Author Topic: Мојата/Вашата работилница  (Read 87452 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Тома во случај да мислеше на мене, да ти кажам дека немам никавка врска со лугето од алфа, ниту роднинска ниту бизнис. До сега сум имал добро искуство со нив воедно и со логинг и сметам дека тоа треба да се каже.  ;) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Trolko Се извинувам мислев на MetallicA

Quote
Со алфа имам многу добро искуство, пример, еднаш прашував за повеке делови на меил мегунив и tic206, и сеа од кај да знам јас дека има Д и М, ама овие ми напишаа цена и за двата типа, а додека овој од гац ми пишува "Д или М??" па зарем е толку тешко да напише барем за едниот тип...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
во то случај да ти одговорам  ;)

Quote
Што ќе речеш на ова. Барам кабел Scart-VGA а добивам Scart-Scart!
На реакцијата дека ми пратиле  нешто што не сум барал,  ми одговараат дека бараниот кабел е нефункционален.
А зошто при порачката не напишаа дека е така. Проблемот е во тоа што јас се посрамотив  пред пријателот за кого го порачав а нему му требаше хитно.
Затоа и напишав во тој контекст дека "СИТЕ СЕ ИСТИ" , затоа без кудење и фалење.

незнам за тебе ама за мене биле секогаш фер, доколку нема некој дел, а има замена секогаш ми се јавуваат и прашуваат дали да стават замена или не, до сега не сум имал лошо искуство. Немам порачувано подолго време така да незнам сега како е бидејки велат дека биле сменети продавачи, па ке видиме.. инаку не, не се сите исти, не е исто некој да те праша дали да стави замена и некој што ти се дере и те прави будала.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе ајдете полека малце де, одма на карање вртите...фатете си некоја женска, истурете си таму нервозата и вратете се тука пријателски расположени...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Јас имам гаража ама моиве се механичари и целата ми е зафатена.Па леткумите, инструментот, плочките што сум ги изработил и делчињата ѓи чувам све у кутии мора да се снаоѓаме некако. ;D ;D ;D

Бате тешко на нас електроничарите со момите, момите ке не тепаат ако расфрлуеме таму ваму. Кога ке не фатат за уши има се да си исчистиме што сме си растуриле.Треба да си бараме момиња електроничарки. ;) ;D

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #305 on 19.10.2014, Sunday, 21:53:13 (Edited 20.10.2014, Monday, 02:21:53) »
Малку средување и направив на работилницава, ама ме чека уште многу средување, ама полека полека ќе биде се како што треба :)







треба да се направат уште кутии, и да си ги дообележам кутивчињата за отпорниците, да докупам уште колку ми требаат и на крај се надевам ќе се множат проекти ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Браво, браво, се е цакум пакум ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Има уште за средување, имам некои како држачи за алат најдено нив треба да ги наместам, незнам колку се гледа на една полица имам ставено појачало никола тесла, треба него да го досредам да му наместам звучници, да средам уште кутиии, има работа бааги ама ке се среди се еден ден ;D

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Среќа ја видов темава па потсредив малку  :D


Сеуште далеку од замислата, но бар имам каде да работам. Се надевам дека летово ќе се посветам на просторов и ќе си го средам како што сакам. Таблата со алатите е привремено ставена, сепак планирам да имам две работни маси, оваа ориентирана повеќе кон електроника, а другата кон машинство.  :)

Веќе набавив поголем монитор, 22ка ќе оди наместо сегашната 15ка, планирам да направам скроз до горе полици и шкафчиња за целосно искористување на просторот и две големи неонки за осветлување. Исто така планирам да купам од кутиите за компоненти кои се монтираат на ѕид со цел да чувам се организирано и достапно. Горе во шкафчињата ќе чувам работи кои ретко ги користам и ќе бидат достапни само со качување на маса.  ;D

Еве неколку слики:








Мислам дека има просторов доколку е добро организиран ќе биде одличен. Доколку некого го интересира работната маса е долга 220cm, широка 80cm и висока 86cm.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Добро ти е местенцево, има потанцијал да се дотера убаво... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Сите работилници се средени вака само за пред сликање  ;D исто и кај мене а верувам и кај сите други...
Туку да прашам,зошто ти е маскана горе лево шо ти е обесена ? Јас таква користам кога ги прскам дрвата,купена од еуро...с  ;)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Иначе работилницата моја што ја сикав јас е така средан само додека треба да се прави некој проект, на пример пред една недела ми беше аптека, сега неможам врата да отварам од што е растурено на сите страни ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #312 on 18.03.2016, Friday, 01:38:01 (Edited 19.03.2016, Saturday, 18:00:24) »
Мене никогаш не ми е средена ;D. Ќе дојде едно за работа, ќе дојде потоа друго, па трето, а ти ни со првото не си завршил ;D. Или пак си имал една идеја, па нешто си правел, си пустел, си барал делови, ама па нешто поинтересно налетало, батали ова, подоцна, дај сега ова... и се си се реди на маса, си се трупа и некогаш, некој убав ден ;D, ќе се среди се... или ќе баталиш се, ќе видиш дека не вреди.

Еве, на пример, чував некои 478 плочи на маса (на земја, до работната маса да бидам попрецизен ;D) со некои проблеми, сакав некоја од нив да поправам, као демек ќе правам NAS, к*рац ;D... дур јас фатам да го направам, софтверот веќе бара минимум 2GB RAM да имаш ;D. Ништо, ајдееееее, расходувај за делови ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Rodan

  • Guest
GigaWATT........ваква искреност ни треба.Во кратки реченици,комплетно ја опиша атмосферата во сервис/работилница.........Знаете како викаат - ако е чисто и средено,значи дека немаш работа ;).......и во право се.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Да да, ова во право си ако е нонстоп чисто ништо не работиш уствари, јас срдувам еднаш годишно, ми се погодува да немам работа едно 5 - 6 дена и ќе средам нешто, обично периодот за средување е летно време кога се на одмор сите. И најитересно од средувањето е што наоѓаш нешто што ни ти не си знаел дека го имаш дома ;D