Author Topic: Сателитска станица (Teleport) - Документарци на српски јазик  (Read 1643 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
На YouTube најдов доста интересни документарци за изградба на сателитска станица во поранешна Југославија. Ги изгледав видеата и искрено дознав некои работи кои не сум ги знаел.





Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Сателитска станица (Teleport) - Документарци на српски јазик
« Reply #1 on 24.06.2017, Saturday, 18:36:48 (Edited 24.06.2017, Saturday, 18:56:47) »
Е DX-er како ме потсети на Перо Николовски што живее во Америка сега . Деца во Ивањица кога присуствувал на местењето на првиот сателит само го чистеле зимно време. Имало и греачи да ги греат сателитите сложена електроника да го пази дури и неколку милиметри да не се свитка. Оти малку премалку да се деформира горе незнам за колку километри промашуваш сателитот стално Перо викаше. Еве ти негова изјава "А одевме на сателит а бранеа сателитски или ти сортира канал. Сме велеле што сега кинески ѕид ќе ставиме сигналот кај нас да не оди. Ти даваа да знаеш за само она што е сортирано. Но така е подобро тоа беше идеално ако ти се работи работи. Преидеален беше тој систем затоа се распадна. Од премногу знаење и мислење не е на арно". Голем носталгичар беше и интересни приказни кажуваше на класен час се за тоа техниката во бивша Југа. Еј па кога кажуваше кога местеле пасивни репетитори во Срем и за телевизија UHF и VHF за Југопетрол кои мерења ги правел и пресметки. Па за антените за Југопетрол Макпетрол Теас ги местел низ цела Југа вертикално поларизирани диполи. Па еднаш им упаѓале од Грција па од Белград хеликоптер стигнал со мерни инструменти снага на сигналот мерел и го лоцирале од кој правец иде. Белград дал 15 молби дека Грците зрачат на 172 мегахерци на Југопетрол фреквенција и упаѓаат ништо Грциве на реаѓирале. На крај они ја смениле за низ цела држава фреквенцијата колку цистерни имале еј Југопетрол. Па правеле и бројчаници електронски мерачи за гориво ТЕАС порано за по бензиските станици. Јавор Ивањица имало и фирма за јамболии, прекривки чуда за тоа било ако не сум заборавил. Возел некогаш чичкоми до таму секоја недела. И ги гледал чудава
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Е DX-er како ме потсети на Перо Николовски што живее во Америка сега . Деца во Ивањица кога присуствувал на местењето на првиот сателит само го чистеле зимно време. Имало и греачи да ги греат сателитите сложена електроника да го пази дури и неколку милиметри да не се свитка. Оти малку премалку да се деформира горе незнам за колку километри промашуваш сателитот стално Перо викаше. Еве ти негова изјава "А одевме на сателит а бранеа сателитски или ти сортира канал. Сме велеле што сега кинески ѕид ќе ставиме сигналот кај нас да не оди. Ти даваа да знаеш за само она што е сортирано. Но така е подобро тоа беше идеално ако ти се работи работи. Преидеален беше тој систем затоа се распадна. Од премногу знаење и мислење не е на арно". Голем носталгичар беше и интересни приказни кажуваше на класен час се за тоа техниката во бивша Југа. Еј па кога кажуваше кога местеле пасивни репетитори во Срем и за телевизија UHF и VHF за Југопетрол кои мерења ги правел и пресметки. Па за антените за Југопетрол Макпетрол Теас ги местел низ цела Југа вертикално поларизирани диполи. Па еднаш им упаѓале од Грција па од Белград хеликоптер стигнал со мерни инструменти снага на сигналот мерел и го лоцирале од кој правец иде. Белград дал 15 молби дека Грците зрачат на 172 мегахерци на Југопетрол фреквенција и упаѓаат ништо Грциве на реаѓирале. На крај они ја смениле за низ цела држава фреквенцијата колку цистерни имале еј Југопетрол. Па правеле и бројчаници електронски мерачи за гориво ТЕАС порано за по бензиските станици. Јавор Ивањица имало и фирма за јамболии, прекривки чуда за тоа било ако не сум заборавил. Возел некогаш чичкоми до таму секоја недела. И ги гледал чудава

Чекај, сум испуштил нешто од историјата? Ај потцети ме кога Југославија имала свој сателит?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Сателитска станица (Teleport) - Документарци на српски јазик
« Reply #3 on 25.06.2017, Sunday, 23:30:33 (Edited 26.06.2017, Monday, 00:04:46) »
Земјина сателитска станица бе другар леле еј напаст сум стварно кога ќе се запењам бе сателит сум пишал. Како се вели мала је као сателит 8) 8) ;D ;D ;D ;) Треба една да ме смири еј овде да не тролам волку еј 8) 8) ;) Се анализирам си викам боже еј кој фракции се не ги уклучив што не се спомна во мои дебати. Ќе дојде и МОСУЛ ќе бара правда за nsu. Не се дочитува јас еј готово со ова сам увидов. Којзнае како му е на батка му се извинувам се фатив денес за тоа податокот што рече ти јаки радио врски Белград,Атина,Истамбул ко слепец. А што е важно што велиш во право си тензии и хистерии. Во секој случај видиш со сателит сум отишол еј. Како вирус некој nsu еј она филмон houston we have a problem. Жига Вирц призна дека е измишљотина ја па сателит али за везиве озбилен сум. Еј а да си дадам знак кога ќе положам за радиоаматер ААИ Aвала Атина Истамбул Авала Атина инаетчија за ништо. ;D ;D ;D 8) 8)
Aj ќе одам на одмор сам ќе се ставам на принуден некое време мора 8) 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
nsu, брат, смени ги дрогите! Доста го тупиш со глупости. Има членови кои се тука да помогнат, а не да го трошат времето на празни муабети како тебе.

Во последно време, лично јас, избегавам да се уклучувам на форумот ради овие глупости кои го пишува нашиот "брилијантен" ум, така наречен nsu.