Author Topic: High-End предзасилувач со ECC82!  (Read 9434 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,Маки  сега полека влегуваш во филингот на Форумов,не дека се слагаш со мене,ами дека си во право !

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Quote
Иначе стварно не ми е јасна оваа фрка со лампашки претпојачала,имам слушнато неколку правени по странски шеми,чак и едно скупо од некоја позната фирма не ми текнува сега која, па ништо посебно не беше,обично претпојачало со NE5532 уопште не е полошо.


Квалитетот на звукот е многу субјективна работа. Има претпојачала со интегралци кои на хартија изгледаат супер (мала дисторзија, мал шум и сл.)  ама го немаат тој “музикален“ филинг според некои.

Еднаш го прашале некој светски познат музички продуцент: - Што е  разликата помеѓу звукот на ламбите и звукот на транзисторите?

Тој рекол: Плочите* кои се снимани на транзисторска опрема кога ќе ги пуштите на грамофон само свират, а тие што се снимани со лампашка опрема излегуваат од звучниците и ви удираат шамар по лицето.  ;D



*Оваа анегдота е од времето на плочите и грамофоните.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #32 on 10.05.2011, Tuesday, 20:02:53 (Edited 10.05.2011, Tuesday, 21:36:17) »
Quote
Иначе стварно не ми е јасна оваа фрка со лампашки претпојачала,имам слушнато неколку правени по странски шеми,чак и едно скупо од некоја позната фирма не ми текнува сега која, па ништо посебно не беше,обично претпојачало со NE5532 уопште не е полошо.


Квалитетот на звукот е многу субјективна работа. Има претпојачала со интегралци кои на хартија изгледаат супер (мала дисторзија, мал шум и сл.)  ама го немаат тој “музикален“ филинг според некои.

Еднаш го прашале некој светски познат музички продуцент: - Што е  разликата помеѓу звукот на ламбите и звукот на транзисторите?

Тој рекол: Плочите* кои се снимани на транзисторска опрема кога ќе ги пуштите на грамофон само свират, а тие што се снимани со лампашка опрема излегуваат од звучниците и ви удираат шамар по лицето.  ;D



*Оваа анегдота е од времето на плочите и грамофоните.

Добра анегдота .
но  да не претеруваме .
повеќето  тонски мајстори ќе потврдат дека употребуваат полупроводници кога сакаат да ја нагласат брзината, динамиката и цврстината во записот  а лампа кога сакаат  да потенцираат топлина ,густина на звукот и и донекаде мекост на вокали.
Но ниеден нема да застане на страната на една технологија или друга за сите нив и транзисторот и лампата имаат предности и мани и ги гледаат само како сретство за да дојдат до довар запис во согласност со потребите.
Ако прашате аудиофил најчесто  до смрт ќе ја брани лампата како единствен верен врвен дел од аудио ланецот, што е далеку од вистината.
Јас лично преферирам предзасилувач лампа со излез транзистор.
делумно затоа што неможам да си дозволам  достоинствен излезен лампаш но сигурен сум дека кога и  би го поседувал ќе ми недостига транзисторски динамичен звук и контрола што ја обезбедува врз звучниците ,како дел од аудио ланецот.
Лично мосветите не би ги изесапил и не ги преферирам освем можеби во моќни суб вуфер конструкции.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #33 on 10.05.2011, Tuesday, 21:58:03 (Edited 12.05.2011, Thursday, 10:11:42) »
Прашање: Зошто се бавиш со електроника ? Купувајси готови уреди и ич немај гајле,... ;) >:(

За уредите за кои што ти зборуваш, никој не ги прави, освен ако не е самиот продуцент/музичар, па само за него да ги користи и за неговите портеби (пример за таков бенд, прв сега на ум што ми дојде, Nine Inch Nails). Инаку, во секое останато студио, кое е наменето за комерцијална употреба, нема уреди кои се направени со самоградба. Значи, тоа се професионални уреди кои не може да се реплицираат во аматерски услови. Потребни се посебни мерни инструменти, лаборатории, испитување, прекалибрирање, тестирање, пак прекалибрирање, итн. Дел од тие уреди се правени со години од страна на цели тимови на инженери, дизајнери, лаборанти, техничари, итн. Не може еден човек да ги замени сите нив, едноставно е физички, а и интелектуално, невозможно. Од тие причини, се купуваат готови уреди за професионална употреба (конкретно, за студиска употреба), и тие не се за џабе по 20.000, 30.000, понекогаш и над 100.000 евра. Дел од тие пари (се разбира) одат на името/имиџот кој го има стекнато тој и тој бренд (на пример 20%), но не можеш да ме убедиш дека во тие миксети има два NE5534 (или неколку ламбички) и дека истата опрема можам да ја направам и дома ::), тоа нема логика. А и да можам да ја направам истата опрема дома, па дури и подобра, ќе ми требаат сигурно 10 или 15 години само за да ја направам, и тоа со готов дизајн... па ќе ми пројде ќеифот за тоа време ::).

Како краен заклучок (барем мој): Не се купува таква опрема за џабе, тоа може да ти го каже било кој тон мајстор/мастеринг инженер. Да, они можеби користат некој мал дел импровизирана "home made" опрема, но се знае финалниот продукт на што се микса, нели ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #34 on 15.05.2011, Sunday, 09:41:55 (Edited 15.05.2011, Sunday, 11:06:49) »
Овдека вака зборујме за електронски уреди кој сами ги изработујме или ќе ги изработујме,...и малку теоретски да ги пообјасниме,...пошто на форумов над 90% се човеци аматери или млади ентузијасти со плиток џеп кој имат воља да навлезат во електрониката ама незнат како!? ;) ::) ::) Зато сте вие тука,... како "стручњакот" Батка , а и некој останали стручњаци,....??! 8) 8)
Правите стручњаци понекокош го читат овај форум, но не се сакат да се јават,...од кој причини проценете сами???!! ??? 8)

П.С.
За некој ствари изложени на форумов им паѓат МРАК 8) 8) :'( :'( се разбират-пред очи!!!? >:( ;D ;D
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Da vo pravo  si Delija nikogas ne objasni sto pravi osciloskopot taka visoko za ukras a i montaza na tvoite uredi bese vo cuden neprakticen sostav
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Делија ,тоа *стручњакот* го имаш и ти под твојот ник,ама лично мислам дека си далеку од тоа.Има тука секој право да каже за работата на другиот ,доколку е во рамки на пристојноста.А за оние *стручњаци* кои се *стручњаци* ,а незнам од кои причини не се јауваат,мислам и дека не се стручњаци штом се *пазат* да не кажат нешто за што после ке се *покајат*. Форумот треба да е отворен за сите подеднакво.А тоа што понекогаш се конфронтираме ,не значи дека јас треба да мразам некого,или да го навредувам. Мислам дека си го подценил Форумов,ама тоа е твоја лична работа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Правите стручњаци понекокош го читат овај форум, но не се сакат да се јават,...од кој причини проценете сами???!! ??? 8)

Зошто не сакаат да се јават, тоа е нивна работа, и во тоа не навлегувам, само ќе спомнам дека мое лично мислење е дека едноставно не сакаат да „се замараат“ со објаснување на било кој за некоја работа кои они одамна ја знаат (знам каков тип на луѓе се, тоа ми е повеќе од јасно, сигурно знам барем двајца или тројца такви луѓе). Тоа е типична карактерна црта на народот и тоа не може да се смени преку ноќ. Се разбира, сите се поканти да пишуваат и да полемизираат, теоретизираат, итн., се додека се придржуваат до правилата, но ние никој не можеме присилно да натераме да пишува и да се ангажира околу форумот ако не сака.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас лично ке се радувам некој твој скриен *стручњак* да се јави и да проговори нешто.Можеби навистина ние некаде грешиме ,тресеме*зелени*, ама ај да видиме мислење и од *стручњак*.
Јас си признаван,секој ден понешто ново учам,дури и од дечкиве од основно и средно и не се срамам воопшто од тоа.Поздрави го Емил ,до тебе.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
покрај тоа што сме катиљ народ, ништо не кажуваме, некој ако е топ-експерт сигурно не е во државава или/и е максимално ангажиран па нема време за форуми, патем експерт-ентузијаст-стучњак и тн под никот на секого си ги пишува сам форумот во зависност од пораките.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Да бицикле баш сме катиљ народ , на DIY форумот на пример авторот на засилувачот што ви го представив со 2сц5200 DX  Precision(се вика Карлос и е од Бразил) воопшто не е со дигнат нос како некои наши стручни лица од областа и често одговара на прашања на форумџии колку и наивни или глупави да се прашањата .
Истото би го кажал за доктор Бора јагодиќ (србин ) кој не штеди зборови на форуми за своите дизајни на засилувачи кои ги има доста и тоа некои од нив се солидни (барем по кажувањата на оние што ги изработиле) а секако се бесплатни односно доколку заработува од муабетот тоа го прави со продавање на печатени плочки (доколку сакаш да си купиш се разбира)
Така да нашите стручњаци (доколку ги имаме ;)) очигледно или имаат дигнат нос или имаат друга поисплатлива работа па не губат време и памет на обични смртници како на форумов на пример.
А можеби е и подобро да не губат време со нас зошто од многу стучност боли глава(така да најчесто од дрвото неможат да ја видат шумата) ;D



Забегавме од темава се извинуувам.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ништо не кажуваме
Од прилика само неколку члена на форумот помагаат (ако ги исклучиме членовите на администрацијата).
Сите прашуваат, но само 2-3ца одговараат. Тоа не чини. Најмногу ке се регистрираат за да постават прашање, значи земаат воздух и не дишат, се регистрираат и од брзање ке лупнат тема во место каде што не и е место, ке напишат несоодветен наслов (некогаш и на латиница) и ке постават прашање и се гасат од форумот и тек тогаш го ислуштаат воздухот и слободно дишат. Да не збориме за читање на правилата и помагање на членови кои имаат одреден проблем. Зборот ми беше, максимално се гледа себичњачки и егоистички. Дали знаете дека во делот за Радио Техника, пишеме само јас, Батка и МАКЕДОНИА ? Но знам за лица (никови) кои и тоа како се познати по тоа дека имаат знаење за радио техника, но ете се логираат на форумот но не пишат скоро никаде, а парадоксот за да биде најголем немаат ни еден пост во делот за радио техника. Станале алергични или? Зошто да сподели знаење и да помогне на некој ? Не бе, не се замара. Ако нема корист од тоа, ма кој ве шиша.
Затоа и условите за ВИП делот се променети (нормално со најава однапред) и не се планира прием на нови члена во ВИПот бар додека не се дефинираат новите услови кои може да бидат и далеку полабави од сегашните но исто така нема да биде гага како до сега. Околу ова не ме прашувајте ништо бидејки неможам да ви дадам одговор.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ете *стручњаци*,добро објаснување даде ДХ-ер.Ајде Делијо,очекувам нешто и Емил да ти шепне,па нешто кажете заедно што не знаеме,подучете не ,па понекогаш макар и на ваша штета.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
kako sto gledam Delija neznae sto ima vo negovata soba ako e negova a saka da razgovara za elektronika nikogas ne dojde so objasnuvanjeto za osciloskopot ako znae sto e toa,Ili strucnakpot za elektronika e prezafaten da mu objasni
Z33MK

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
сега не мојме сегаде и секогаш да одговараме, едноставо не знаеме. Еве ја ако пиша нешто за радијата може само да ја дозамеша работата,(а и по правилата мсила е забрането) не дека ќе сака да зезна некого, него толку ми дал господ, а ако пиша за дигитална технологија тоа би било во темата вицови xD