Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 208099 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #135 on 08.12.2010, Wednesday, 00:37:35 (Edited 08.12.2010, Wednesday, 13:27:44) »
taa sto ti treba ima 150mvolti pad na napon pri 1amper vidi slika
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #136 on 08.12.2010, Wednesday, 01:10:44 (Edited 08.12.2010, Wednesday, 01:21:19) »
taa sto ti treba ima 150mvolti pad na napon pri 1amper vidi slika

A нели и мојата ке биде адекватна замена?





Дечки да ве прашам неколку работи,

Втората плочка каде што се подножјата како да знам како да ја "направам" и како да ја поврзам со програматорот бидејки не знам која жичка што е.

Жичките од USB конекторот Devil ми кажа која што е, но кај програматорот кое што е? Само увидов кое е минус а другото ??????

Гледам има некој џампер со 3,3V и 5V, е јас на 5V да го ставам или на 3,3V ?

Ако не го ставам тастерот дали ке работи нормално програматорот?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #137 on 08.12.2010, Wednesday, 12:03:05 »
taa sto ti treba ima 150mvolti pad na napon pri 1amper vidi slika

A нели и мојата ке биде адекватна замена?





Дечки да ве прашам неколку работи,

Втората плочка каде што се подножјата како да знам како да ја "направам" и како да ја поврзам со програматорот бидејки не знам која жичка што е.

Жичките од USB конекторот Devil ми кажа која што е, но кај програматорот кое што е? Само увидов кое е минус а другото ??????

Гледам има некој џампер со 3,3V и 5V, е јас на 5V да го ставам или на 3,3V ?

Ако не го ставам тастерот дали ке работи нормално програматорот?
Нема да имаш проблем,стави ја таа.За џамепрот има две положби една за +5 волти и за +3волти,ти постави го џамперот за на +5 волти!Во врска со УСБ конекторот поубаво купи нов дека ако премостуваш ќе ти биде грда плочката на изгледа а може ќе прегориш и некој вод/дел.Дата плус и дата минус идат кон микроконтролерот(види ја шемата) мислам дека 4 и 2 беа дата пиновите(незнам кој е дата + и -)минусот е 3 но ти провери со инструмент но и со тоа што минусот е онаа големана површина бакарна(таа е секогаш минус)провери како оди тој "пун" вод и ќе дознаеш дека е минус а 4 останат пин е плус!Ај направи ја па да видиме слики! ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #138 on 08.12.2010, Wednesday, 12:38:28 »
Нема да имаш проблем,стави ја таа.За џамепрот има две положби една за +5 волти и за +3волти,ти постави го џамперот за на +5 волти!Во врска со УСБ конекторот поубаво купи нов дека ако премостуваш ќе ти биде грда плочката на изгледа а може ќе прегориш и некој вод/дел.Дата плус и дата минус идат кон микроконтролерот(види ја шемата) мислам дека 4 и 2 беа дата пиновите(незнам кој е дата + и -)минусот е 3 но ти провери со инструмент но и со тоа што минусот е онаа големана површина бакарна(таа е секогаш минус)провери како оди тој "пун" вод и ќе дознаеш дека е минус а 4 останат пин е плус!Ај направи ја па да видиме слики! ;D ;D

Види јас планирам конекторот да го залепам со неостик за плочката а нозете од конекторот и водовите на плочката ке ги спојам со тенки жички од жица со лак и мислам дека нема да има проблем.

Него за ова болдираното како да видиме дали сигурно е така? Јас ја гледав шемата ама не е објаснато ништо, еве види и сам:

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #139 on 08.12.2010, Wednesday, 13:12:58 »
gledav na semata i pisuva treba dioda so pomal pad na napononot bidelki e priklucena na +5volti i pri 1 amper padot e 450mvoli za 1n5817 i   600mvolti  za 1n5819 sto e bitno namesto +5 so ednata ke imas 4,4volti a so drugata 4,55volti
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #140 on 08.12.2010, Wednesday, 13:19:01 »
готово, ја залемив... ако има проблем ке мора да барам друга ако нема проблем уште подобро
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #141 on 08.12.2010, Wednesday, 13:23:38 (Edited 08.12.2010, Wednesday, 13:25:49) »
еве како треба да се поврзе,пишува минус со големи букви тоа е минус!Со големи букви ПЛУС тоа е +,а дата пиновите ги пишува со Д-(означено е со 2 кај твојот цртеж) и Д+(означена е кај тебе со 4 кај твојот цртеж).Мислам дека ќе можеш да се снајдеш!Инаку плочката не е ротирана и малце ме збуни на почетокот,но ми текна дека е ротирана!Затоа првин двапати провери па еднаш леми! :D


Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #142 on 08.12.2010, Wednesday, 13:32:02 »
Затоа првин двапати провери па еднаш леми! :D
Oва од оноа шнајдерсконо,два пати мери еднаш сечи хахахахаха :D :D :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #143 on 08.12.2010, Wednesday, 13:32:50 »
тоа за сите,значи!Народна поговорка е! ;) ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #144 on 08.12.2010, Wednesday, 13:49:04 »
фала ти за помошта, сега веке ми се разјасни тоа, иначе така ја свртев плочката за да биде исто како да ја гледаш одпозади

Само ако може уште ова

Која жичка е +,- D+ и D- ?





Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #145 on 08.12.2010, Wednesday, 13:49:53 »
така е,треба малце да се помачиш но ќе завршиш работа! :P :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #146 on 08.12.2010, Wednesday, 13:57:39 »
DX-er ќе можеш ли ако не ти е тешко да го сликнеш конекторот однаопачки,обратно од таа втората слика кај што пишува,а,б,ц,д?Мене ме буни вака дека е свртен наопаку ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #147 on 08.12.2010, Wednesday, 14:01:24 »
епа каде што пишува А,Б,Ц,Д се тие жичките а тие подобро се познават на првата слика. Не сваќам што да сликам :) Иначе Б и Д ги означуваат долните два пина а А и В ги означуваат горните пина
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #148 on 08.12.2010, Wednesday, 14:02:23 »
земи машки конектор УСБ,и поврзи го,па тогаш со инструмент испитај кој е кој пин и запиши во лифче!Имаш табела Девил мислам ја постави!Инаку вакви немам видено!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #149 on 08.12.2010, Wednesday, 14:07:37 »
епа каде што пишува А,Б,Ц,Д се тие жичките а тие подобро се познават на првата слика. Не сваќам што да сликам :) Иначе Б и Д ги означуваат долните два пина а А и В ги означуваат горните пина
Ок,ок :D
Јас мислам дека вака одат... :)

А-ПЛУС
Б-МИНУС
Ц-ДАТА -
Д-ДАТА +
If you're good at something, never do it for free... -Joker