Author Topic: 5-тонски графички еквилајзер со LA3600  (Read 1371 times)

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
5-тонски графички еквилајзер со LA3600
« Opened on 30.10.2010, Saturday, 03:36:52 (Edited 31.10.2010, Sunday, 16:22:50) »
еве еден еквилајзер кој според мене е мн добар
Code: [Select]
http://www.electronics-lab.com/projects/audio/018/index.htmlно за стерео верзија ке мора да се смени интегралното ако може помош кое


Jove

  • Guest
Одг: еквилајзер
« Reply #1 on 30.10.2010, Saturday, 09:17:25 »
еквилајзерот е добар јас планирав да го правам тој на девил ама немав симетрично напојување ако имаш симетрично направиго тој од девил не со тл082 туку со тл084 за стерео верзија ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 5-тонски графички еквилајзер со LA3600
« Reply #2 on 31.10.2010, Sunday, 16:24:46 (Edited 02.11.2010, Tuesday, 21:24:22) »
И нареден пат убаво опишувајте си ги насловите на topic-ите, а не само „еквилајзер“ да стои.

Стерео верзијата треба да се изведе со два LA3600.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
дa со две интегрални за стерео само што потенциометрите треба да ти бидат стерео за да и на двата канала имаш исти звук (мислам ако нејкеш можеш ти и со посебни па да си праиш комбинации едниот да ти пее ниските фрекфенции т.е. бас а другиот високите :) )

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 5-тонски графички еквилајзер со LA3600
« Reply #4 on 02.11.2010, Tuesday, 18:43:16 (Edited 02.11.2010, Tuesday, 21:24:43) »
Еве еден десетканален еквилајзер (со 3х ЛМ324)


Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
добар е овој 10 каналниов

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
а има ли некаде пцб ??? ??? ??? ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колега немам изглед на плочка,а би бил многу благодарен ако некој се потруди да ја направи,затоа што верувајте јас моментално немам време.Друго,можеш и сам да пробаш да ја направиш,да научиш нешто,а ако има проблем или се јави грешка - ке се потрудиме сите да ја одклониме! :)

Jove

  • Guest
па најлесно ти е на универзална ова да го правиш :-*

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Па првиот еквилајзер до 500 денари со напојување а вториот докај 700 денари најмногу :o

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Десетканалниов за 700 ден? Мислам дека толку ке те коштаат само потенциометрите.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Десетканалниов за 700 ден? Мислам дека толку ке те коштаат само потенциометрите.

потенциометрите се по 30 денари тука во скопје...така да убаво рече даниел, накај 700 денари...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Епа сега реално така ама ако земате потенциометри од логин и 100 евра малку се  ;D

Jove

  • Guest
во алфа 25 ден се потенциометрите :-* дака бар ми пишаа лизгачките незнам колку пари се

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Лизгачите се секогаш доста скапи.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.