Author Topic: Предзасилувач со E80CC  (Read 7878 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #15 on 16.09.2014, Tuesday, 14:37:50 »
а може да земам некој од излезите на трафото, да го исправам и испеглам па да го користам како поларизациски за решетката? ??? И одприлика колкав треба да биде пларизацискиот напон на решетката? знам дека треба да биде помал од оној на катодата, ама за колку?

За се ова имаш одговор во линкот и книгата што ги post-ирав ;).

Патем, најдов два NTC термистори ос SMPS напојувања, двата по 6,2 Оми, и отпорот им е 0 на 80-ина степени целзиусови. Сакам да ги поврзам сериски, па преку нив греачот. Од струјата што тече низ нив да се загреат, а кога ќе се загреат на 80 степени  спроведуваат максимална струја до греачот, значи имам прост мек старт за греачите!

Како што пиша, пробај со сериско врзување на неколку NTC отпорници.

Единствен недостаток е тоа што ако се веќе загреани од работа и го исклуиш и веднаш вклучиш предзасилувачот, нема да си ја вршат функцијата како што треба. Освен тоа, подложни се на трошење (по некое време, ако многу греат, најчесто горат).

Еве ти едно просто коло со LM317 за мек старт на греачи од електронска цевка. Јас го имам користено, супер си работи. Времето на пораст му е околу 12 секуди, повеќе од доволно ;). Излезниот напон се подесува со P1.



Ако ти треба PCB, има во оваа тема.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11312.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #16 on 16.09.2014, Tuesday, 19:50:05 »
Quote
Освен тоа, подложни се на трошење (по некое време, ако многу греат, најчесто горат).
Ако треба некогаш, ќе ги сменам... :D Не се скапи... ;)
Quote
а може да земам некој од излезите на трафото, да го исправам и испеглам па да го користам како поларизациски за решетката?
Се надополнувам: ќе го исправам и испеглам напонот од вториот 10 волтен излез, со отпорници ќе направам извор на негативен напон околу 5 волти и ќе го поврзам на решетката...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #17 on 17.09.2014, Wednesday, 23:41:02 (Edited 17.09.2014, Wednesday, 23:46:59) »
E80cc не е евтина лампа како што мислиш. Во зависност од производителот, плус ако се нови и упарени одат од 50-90 евра за пар.
Hams do it! With Frequency

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #18 on 18.09.2014, Thursday, 16:25:25 »
Знам дека не е, моите се користени Phillips, од генератор на сирена за брза помош ;)... Знам дека ги користат за појачала, иако тоа не им била оригиналната намена. Затоа и ги користам, затоа што ги имам нив, квалитетни се, и не сум баш при пари за да купувам други ламби...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #19 on 21.09.2014, Sunday, 22:07:05 »
Ете, го послушав советот ог Гига и се зае*ав! >:( Направив прост извор на негативен напон од 6 волти со исправен и испеглан напон од 12 волти, потоа и со напонски делител за да добијам -6VDC. :) Го поврзав негативниот напон на решетката, минусот на минусот од претпојачалото... Кога го вклучив, за околу 15 секунди ламбата беше загреана, тонот се повишуваше се повеќе и повеќе, и за големото финале- тонот се зголеми ненормално многу во делче од секундата, :o сигналот се дистортираше ненормално, и потоа тонот почна да опаѓа, звукот стануваше се подистортиран и кога целосно се стиши, во позадина се слушаше слаб брум ??? . Направив темелна проверка на колото, и открив дека главниот грец пуштил душа... :( Го заменив, го отстранив колото за поларизација на решетката и сега колото работи, но многу слабо и пак се слуша слаб брум во позадина, :( иако вкупниот збир на вредности на филтер кондензаторите што ги ставив дојдоа до 500uF, 200V... ??? Сега ќе го расклопам цело коло, и ќе се обидам да направам cathode follower како на дипломската на Гига, па излезот од едната триода да оди на влезот на другата, создаваќи overdrive ефект што може да го искучам со bypass прекинувач... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #20 on 23.09.2014, Tuesday, 16:10:28 »
Момак, убаво си пиша ntc :) Не се замарај со дц напон, користи наизменичен, само пресметај убаво колкава струја очекуваш да тече во колото па соодветно на тоа пресметај ги отпорниците и кондензаторите.

Тоа што имаш 500uF не значи ништо ... има тука и една константа ... тау ... која вика дека претеруваш и дека ... треба да читнеш малку пред да обвинуваш луѓе кои се трудат да ти помогнат ::)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #21 on 23.09.2014, Tuesday, 17:24:11 »
Quote
Момак, убаво си пиша ntc Смешко Не се замарај со дц напон, користи наизменичен, само пресметај убаво колкава струја очекуваш да тече во колото па соодветно на тоа пресметај ги отпорниците и кондензаторите.
Токму така најдобро е  и од сите луѓе мајстори е препорачлив динамичкиот режим на работа каде што течат само импулсивни струи.Не сум сретнал многу да ја користат ламбава во статички режим со еднонасочни струи.И за временската константа и за тоа дека треба да користиш наизменичен напон се слагам со DrTubeR :D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #22 on 23.09.2014, Tuesday, 17:36:34 »
Quote
треба да читнеш малку пред да обвинуваш луѓе кои се трудат да ти помогнат
Јас никој не обвинив, но штом го имплементирав советот на Гига, ми прегоре предпојачалото. Јас знам дека сите се обидувате да ми помогнете, всушност и за тоа сме на форум- Јас само посочив дека советот не само што не работи- туку и е фатален за колото... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #23 on 24.09.2014, Wednesday, 03:36:42 »
Јас никој не обвинив, но штом го имплементирав советот на Гига, ми прегоре предпојачалото. Јас знам дека сите се обидувате да ми помогнете, всушност и за тоа сме на форум- Јас само посочив дека советот не само што не работи- туку и е фатален за колото... ;)

Ти не си го применил мојот совет, си применил модификација на мојот совет. Јас само пишав дека по правило, барем како што е наведено во теоретските обработки на шемите со цевки во книгите, треба да има посебен напон за поларизација на решетката. Јас лично немам користено ваков посебен напон. Јас конкретен совет дадов само за колото за мек старт на греачите.

Искрено, не сватив точно што си направил. Дај шема, па ќе пробаме да протумачиме што точно се случило ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #24 on 27.09.2014, Saturday, 17:47:21 (Edited 28.09.2014, Sunday, 16:21:55) »
На првиот пост му направив Update... Нова шема, работи подобро... ;)
--------------------------------------------
Quote
Искрено, не сватив точно што си направил. Дај шема, па ќе пробаме да протумачиме што точно се случило
Еве Гига шема... оваа е точната шема, со сите компоненти што ги користев, како што ги користев...



Споено мислење: [time]27 Септември 2014, 16:53:11[/time]
Напојувај го греачот од цевката со еднонасочен напон и едниот од пиновите од греачот врзи го за маса.
Под "маса" мислиш заземјување или ???
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #25 on 27.09.2014, Saturday, 18:25:29 »
Епа гледај што си направил. Решетката си ја вразал преку напонскиот делите со 4.7K отпорник према маса. Во ваква ситуација, тој од 1M практично не постои, може комотно да го извадиш. Освен тоа, ти си ја спуштил решетката на потенцијал под масата. Не знам, немам видено ваква конструкција до сега. Поентатат е решетката да има потенцијал еднаков или поголем од масата, но понизок од катодата, а не да биде понизок и од масата.

А грецот ти изгорел бидејќи нешто повлекло струја. Што, не знам. Ти го проба дали работи како што треба напонскиот делител пред да го приклучиш како извор на негативен потенцијал во однос на катодата? Од ова што гледам, освен со решетката и масата, друга врска на колото за поларизација со остатокот од засилувачот нема. Решетката не би требало да влече струја, што значи дека скоро целата струја од тоа коло ќе протече преку R5 и R6 према маса. Ако вака си ја врзал шемата и ако правилно бил димензиониран грецот и остатокот од секцијата за поларизација, грецот не требал да изгори, а зошто се случило тоа, не знам.

Инаку, под маса мислам на маса, GND, не заземјување. Заземјување е термин кој се користи се до примарната секција на трансформаторот. Мислам на GND од секундарната секција, од секцијата на засилувачот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #26 on 28.09.2014, Sunday, 15:31:54 »
Quote
Ти го проба дали работи како што треба напонскиот делител пред да го приклучиш како извор на негативен потенцијал во однос на катодата?
Да.
Quote
Ако вака си ја врзал шемата и ако правилно бил димензиониран грецот и остатокот од секцијата за поларизација, грецот не требал да изгори, а зошто се случило тоа, не знам.
Зборував за другиот грец, главниот...
Quote
Инаку, под маса мислам на маса, GND, не заземјување. Заземјување е термин кој се користи се до примарната секција на трансформаторот. Мислам на GND од секундарната секција, од секцијата на засилувачот.
Како што те разбрав, мислиш на минус на напојувањето 200VDC... Патем, пробав така и нема веќе брум... :D Подобар звук немам слушнато никогаш! :D ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #27 on 28.09.2014, Sunday, 16:20:07 »
Зборував за другиот грец, главниот...

Кој знае, можно е премногу ниско да си го спуштил поларизациониот напон за решетката и да си ја изместил статичката работна точка надвор од стандардните графици. Од овој напон зависи јачината на струјата која ќе тече низ цевката при фиксен напон на напојување на цевката.

Како што те разбрав, мислиш на минус на напојувањето 200VDC... Патем, пробав така и нема веќе брум... :D Подобар звук немам слушнато никогаш! :D ;D

Пак не те разбрав што како си пробал... нема везе. Инаку, да на таа маса мислам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #28 on 28.09.2014, Sunday, 20:08:06 »
Quote
Пак не те разбрав што како си пробал...
Пробав едниот пин од греачите да го врзам на маса за да го средам проблемот со брумот... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Integral

  • Нов член
  • *
  • Posts: 35
  • Gender: Male
    • http://elektronika.5forum.info
Одг: Предзасилувач со E80CC
« Reply #29 on 15.10.2014, Wednesday, 15:35:16 »
зашто је гејт триоде везан на грец?
servisploca.com