 »
ок ке пробам утре па ке ти кажам :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #281 on 20.12.2010, Monday, 15:04:07 (Edited 20.12.2010, Monday, 15:05:59) »
Dx-er, што направи?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #282 on 20.12.2010, Monday, 15:09:01 »
ај кога ке пробам ке ти кажам, сега ако се фатам со тоа ке ми земе многу време а треба да учам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #283 on 25.12.2010, Saturday, 00:30:05 »
Дечки помагајте  :'( Програматорот не сака да работи.
Се си беше добро, се додека го ставив во кутија за да биде заштитен, од страните го залепив со силикон за да биде подобро споен со кутијата. Кога го приклучив на компјутер не сака да работи. Зелената ЛЕД само трепка. Сега ја видов волтажата и е 4,5V кажете што да правам?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #284 on 25.12.2010, Saturday, 06:10:08 »
Дечки помагајте  :'( Програматорот не сака да работи.
Се си беше добро, се додека го ставив во кутија за да биде заштитен, од страните го залепив со силикон за да биде подобро споен со кутијата. Кога го приклучив на компјутер не сака да работи. Зелената ЛЕД само трепка. Сега ја видов волтажата и е 4,5V кажете што да правам?
Брејјјј аххх,исти си ко мене,ја нешто ќе направам и онака на плочка со 300 жици и,а го ставам во кутија одма не работи...Дур да најдам кај му е маката,душата ќе ми излезе :D.Мери напони,ваму таму,види дали има напон за програмирање тој од 13,4V или колку беше...Ќе го оправиш немај гајле ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker