Author Topic: Активна свртница за сабвуфер  (Read 10909 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
сега работам на филтерот.дојде до некој несогласувања во вредностите на кондензаторите во шемата и плочката.кондензаторот Ц1 од селектион Е во шемата писува дека е 22нано а додека на плочката пишува 1 микро.истото се случува и на пхасе цонтрол.одговори побрзо те молам
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
дриже,деловите не ми се онзачени во pcb wizard,така да треба да одиш по шемата.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
на колку волти го напојуваш.Цел ден пробувам и сега  заклучив дека колото работи од 3-4 волти
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
како заклучи дека работи на толку?

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
кога му ставам 12 волти на илзез добивам само брмчење.кога го напојувам со 6-8 волти се разместува фреквенцијата односно се добиваат и средни на излез.кој е твојот совет на колку даго напојувам или пак некоја греска имам.Во датасхетот процитав дека мозе да се напојува од 3-32 волти
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
грешка некоја имаш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
веке 24 цаса го тестирам  и се  на полосо иде
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
имаш грешка, провери се убаво да не го дорасипеш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
види некои соседни лемови да не ти се споени, интегралците ако не си ги ставал на подножје може да ти се спржени, ако ти си ја цртал плочката види некоја грешка да не имаш со водовите направено...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
плочката ја правев од твојот фајл кој го прати со тонер трансвер и добро испадна.интегралците се на подножја.не реагираат потенциометрите кои се за подесување нља фреквенцијата.а на излез добивам сигнал со целиотѕ опсег.на кој напон го напојувас ти
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
и мојата плочка не работи,кнап сум со школо,иначе јас ја пробав на 12 волти.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Јас миелев дека е пробан проектот.затоа и почнав и јас да го правам.Но на крај резултати нема.дајте сема за несто што работи
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
другар,до сега ја проверував ППК што го дизајнирав и не најдов грешка,значи од моја страна би требало да е ок,е сеа можеби проблемот е во електричната шема.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
и јас детално ја прегледав плочката и не најдов грешка и не те обвинувам тебе за ништо.три пати ги проверив компонентите дали се сите на своите места и таму не најдов грешка и на крај се одкажав од проектот.сега ако мозе да се најде сема некоја за да ги искористиме интегралците бидејки ги имам  4 на број.ако има некоја сема за мала миксета 2 канална стерео со еден микрофонски влез.за да си правам домасни караоке забави.мислам дека тиа интегрални ке ги биде за миксета
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
абе јас ја правев за проектна задача,ама незнам кај да барам грешка на друго место,едино во шемата да ја прегледа некој од поискусните членови.