Author Topic: Туториал: Модификација на шрафилица Iskra HL-SD15Li-1036  (Read 3654 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Туториал: Модификација на шрафилица Iskra HL-SD15Li-1036
« Opened on 15.12.2018, Saturday, 17:48:10 (Edited 15.12.2018, Saturday, 19:09:26) »
Оваа шрафилица беше на акција на бензинските на LUKOIL низ Скопје (најверојатно и низ Македонија), 1000 денари беше со три печати за полнење на гориво до или над 1000 денари. Мислам дека редовна цена и беше 1600 или така нешто. Еве и слика од неа ;).



За 1200, 1300 имаше и вакви слични шрафилици од измислени Кинески брендови. И оваа е нешто такво, знаев, ама си викам, ај, ќе ја земам, не е скапа, да видиме како ќе се покаже ;).

Генерално земено, не е лоша... за 1000 денари. Пластиката... хммм... така-така, не е прецврста, ама па не е ни лесно кршлива. Единствено што успеав да зезнам (уште при прво користење :P :D) е клучето за ротација на шрафилицата (може да се држи и како шрафцигер и како пиштол, се ротира дел од рачката). Искрен да бидам, тоа и не ми беше многу важно, ми вршеше работа и само како пиштол ;)... а освен тоа, не знаев дали ќе ми ја признаат гаранцијата :P.

Арно ама, имаше една работа која навистина ме нервираше - заштитата од преоптоварување. Барем според мене, имаше далеку од некоја реална вредност. Реагираше на зашрафување на шрафови на куќиште од компјутер ???, а шрафовите беа далеку од стегнати. Значи, не очекувам да зашрафувам делови од борбен авион со ова мало шрафиличе, но треба да може да стегне колку толку барем шрафчиња од куќиште на компјутер, нели.

За оние кои не се запознаени, кога заштитата ќе изреагира, шрафилицата престанува да врти и треба повторно да го стиснете копчето за вртење и ако пак пробате да затегнете онолку колку што сте пробале, пак ќе изреагира и пак нема да стегне онолку колку што сте сакале и... се така во круг ::).

Пред некој ден, толку се изнервирав, што сакав да ја фрлам, ама се смирив и си реков, ај, да видам дали може да ја заобиколам заштитата. И, како што претпоставив, да, може да се заобиколи :). Еве што треба да направите ;).

Еве ја плочката за полнење на батеријата и заштита пред преправката.



А еве ја плочката по преправката.



Да, практично, се што треба да се направи за да се заобиколи заштитата е да се додаде краткоспојникот (џампер :P) како на сликата... толку, тоа е се :).

За оние кои сакаат да знаат повеќе, го заобиколуваме MOSFET-от кој всушност има функција на прекинувач и треба да ја прекине врската меѓу батеријата и моторот кога колото за детекција ќе забележи дека моторот влече премногу струја. Се разбира, колото за детекција сеуште работи и го гаси MOSFET-от кога ќе се преоптовари шрафилицата, но, со краткоспоен source и drain... тешко дека ќе изгаси моторот :P :D.

Ова не влијае на колото за полнење (пробано ;)) бидејќи е засебно од колото за заштита. Тоа може да се забележи и од подетална анализа на плочката. Колото за контрола на полнење е целосно изведено на позитивниот вод од делот за полначот (а со тоа и на батеријата), додека колото за заштита е целосно изведено на негативниот вод од колото за полнење (батеријата), така да, што и да се случи со едното коло, освен ако не е некој вод изгорен, не би требало да влијае врз работата на другото коло ;).

Се разбира, внимателно со оптоварувањето на шрафилицата. Иако заштитата е прескокната, тоа не значи дека сте ја претвориле во шрафилица од 200 евра. Има причина зошто заштитата е поставена. Имено, доколку Li-Ion-ска батерија се испразни пребрзо (на пример, краткоспоите позитивен со негативен вод), можно е да експлодира. Значи, оние кои ја ставиле заштитата не биле „будали“ ;). Се разбира, таа е поставена и за да се заштити производителот од тужби, поплаки, еден куп експлодирани или зезнати батерии, негативна репутација, лоша рецензија за производот, итн. За жал, мислам дека ова е примарната причина ::). Како и да е, пазете при ракувањето со прескокната заштита. Подобро ќе стега, но не треба да ја доведувате често во позиција да застане со вртење. Ова е многу слично на краток спој за батеријата и ја оштетува (и го намалува животниот век), а доколку ја држите закочена многу долго време, може и да експлодира батеријата.

Затоа, внимателно и со среќа со преправката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mihajlo

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Добро изведено но дали ова може да ја попречи заштитата за претерано празнење на батериите, не дека ќе има некоја разлика на ваков уред но сепак му се намалува векот на батериите.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Нели има отпорник за „следење“ на ситуацијата? Подобро него да си го модификовал, на приемр сега ако гаси на 5 амп. тогаш на гаси на 20. Или уште подобро да ставиш паралелно кондензатор кој привремено ќе изиграва отпорник со мал отпор, а потоа заштитата ќе биде „нормална“. Таман дур и се силата на штафилицата т.е. додека е залетана односно додека има инерција овај кондензатор ќе ја зголеми неколкукратно силата односно струјата, по што подоцна одкако ќе се наполни кондензаторот ќе има висок и незначаен отпор. По кратко време кондензаторот ќе се испразни и па ќе имаш некој ампер плус на располагање.
Инаку преносот е железен или пластика? Како не зедов штрафилица од пазар со метален пренос за 300 ден без батерија...
и искра е мед ин кина...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро изведено но дали ова може да ја попречи заштитата за претерано празнење на батериите, не дека ќе има некоја разлика на ваков уред но сепак му се намалува векот на батериите.

Да, претпоставувам дека контролата за преоптоварување е исто така и контрола за спречување батеријата да не се испразни премногу, така да, оваа модификација најверојатно ја заобиколува и таа контрола.

Искрен да бидам, ова е претпоставка, не знам дали делот од колото кое е одговорно за преоптоварување е исто така одговорно и за заштита при премногу испразнета батерија (шрафилицата не работи ако напонот на батеријата е под, на пример, 3.5, 3.6V). Никогаш не сум ја испразнил батеријата до тој степен да престане да работи шрафилицата, така да, не знам дали тоа коло кое се заобиколува со оваа модификација е одговорно и за тоа :-\.

А дека се намалува векот на батеријата, да, апсолутно се намалува, тука нема збор. Батеријата се преоптоварува во ваков режим на работа и можно е да се случи да експлодира (тоа е напоменато и во туториалот). Затоа треба да се користи и малку „проста логика“ кога би се користела шрафилицата со оваа модификација ;).

А за батеријата, искрено, не ми е баш многу гајле. И да треба да ја менувам еднаш на година дена, имам вакви батерии на претек, така да, не ми прави некоја разлика скратувањето на векот на батеријата :P.

Нели има отпорник за „следење“ на ситуацијата? Подобро него да си го модификовал, на приемр сега ако гаси на 5 амп. тогаш на гаси на 20.

Не е само отпорник, и MOSFET-от е одговорен за тоа. Ако го модифицираш отпорникот да гаси на, на пример, 20А, а го оставиш MOSFET-от ист, ќе го изгориш MOSFET-от :-\. Мора да ги смениш и двата. А искрено, не можев да се замарам за петпарачна шрафилица да ја правам и таа модификација... искрено, немав нерви :P. Ова беше најпросто решение за моите потреби, така да, немам намера да се замарам да менувам отпорници и MOSFET-и. А требаше и да барам кој отпорник е, некако не ми беше очигледно на плочката (треба да е некој со мала вредност и моќен... не видов таков на плочката), така да, можно е и контролата за струјата да е интегрирана во чипот за контрола и фиксна... не знам, не навлегов до толку во проблемот.

Ако некој сака да пробува, бујрум, темава е отворена за секој :). Верувам дека многу луѓе ја имаат купено оваа шрафилица, не само јас (како што напоменав, на попуст беше во LUKOIL).

Или уште подобро да ставиш паралелно кондензатор кој привремено ќе изиграва отпорник со мал отпор, а потоа заштитата ќе биде „нормална“. Таман дур и се силата на штафилицата т.е. додека е залетана односно додека има инерција овај кондензатор ќе ја зголеми неколкукратно силата односно струјата, по што подоцна одкако ќе се наполни кондензаторот ќе има висок и незначаен отпор. По кратко време кондензаторот ќе се испразни и па ќе имаш некој ампер плус на располагање.

Пробавме и така на работа. Знаеш колкав треба да биде конензаторот за да направи некоја разлика? Преку 10.000uF. Кај да ставам толкав кондензатор во шрафиличено :D?

Не е доволно ампер, два, треба да имаш барем 5, 6, 7 на располагање повеќе од она што може да го даде над заштитата. И ние мислевме исто „аха, ампер, два, доволно ќе биде“ ::)... како да не, кога ќе пробаш да стегнеш нешто, знае да повлече и над 20 ампери. Мнооогу мала разлика прави ампер, два на 20A.

Инаку преносот е железен или пластика?

Преносот е железен, но лежиштето во кое лежи електромоторот со преносот е пластика ::). Тоа е тоа, толку за 1000-че :) :D.

и искра е мед ин кина...

Јасно, тоа лесно се забележува по квалитетот на изработката, а и според дизајнот на уредите (ист или сличен дизајн имаат и Кинеските no name електрични алати ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Туториал: Модификација на шрафилица Iskra HL-SD15Li-1036
« Reply #4 on 15.12.2018, Saturday, 20:12:48 (Edited 16.12.2018, Sunday, 01:07:44) »
Е не се  исплати кондензатор oд 10.000 микро, мислев помал ќе заврши работа. Ако е железен преносот би требало долго да тера. Јас земав од блек енд декер со пластичен пренос, има лоцк за да ја користиш како штрафцигер, ја запнав малце, нешто крвна, кога ја отворив попара преносот... Вака кај искра ако пукне опаковката ќе залепиш, преносот нема шанси.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е да, добро е барем тоа што е железен преносот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ко ќе направиш есап колку пари сме дале по чкарт штрафилици, макита е со соем пристојна цена(3-4к), а  значи штраф 5-6мм или го отштафува или го кине, е тек со 13-ка и тоа машински кален штраф може да заглави. Сум работел во авто-сервис со неа, пре рака ќе ти свитка ако не ја држиш убаво него да заглави.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, се согласувам така е.

Но, искрен да бидам, мене шрафилица и онака не ми треба премногу често. Ретко ја користам, само за куќишта на PC-иња и слични работи. Најчесто работам баш со шрафцигер.

Е на пример, оваа малава ќе ми беше многу корисна кога ги работев овие полици, ама тогаш ја немав. Тогаш плускавци ми излегоа од зашрафување :P :D. Ама па, за вакви работи, искрен да бидам, не ми треба Makita. Ми треба Makita убодна пила, шмишајбна (имам :P :D) или циркулар, ама не и шрафилица. Можеби голема би земал, ама не од маливе (ако воопшто вакви произведуваат Makita)... некако позгодно ми е кога работам со шрафцигер, подобар осет имам колку стегам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ко ќе ја имаш и сат ќе навијаш со нејзе :) многу добра работа е, опрај ја ќе видиш :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па еве, ја имам :D... пак не ја користам за ништо друго освен за тоа што пишав... или ако треба нешто да шрафам во дрво, ај, да, и за тоа, ама не би ја користел за шрафење на, на пример, монитори или телевизори. Немам осет колку треба да стегнам, со рака имам. Ми се има случено да прошлајфувам жлеб многу пати со шрафилица, така да, не би ризикувал пак да ја користам за такви работи.

Затоа, за на терен е супер и сум користел шрафилици секогаш кога сум одел на монтажи. Се е 5 минути работа, не мора ни дупки да бушиш, само шибни шраф, сам ќе си нареже винт и терај работа ;). За гипс-картон, мераци :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Би требало да има грип контола или како се вика тоа колку да стега... Инаку е обична дупчалка без него... тоа ептен брка работа контолата на торк фактички. Јас имам од тие големите штафилици, нема теорија ни најмало штрафче да прошлајфаш ако е на најниско ниво. Е сега се учи осет и со овие, ама со ними и без осет да си пак сами си знаат кога е доста.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа, овие маливе немаат grip control (да, мислам дека така се викаше). Затоа имаат overload control :P :D. И тоа не ми се допаѓаше и затоа го сменив :D.

Сум работел и со големите, со grip control и се останто. Според мене, добри се само ако сакаш да ги изведуваш работите набрзина, како што спомнав, за гипс-картон се одлични :D. Ако сакаш фино нешто да правиш (за своја душа), не ги бива.

Бидејќи веќе не работам монтажи (или многу ретко), веќе и не користам шрафилици. Практично, ги користев за бушење и шрафење истовремено, толку. Ако дома би го правел истото, не би го изведувал така.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
За тв 4-5 штрафа се, ама кога дојде штампачот со 15 штрафа.. нека пукаат штрафови :)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Re: Туториал: Модификација на шрафилица Iskra HL-SD15Li-1036
« Reply #13 on 17.12.2018, Monday, 18:18:03 (Edited 18.12.2018, Tuesday, 03:52:52) »
Имаше исти вакви и во икеа некој 10 евра...за парите, мојш солидно да ги малтретираш.

Јас имам вакви слични од black and decker, сигурно имате видено, легендарни се олд скул, као голем шрафцигер изгледаат, и за набрзина шрафење, расклопување...па чак и за големи шрафови имаат доста јак момент, работат предобро..фиксно од никел кадмиум на ли ион 18650 се префлени пошо едните се купуваат, другите се наоѓаат за безпари.



и мислам дека се врвни.

Настрана макита исто шрафцигер и 18v шрафилици, ама то се веќе за поголеми работи.....пример од Гига полициве би биле класичен пример шо НЕ се шрафи на рака ХАХАХХАХАХАХАХАХХАХААХХАХАХАХАХАХАХААХАХАХАХАХ се пресмеав готово. Па јас радо би се самоубил него рачно све ова, секоја чест ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
зато Гига на турнир за чврги прво место освои :)