Author Topic: High-End предзасилувач со ECC82!  (Read 9433 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
toa e prasnje za proizvoditelot ama pogledaj sto se EBU normi European Broadcast Union Gigawt e rabotel vo Makedonsko radio prema tie normi,samo odlicno si se potrudil toa e najvazno samo sekogas ima nesto sto e podobro
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова е одговор лично за GigaWatt!  ;)
Оваа "Лабораторија на звукот" лично јас сум ја направил,...и да се знае не е некое светско чудо, но за мене лично е одличен систем! Право да ви кажам: уживам во музиката репродуцирана од него!!? ;) 8) ::)
Оваа т.н. Лабораторија на звукот е изработена во домашни аматерски услови!
Репродуцира одличе звук,...верувале или не!!? ;)
Одговор за izotop: Среднотонецот (инаку преден звучник за во кола-монтиран на врата) како што напоменав е купен на времето од градски трговски центар! Во средината има неодиумски високотоец, но право да ви кажам високотонецот не го бива за ништо!? >:(
(сакав да се жалам до SONY, но баталисав!?? >:( ;D) Инаку среднотонските звучници во системов се SONY Xplod и купени се (како што напоменав) на времето од градски трговски центар за 60 евра пар!!?
Басовите се кинески (65 евра пар) , се наменети за сабвуфер со ТS-параметри:Qts=0,61, fs=41Hz, oсетливост 93dB, декларирана моќност од Po=250W/4omi итн...овие вредности се добиени со вистинско мерење на уредот CLIO!!! :) :)

Фреквенцискта карактеристика и свртницата се од овој тросистемски звучник и се прикажан долу на сликата!
Со мерење на сите ТS-параметри на сите три звучника (поединечно за секј звуЧник) во комплетниот звучник (така тоа се прави!) после се,....е проектирана свртницата!
Како што гледате од графикот фреквенциската крива е многу рамна на поголемо фреквенциско подрачје на+/- 1dB!.
Звукот на звучниците е неутрален и затоа е многу благопријатен за подолго слушање на пвеќе видови музика!! ;) :) :)
Овие звучници имаат вистински длабок бас, кој не е "ептем" цврст, но затоа при погласна музика ги тресе прозорите и се друго,....
Поздрав

П.С.
MAKEDONIJA, дај вистински мерења на твојот систем kako што дадов јас,....веруај по мерењата сите ќе ти поверуваме дека се што си напишал си бил во право!! ;)

Абе до сите достави допис ,а мене ме изостави ;D Сега и Сони не чини...Со кинески басови супер систем,сите би ти завидувале и тоа од 60-тина евра 8) Абе,Делија, читај го она што го пишуваш и остави ги сите да се одморат од твоиве револуционерни дописи!!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #62 on 20.06.2011, Monday, 07:40:45 (Edited 24.06.2011, Friday, 18:14:04) »
А овие batka SONY, ако може да прашам кадe се произведуваат??! ??? ::)
И што мислиш кинезите само петпарачки звучници произведуваат?!! Ха,..Ха,..Ха,..
Веслај (сурфај) малку по интернетот па ќе видиш што прават овие жолтиве - се разбира во областа на звучници!!? ;) :D :D :D
Биди си поздравен,...
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #63 on 07.01.2012, Saturday, 21:54:31 »
Дечки го изработив овој предзасилувач
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3228Но место тримерите ставив потенциометар(ова го направив бидејќи ќе го користам со различни извори на звук па да можам да си подесам тоа што го добивам. Само една работа ми е чудна кога е во крајна лева положба потенциометарот го слушам само десниот канал, штом го помрднам ги имам и двата канала. До што би можело да биде?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #64 on 07.01.2012, Saturday, 22:20:22 »
до потенциометарот е, во скроз левата положба кога е лизгачот за каналот што не го слушаш не е во контакт со графитот, па затоа не се слуша...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)