Author Topic: Дигитална контрола на јачина на звук  (Read 6413 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Може да се нарача преку MAXIM еве линк:
Code: [Select]
http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/2748/t/or
Денес ми стигнаа интегралците и не очекував дека ке се толку мали а и не приметив дека во датасхетото писува дека ке се смд.мали се колку ноктот на малото прсте
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хехе, е сега само поубав врв на лемилото да не е некој црн изгорен или пак некој тап
и лесно ќе ги залемиш :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене уште не ми стигнале :(, чим до сеа не ми стигнале, изглеа нема ни да ми стигнат :(.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Мене уште не ми стигнале :(, чим до сеа не ми стигнале, изглеа нема ни да ми стигнат :(.
а зосто нема да ти стигнат? јас имам и втора порачка која ја очекувам...
rules are made to be broken

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Месец и половина ми патуваа од максим деловите, затоа почекајте ќе стигнат сигурно.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сигурно...? Дека веќе месец дена помина сигурно, ако не месец и 5, 6 дена... А сеуште ни трага ни глас не сум чул од деловите :(.

danix01, ти кога ги нарачуваше ги нарача да бидат SMD или така ти стигнаа? Зашто јас кога ги нарачував од Maxim не пишуваше дека се SMD компонентите, пишуваше дека се во DIP куќиште. Мада не е проблем и да се SMD, имам „фен“ ;), ама планирав да ги вадам и да експериментирам со нив со кој од нив најдобар звук ке извадам, па малку тешко ќе биде тоа да се прави ако се во SMD изведба :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Одг: Дигитална контрола на јачина на звук
« Reply #21 on 04.07.2010, Sunday, 00:41:30 (Edited 04.07.2010, Sunday, 00:54:35) »
И мене ми стигнаа интегралциве. Патуваа месец дена ама стигнаа. Направив неколку нарачки па стигнаа по неколку од секој вид и секој тип и SMD и обични. Колку што разбрав од испратниците изгледа дека SMD верзиите имаат S после ознаката на делот. Инаку кога сме кај нарачкиве ги нарачав и двете верзии на TAS5630 од Texas Instrument.  Стигнаа за една недела со FedEx! Само малце тешко дека ке го изработам појачалото со нив зошто малку ми е комлицирана плочката за нив.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Оваа што го прочитав е неверојатно ( ако е точно) 600w од SMD-компонента нормално со доста големи изобличувања.Мислев за големи мокности интегралецот треба да биде голем колку пегла како што се STK.која е всушност реалната мокност и напонот на напојување бидејки го погледнав датасхетот и некој работи не ги разбрав бидејки има мн. податоци натрупано.
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Чекај, не сватив, колкави изобличувања има интегрираното коло ???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
0.003 % а кога се пуста до крај 10% изобличување..мислам дека не е малку
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па тоа воопшто не е малку... јас не би го избрал како замена за аналогните потенциометри, не знам како ова не го прочитав во datasheet-от, изгледа не сум го забалежал... :S
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
погрешно си ме сватил....јас зборував за интегралното кое го порачил ДРАМАН TAS5630 засилувач во д класа од теџас инструментс
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Aaaaaaa... епа да, добро, тоа е дигитален засилувач, (скоро) сите дигитални засилувачи имаат огромни изобличувања, поради тоа најчесто се користат во мегафони ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Еве некој комерцијални изведби на дигитални појачала
Code: [Select]
http://classdaudio.com/index.php?main_page=index
а јас преку еден пријател го нарачав и добив ова
Code: [Select]
http://www.sureelectronics.net/goods.php?id=918и презадоволен сум од звукот.
За TAS5630 не би ни планирал да го користам за макс. снаги туку за помали каде THD е околу 1%

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ако стигнам за некое време ( се надевам брзо ) имам една идеа со бинарен бројач како може да се направи контрола за звук
нема да е баш нешто посебно, ќе биде со делови кој може лесно да се најдат, само нема да биде со многу големо подрачје :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!