Author Topic: High-End предзасилувач со ECC82!  (Read 9435 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #15 on 21.04.2011, Thursday, 11:45:37 »
одлично сработено колега  :) :) со здравје да си го служиш
d.t

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #16 on 21.04.2011, Thursday, 12:20:40 »
Одлично изработено Delija, со среќа да си го користиш :).

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #17 on 21.04.2011, Thursday, 16:29:57 (Edited 21.04.2011, Thursday, 17:04:48) »
Delija abe toa e slika od emiter kade e tvojata

Z33MK

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #18 on 04.05.2011, Wednesday, 09:45:35 (Edited 08.05.2011, Sunday, 16:13:21) »

Абе македонче,..стрписе ќе ја добиеш!! :D :D
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #19 on 08.05.2011, Sunday, 16:12:19 (Edited 18.06.2011, Saturday, 22:22:59) »
Здраво Дечки!
Јас секогаш си стојам на зборот, а дека тоа е така погледајте ја фотографијата од ЛАБОРАТОРИЈАТА НА ЗВУКОТ!!! :) :) :o
Ајде бидете сите поздравени,...

Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #20 on 08.05.2011, Sunday, 18:38:41 (Edited 08.05.2011, Sunday, 19:23:58) »
Делија, за Фокалов разбирам -  со ЕМИТЕР се дружиш ,ама ова другава * лабораториска *  опрема не ми е јасна . Звучнициве што ѕверови се??,а и ова појачалцево најздола мислам дека од *Музичка наклада * беше? Исправи ме ако грешам.Да не си ти еден од браќата Вранешевиќ???

Offline dzoni

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Предпојачалото ти е културно - нашминкано :D.
За звукот не се дискутира - не ќе да е по мој ќеф :D

Туку ме зачуди звучникот демек тросистемска кутија а со двосистемски среднотонец ????
Ако не се лажам????

Чудна комбинација ;D???

Се прашувам само што свртница ќе да си составил во неа??? ;D

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
losa montaza sto bara osciloskopot na vrv na zvucnata kutija,najvisoko postaven osciloskop sto sum videl, tesko da se upotrebi na taa visina,samo ako ne go koristis kako visinomer
Z33MK

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #23 on 09.05.2011, Monday, 11:01:54 (Edited 09.06.2011, Thursday, 17:51:35) »
Предпојачалото ти е културно - нашминкано :D.
За звукот не се дискутира - не ќе да е по мој ќеф :D

Туку ме зачуди звучникот демек тросистемска кутија а со двосистемски среднотонец ????
Ако не се лажам????

Чудна комбинација ;D???

Се прашувам само што свртница ќе да си составил во неа??? ;D

Тие се двосистемски звучници SONY (се мисли на среднотонците). Осетливоста на овие звуници (се мисли на тросистемските) е само 89dB!! а знаете што тоа значи за Hi-Fi звучник??!! ;) :D :D :D
Спаѓаат во групата на Bass-reflex Hi-Fi звучници со долна гранична фреквенција на -3dB од 32Hz. За оптимализацијата и конструкцијата на свртницата и кутијата се погрижи почитуваниот Г-дин В.Филевски!
Е човеци така се прават звучници,... а не како некои што ги прават на жими мајка,...а каков звук репродуцираат не ми се збори е бате!!! ;) :) :)

Ќе ја добиете и измерената фреквенциска карактеристика,.. потполно рамна на фреквенција од 34Hz....18kHz на +/-2dB!!.
Човеци на оваа фреквенција од 32Hz басот се чувствува како земјотрес!! ;) :o :o
Се тресат врати и прозорци,...

Браќа и сестри долу се гледа лампашкото претпојачалце изработено со ECC82.

Лево и десно се научно и стручно дизајнирани TL- звучници!! :o
Кај нив останува можна варијанта на идеја околу подобрување на дизајнот!!? ???


Споено мислење: [time]09 Мај 2011, 12:03:29[/time]
Да додадам и уште ова:
Неколку збора за засилувачот прикажан долу на сликата. Кутијата е од стар засилувач "Акустика Београд" со одличен алуминиумски ладилник!,...се разбира преработен со додавање на разни предзасилувачи и два излезни засилувачи. Во него излезните засилувачи се со моќнст 2x250W, односно е вграден засилувачот: Најдобар засилувач "Моќност 250W" (прикажан на форумов) ,...и што друго да додадам,...одлично ја извршува својата функција!!! ;) :) :D
Сето ова прикажано на сликава,....ако го слушнете, одма на почеток ќе забележите дека одлично звучи!!
Затоа ова се направено, верувале или не,...го нареков ЛАБОРАТОРИЈА ЗА ЗВУКОТ!!! ;) :) :) :)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
делија неможе филевски на сите да ни прави звучници, а и да прави ке треба мааалце по соленко да платиме, а и неверувам дека на форумов има некој човек како господинот филевски :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #25 on 09.05.2011, Monday, 15:51:48 (Edited 09.05.2011, Monday, 15:55:39) »
Бате Делија,абе се разбира по некој што се тоа студиски кутии! Ако Фокал проектот од Емитер е студиска ТЛ кутија ,тогаш имам еден тон студиски кутии во подрум.Прво ТЛ кутија НЕ СЕ КОРИСТИ како монитор во студио,како ни ФОКАЛ звучници.Баталете теореми,прошетајте само по Скопјево по студијата и ке видите кој што употребува.За подалеку,да не зборуваме,имаше слики ставено види.
Што е она кутииште под лампашкото пп??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прво ТЛ кутија НЕ СЕ КОРИСТИ како монитор во студио,како ни ФОКАЛ звучници.

Тоа сакав и јас да го спомнам, TL кутија за студио, во никој случај, никој не користи такви кутии во студио, а особено не моќни освен за тест на снимка. Во студио се користи или компресиона (најкористена „комбинација“) или бас-рефлекс, со моќност до 100 или 120, 130W (еве и 150W нека е), не и повеќе од тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: High-End предзасилувач со ECC82!
« Reply #27 on 09.05.2011, Monday, 19:38:34 (Edited 14.05.2011, Saturday, 07:50:16) »
Бате Делија,абе се разбира по некој што се тоа студиски кутии! Ако Фокал проектот од Емитер е студиска ТЛ кутија ,тогаш имам еден тон студиски кутии во подрум.Прво ТЛ кутија НЕ СЕ КОРИСТИ како монитор во студио,како ни ФОКАЛ звучници.Баталете теореми,прошетајте само по Скопјево по студијата и ке видите кој што употребува.За подалеку,да не зборуваме,имаше слики ставено види.
Што е она кутииште под лампашкото пп??


Што мислите дека ако се богати многу се разбираат од звучници,... а и од музика?!
Сум бил во повеќе студија,...едноставно купуваат скапи студиски звучници и готово,... демек тоа е тоа,...а пак вие аматерите направиси звучник на жими мајка,... демек е евтин и тоа е тоа,...значи вистината е некаде на средина!? ;) :'(
Од сево ова може да се заклучи: Ако имаш пари а не се разбираш многу од звучници куписи некој од позната фирма како овој долу на сликата! Или ако имаш малку пари и талент направи си звучник по твој ќеив,..но секогаш земија во предвид теоријата,...неправи звучници на жими мајка, оти ќе го изгубиш слухот и сите звучници понатаму ќе ти бидат убави,... ;) ;D ;D >:(


Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,мој Делија -по тоа се разликуваат професионалци и аматери! Професионалецот не прави опрема ниту ја *крпари* ,туку купува се она што мисли дека е добро и му одговара! Очигледно не си ја разбрал многу поентата на професионализмот ,ама не за бадијала некој дава  толку пари за Dynacord power made  1600  ( околу 2000ЕУ) , ,а може да си направи 2 х 400-500вати по твоите ( во наодници) нацрти!! И на пола свирка да се чуди што се случило,дали нешто чури,грее,не работи или грчи.Одамна ги поминав некои работи и верувај такви големи работи си купувам и тоа од најдобрите и најскапите уреди ,кои можам да си ги дозволам.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
За чудо,опет се слагам со Batka.  ;)  За професионално работење нема место за импровизација,купуваш нешто стварно професионално и скупо,па онда даље не му мислиш.
Иначе стварно не ми е јасна оваа фрка со лампашки претпојачала,имам слушнато неколку правени по странски шеми,чак и едно скупо од некоја позната фирма не ми текнува сега која, па ништо посебно не беше,обично претпојачало со NE5532 уопште не е полошо.  ???