Author Topic: Мојата/Вашата работилница  (Read 87452 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Хаха, баш е така... ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Кај Гац кога ќе одиш најдобро е првин да се јавиш и да провериш дали е стариот или младиот, ако е стариот се исплати да одиш, многу фер човек и ги проверува деловите пред да ти продаде нешто, оној младион, се мисли све знае и пола делови утнати, па после кога му одиш да му кажеш ти се дере и испаѓа дека ти си крив, многу лоша услуга нуди тој, многу е дигнат.

Trolko

  • Guest
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #287 on 09.03.2014, Sunday, 19:45:40 (Edited 09.03.2014, Sunday, 20:31:37) »
Затоа последниот пат му кажав дека радо би купувал секој ден од логин, ако треба и по 100пати поскапа цена, барем таму добивам услуга продавач-муштериј и не се чуствувам како *турни ме да кинисам*

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Јас би прашал, кои продавачи и од која фирма во Македонија мислат дека купувачите ( муштериите) се во ПРАВО. Скоро сите се исти.
Исто така треба да се запрашаме и колку од НАС се коректни  спрема нив!
Сепак оваа е "долга и широка" па според тоа мислам дека поголемит дел од коментарите се субјективни без да се запрашаме каков е односот на муштеријата спрема продавачот или да ја обрниме страната и да се прашаме како НИЕ како даватели на услугите се однесуваме спрема муштериите кои МИСЛАТ дека се во ПРАВО!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Quote
оној младион, се мисли све знае и пола делови утнати, па после кога му одиш да му кажеш ти се дере и испаѓа дека ти си крив, многу лоша услуга нуди тој, многу е дигнат

па немора да купувате од кај него, искрено јас попрво би дал повеке пари отколку некој да ми се прави паметен...од Гац сум купувал само кога ке отидам за некоја х причина за Скопје и ме мрзи да одам до логинг. Во логинг услугата е далеку подобра, исто и во алфа..

Quote
Јас би прашал, кои продавачи и од која фирма во Македонија мислат дека купувачите ( муштериите) се во ПРАВО. Скоро сите се исти.

Со алфа имам многу добро искуство, пример, еднаш прашував за повеке делови на меил мегунив и tic206, и сеа од кај да знам јас дека има Д и М, ама овие ми напишаа цена и за двата типа, а додека овој од гац ми пишува "Д или М??" па зарем е толку тешко да напише барем за едниот тип...

Quote
Затоа последниот пат му кажав дека радо би купувал секој ден од логин, ако треба и по 100пати поскапа цена

може е поскапо, ама и деловите со квалитетот се на ниво, не се собирани од 200места.

Kure je kupio novog BMW-a

Trolko

  • Guest
Јас би прашал, кои продавачи и од која фирма во Македонија мислат дека купувачите ( муштериите) се во ПРАВО. Скоро сите се исти.
Исто така треба да се запрашаме и колку од НАС се коректни  спрема нив!
Сепак оваа е "долга и широка" па според тоа мислам дека поголемит дел од коментарите се субјективни без да се запрашаме каков е односот на муштеријата спрема продавачот или да ја обрниме страната и да се прашаме како НИЕ како даватели на услугите се однесуваме спрема муштериите кои МИСЛАТ дека се во ПРАВО!

*скоро* :-)

Јас мислам дека сум во право кога очекувам некој да ме услуже, а не да ми вика „кажи ми побрзо што сакаш затоа што имам работа“ .... јас не сум му работата ? :-)

:*

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кај мене во фирмата ставивме еден натпис  кој изгледа вака : *Ако мислиш дека сам можеш да го поправиш уредот,немој да го носиш во нашиот сервис и да ни трошиш време*.Сме виделе се и сешто,но си поставивме некои правила : компјутерот кој се носи во сервис се отвора и прегледува визуелно дали е комплетен,пред муштеријата.Второ,кога ке го откриеме кварот се консултираме со муштеријата дали да го правиме или не,ако цената не одговора.За секоја нова ситуација се консултираме телефонски со муштеријата.Не откупуваме и не држиме стари,половни делови.Ако некој доградува компјутер,освен за делот   работна рака за монтажа не наплатуваме.Мислам дека со коректна и фер работа на сервисот барем 40-50% се зголемува и продажбата на другата стока во продавницата.

Trolko

  • Guest
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #292 on 09.03.2014, Sunday, 21:06:36 (Edited 09.03.2014, Sunday, 23:37:45) »
Ваков однос е за пофалба :-)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Trolko.
Добивам впечаток дека продавачите од Алфа ти се роднини или бизнис партнери.
Што ќе речеш на ова. Барам кабел Scart-VGA а добивам Scart-Scart!
На реакцијата дека ми пратиле  нешто што не сум барал,  ми одговараат дека бараниот кабел е нефункционален.
А зошто при порачката не напишаа дека е така. Проблемот е во тоа што јас се посрамотив  пред пријателот за кого го порачав а нему му требаше хитно.
Затоа и напишав во тој контекст дека "СИТЕ СЕ ИСТИ" , затоа без кудење и фалење.

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Во алфа до пред неколку месеци имаше многу добри продавачи , сега разочаран сум ,не можеле да најдат продавачи (многу ги мачеле за тие пари) па сега имат примено едни со никакво познавање на електроника (ко ќе одвам таму јас му кажвам кај му се работите,оти 5 делчиња 1 сат ке ги бара)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Во сите продавници не се на задоволително ниво вработените, само логинг се издвојува така на врвот, во онаа на југодрво што е Алфа електроник, па ако отидеш од сабајле кога е младиот една е цената отиди вечер кај татко му друга цена, тек па ако се погодиш кај еден како чирак што им е некоја трета цена, еднаш тој чиракот ми дава 200 грама калај за 70 денари и јас спремен да излегувам ете го младиот па кога почнаа да се караат и јас останав без калајот :)

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Едно мало известување незнам дали сум на вистинската тема но бидејќи немам време да ги листам страниве Би сакал да ве известам дека во ГАЦ-Скопје имаат распродажба на оние фиоките мали за електронски делови ми кажаа дека парче ќе се продавала по 30 ден.Појдете на кој му е потребно.(Доколку е во погрешна тема избришете го одговорот Поздрав.)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ај врати се една страна.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Trolko

  • Guest
Trolko.
Добивам впечаток дека продавачите од Алфа ти се роднини или бизнис партнери.
Што ќе речеш на ова. Барам кабел Scart-VGA а добивам Scart-Scart!
На реакцијата дека ми пратиле  нешто што не сум барал,  ми одговараат дека бараниот кабел е нефункционален.
А зошто при порачката не напишаа дека е така. Проблемот е во тоа што јас се посрамотив  пред пријателот за кого го порачав а нему му требаше хитно.
Затоа и напишав во тој контекст дека "СИТЕ СЕ ИСТИ" , затоа без кудење и фалење.

What ? Од кај пак ова кога никогаш не сум спомнал Алфа ? ПС: Од Скопје сум и немам никаков контакт со луѓето од Алфа, само 2 пати во живот имам купувано нешто од таму.

Како што спомнаа некои други членови пред мене, многу позитивно искуство во односот продавач-муштерија сум имал во логин. Секогаш посветувале време на она што го барам и се труделе да ми помогнат.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Во сите продавници не се на задоволително ниво вработените, само логинг се издвојува така на врвот, во онаа на југодрво што е Алфа електроник, па ако отидеш од сабајле кога е младиот една е цената отиди вечер кај татко му друга цена, тек па ако се погодиш кај еден како чирак што им е некоја трета цена, еднаш тој чиракот ми дава 200 грама калај за 70 денари и јас спремен да излегувам ете го младиот па кога почнаа да се караат и јас останав без калајот :)
Се прашувам што напиша ?!
Ајде  прочитај си го напишаното и напиши што е точно и за кого се однесува напишаното !!!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!