Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208086 times)

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #180 on 10.12.2010, Friday, 20:04:13 »
Здраво дечки
Гледам дека некои имаат проблеми со софтверот за PICkit 2,јас ја користам PICkit 2 v2.61 верзијата и со овај клон работи само оваа верзија, ствив линк за да си ја симнете
Поздрав
Code: [Select]
http://macoprojects.blogspot.com/2010/03/pickit-2-clone.html

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #181 on 10.12.2010, Friday, 20:16:22 »
Аха, значи овој програматор не работи со MPLAB IDE, туку работи само со PICkit 2 програматор.

Сега баш ја пробав програмата на macobt, само за информација, бара .NET Framework V2.0 или некоја понова (Win 7 корисниците не би требало да имаат проблеми ;)).

Значи можам само како програматор да го користам, нема везе, ќе најдам некое друго IDE за пишување на програмите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #182 on 10.12.2010, Friday, 20:32:02 »
може и MPLAB ама постара верзија !
имаш во менито таму да сиизбериш кој дебагер го користиш дали пиккит2 или пиккит3 или пак ICD2
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #183 on 10.12.2010, Friday, 20:33:27 »
може и MPLAB ама постара верзија !
имаш во менито таму да сиизбериш кој дебагер го користиш дали пиккит2 или пиккит3 или пак ICD2
Moре,најдобро оваа верзијава,macobt што ја постави,таа е баш наменета и направена за PicKit 2,оригиналка хах ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #184 on 10.12.2010, Friday, 20:40:54 »
да а пик кит2 е производ на микрочип исто како и MPLAB
тие се компатабилни, смао што наведената верзија погоре е само програматорот, а MPLAB ти е  C компајлер и дебагер :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #185 on 10.12.2010, Friday, 20:47:10 »
може и MPLAB ама постара верзија !
имаш во менито таму да сиизбериш кој дебагер го користиш дали пиккит2 или пиккит3 или пак ICD2

Да, и јас исто мислам, со постара верзија изгледа работи, со оваа новава не работи, изгледа тоа било :S.

Избрал и PICkit 2 ама не работело (ова мислам на DX-er), не знам дали избрал PICkit 3 или PICkit или ICD2, ама мислам дека не пробал така :S. Јас кога ќе го направам, ако успеам да го проработам со MPLAB IDE оваа новава верзија, ќе пишам како сум успеал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #186 on 10.12.2010, Friday, 20:59:29 »
Верзијата што јас ја имам направено работи само со софтверот кој го ставив во претходниот пост,овај хардвер работи само за флешовање и читање на чипови,не можи да се корисити во МПЛАБ бидејќи оваа е хакерската верзија не баш како оргиналот нажалост,инаку јас сум задоволен премногу и ми има завршено баѓи работа и вреди секоја банка.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #187 on 10.12.2010, Friday, 21:10:33 »
мене од Логинг и тие таму имаат правено ваков ПИККИТ2 клон,ми рекоа тој програм да го користам!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #188 on 10.12.2010, Friday, 21:40:18 »
мене од Логинг и тие таму имаат правено ваков ПИККИТ2 клон,ми рекоа тој програм да го користам!

Па истата е со таа на macobt ;). Ги симнав и двете, истите се ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #189 on 10.12.2010, Friday, 21:54:01 »
незнам вашите клонови какви се ама еве кај мене во MPLAB што вика
Quote
Initializing PICkit 2 version 0.0.3.61
Found PICkit 2 - Operating System Version 2.32.0
PICkit 2 Unit ID = Velovski
Target power not detected - Powering from PICkit 2 ( 5.00V)
PICkit 2 Ready
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #190 on 10.12.2010, Friday, 23:36:17 (Edited 10.12.2010, Friday, 23:38:09) »
Ја симнав верзијата од MacoBT и се конектира! Чиста 10ка е програмот и Голема Благодарност до MacoBT за помошта. Има репутација за ова, ма да заслужува многу повеке. Сега останува да го направам и другиот дел со подножјата па да пробам и да ви кажам впечатоци :)

П.С. Да не заборавам, фала и на Сколс што се конслултирал со сервисерите од логинг и за линковите, подоцна ке ги пробам и тие
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #191 on 10.12.2010, Friday, 23:40:05 »
Ја симнав верзијата од MacoBT и се конектира! Чиста 10ка е програмот и Голема Благодарност до MacoBT за помошта. Има репутација за ова, ма да заслужува многу повеке. Сега останува да го направам и другиот дел со подножјата па да пробам и да ви кажам впечатоци :)

П.С. Да не заборавам, фала и на Сколс што се конслултирал со сервисерите од логинг и за линковите, подоцна ке ги пробам и тие
Го направи PicKit 2,ако да епа ај честито и аирлија работа ;D ;).Што пик стави со L или без L?

П.С. Дај опни некоја сликица да го видиме програматорчето :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #192 on 10.12.2010, Friday, 23:41:48 »
да,стварно стај некоја слика од готовиот склоп! :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #193 on 10.12.2010, Friday, 23:43:16 »
Ја симнав верзијата од MacoBT и се конектира! Чиста 10ка е програмот и Голема Благодарност до MacoBT за помошта. Има репутација за ова, ма да заслужува многу повеке. Сега останува да го направам и другиот дел со подножјата па да пробам и да ви кажам впечатоци :)

П.С. Да не заборавам, фала и на Сколс што се конслултирал со сервисерите од логинг и за линковите, подоцна ке ги пробам и тие
Го направи PicKit 2,ако да епа ај честито и аирлија работа ;D ;).Што пик стави со L или без L?

П.С. Дај опни некоја сликица да го видиме програматорчето :D

Фала па и ти да си направиш поскоро. Со L, пикот ми е поклон од GigaWatt Голема Благодарност и до него и до Сколс за програмирањето... слики ке ставам само да го стокмам со другата плочка да биде комплет.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #194 on 10.12.2010, Friday, 23:46:10 »
Ја симнав верзијата од MacoBT и се конектира! Чиста 10ка е програмот и Голема Благодарност до MacoBT за помошта. Има репутација за ова, ма да заслужува многу повеке. Сега останува да го направам и другиот дел со подножјата па да пробам и да ви кажам впечатоци :)

П.С. Да не заборавам, фала и на Сколс што се конслултирал со сервисерите од логинг и за линковите, подоцна ке ги пробам и тие
Го направи PicKit 2,ако да епа ај честито и аирлија работа ;D ;).Што пик стави со L или без L?

П.С. Дај опни некоја сликица да го видиме програматорчето :D

Фала па и ти да си направиш поскоро. Со L, пикот ми е поклон од GigaWatt Голема Благодарност и до него и до Сколс за програмирањето... слики ке ставам само да го стокмам со другата плочка да биде комплет.
Море,дај стај слика одма! :D Времето е пари ахаххаах ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker