Author Topic: Low pass filter - Subwoofer  (Read 14161 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Low pass filter - Subwoofer
« Opened on 21.06.2010, Monday, 13:31:42 (Edited 21.06.2010, Monday, 16:51:07) »
некое ваше мислење за шемава добра е или не ?

заинтересиран сум да ја правам мене вака ми изгледа добра

за да поврзам две појачала на нејзе ке треба некој преправки нешто ? мислам дека нема да треба ?

и бидејки сакам да ја користам за во кола како да направам симетрично напојување на симетрично работи
мислам дека имаше некој шеми со отпорници и ........ за да се направи ?

еве линк

Code: [Select]
http://www.iq-technologies.net/projects/audio/008/

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #1 on 21.06.2010, Monday, 14:26:48 »
Па немада мора да ја преправаш, колку што забележав од шемата, најверојатно може да работи со speaker level сигнали.

А што се однесува до симтеричното напојување, зависи од тоа кој е минималниот симтеричен работен напон на интегрираното коло. Ако е доста помал од +-6V (барем да биде +-4V), ќе може да изработиш симетрично напојување зо обичен напонски делител ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #2 on 21.06.2010, Monday, 16:23:51 »
епа супер чим може да работат двата канала на едно вакво

а работи од 6 до 12 в симетрично напојување влатко ми даде една шемичка за симетрично као да направам но ја загубив   :-\   

само тоа не ми е јасно околу напојувањето  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #3 on 21.06.2010, Monday, 17:11:01 (Edited 29.03.2013, Friday, 19:39:10) »
Сега дури забележав, не си го кодирал линкот, би те замолил нареден пат ако може да ги кодираш линковите ;).

Не би ти препорачал да ја работиш шемата со напонски делител зиведен со отпорници ако минималното напојување на колото е со +-6V симетричен напон. Кога ќе се пали колата напонот на акумулаторот знае да падне и до 9V (ако не и повеќе, не сум сигурен, ако некој знае повеќе нека ме корегира), па поради тоа симетрилниот напон на краевите на колото ќе падне на +-4.5V, што значи дека колото ќе престане да работи, а може дури и да се оштети операциксиот засилувач :S. Никогаш не се става за напојување минималниот можен напон на напојување на определено коло, освен ако не си 100% сигурен дека напонот на напојување нема да падне под таа минимална вредност, особено кога станува збор за интегрирани кола ;).

Ако сакаш да поминеш евтино (без да изработуваш комплициран конвертор од обичен еднонасочен во симетричен напон, туку да пројдеш само со напонски делител), ќе треба да бараш интегрирано коло (двоен операциски засилувач) со мнимален симетричен напон на напојување од +-3V (што е малку тешко да се најде, но не невозножно ;)).

Еве ја шемата за напонскиот делител.



Моќноста на опорниците не знам колкава треба да биде (ова можеби со некој друг ќе треба да се консултираш). Само што доколку ја користиш оваа шема (со напонскиот делител), на влезот на аудио сигналот од subwoofer филтерот (од шемата од линкот за филтерот) ќе треба да ставиш во серија заедно со отпорниците R1 и R2 и по еден кондензатор со вредност од 47nF до кај 100nF (пластични). Исто така, можно е да треба да се стават и два кондензатори паралелно на отпорниците R1 и R2 (од шемата на сликата погоре) за да се спречат ВФ пречките од палењето на колата да стигнат до филтерот, ама за ова не сум сигурен, не ме земај за збор, не се разбирам толку многу од коли и акумулатори и пречки генерирани при палење на кола :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #4 on 21.06.2010, Monday, 17:21:15 »
гига ват фала мнмогу за помоста ...

ке пробам ке видам изгори изгори тоа е сеа кој бробал знае  :)

него дај некој вака поеке што се разбира со ова симетрицново напојување нека стави шема или нешто некој линк од интернт или он ако зане нека казе некоја консултација бидејки утре сакам да го направам  па ми се брза малце  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #5 on 21.06.2010, Monday, 17:42:02 »
Сега баш пресметав, би требало да можеш да поминеш и со отпорници од 1/4W (зборам за R1 и R2), ама за секој случај не е лошо да искористиш и 1/2W отпорници ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #6 on 21.06.2010, Monday, 18:03:23 »
како мислш дека ке биед нај издршливо ? нај јако ?

а за конензатори нели требало  :-X

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #7 on 21.06.2010, Monday, 19:40:35 »
Мислев на шемичката со напонскиот делител, горе што ти ја post-ирав, кога пишав за моќност на отпорниците мислев на таа шема, на R1 и R2 од „мојата“ шeма ;).

Ако ја користиш „мојата“ (не е моја, јас не измислив топла вода ;D) шема за напојување на заилувачот, ќе треба на аудио влезот да врзеш и два кондензатори во серија со R1 и R2 (од „твојата“ шема), од 47nF до кај 100nF.

Сега се разбравме или...? ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #8 on 21.06.2010, Monday, 21:41:12 »
еве оваа шема ја имаше борче ставено,а ВФ пречки нема да има бидејќи моторот е дизел,нема свеќици.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #9 on 21.06.2010, Monday, 21:54:35 »
Еве како може да се изведе, види дата шит на овај операциониот засилувач за да може да го сменеш со нешто друго доколку не најдеш ваков ( или е прескап  :-\ незнам цена )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #10 on 21.06.2010, Monday, 23:04:03 »
го има кај нас овој LM380N мислам дека е негде до кај 100 денари.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #11 on 22.06.2010, Tuesday, 00:12:23 (Edited 22.06.2010, Tuesday, 16:17:50) »
ке го направам она со на влатко шемата  :)

Споено мислење: 22.06.2010, Tuesday, 16:17:50
ајде денес бев да купувам делови али многу не ми е јасно на  електричната шема нема конензатори од
4,7мФ а на монтажнаташема ги има ? на електричната шема има некој конензатори  0.1  ,   0.4 мФ
а на монтажната шема сите се означени со 100 нФ  >:(     >:(  гледам има лед диода а ја нема нигде означено на електрична шема  >:(

сто да правам ? а ја напраив и плочката и се само да се залеми треба   :)

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #12 on 22.06.2010, Tuesday, 17:19:04 »
еве оваа шема ја имаше борче ставено,а ВФ пречки нема да има бидејќи моторот е дизел,нема свеќици.



дали може оваа шема да се искористи за трафо да се направи симетрично

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #13 on 22.06.2010, Tuesday, 17:20:31 »
nemoze

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Low pass filter - Subwoofer
« Reply #14 on 22.06.2010, Tuesday, 19:04:06 »
може ако потрошувачот не влече повеќе од 100mA.