Author Topic: Дигитална контрола на јачина на звук  (Read 6411 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Шемата е релативно едноставна, има само неколку околни компоненти ;). „Срцето“ на колото е интегрираното коло DS1669, кое е всушност дигитален потенциометар. Пред едно 4, 5 години го побарав ова коло во продавнци за електронкси компоненти во Скопје, не успеав да го најдам. Се надевам дека до сега барем некоја продавница успеала да го набави ова интегрирано коло (најголема веројатност има да го набавиле Login).



Вредностите на компонентите (во конкретниов случај, само на кондензаторот C1) заедно со малку подетален опис на колото е спакувана во следниот .rar фајл.

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/jd0yujmqxp
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имаш информација колку силен сигнал трпи колово?
Дали ако го исклучиш колото од напон и го вклучиш памти на кое ниво си го подесил тонот?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална контрола на јачина на звук
« Reply #2 on 16.05.2010, Sunday, 19:30:20 (Edited 16.05.2010, Sunday, 19:32:19) »
Колку што прочитав во datasheet-от, да, интегралното коло може да ја меморира последната „позиција“ во која се наоѓало, но само ако последната „позиција“ во која се наогало е наместена барем 2 секунди пред да се исклучи колото од работа. EEPROM меморијата може да издржи повеќе од 50.000 запишувања и бришења на последната „позиција“ во која се наоѓало интегрираното коло ;).

Не најдов податоци за колкави можат да бидат вредностите на влезниот сигнал, но најверојатно не се големи, линеарно ниво на сигнал (1V до 2V) не би требало да претставува проблем за колото. Значи најевројатно не може да се користи на излез од засилувач, али некој ако сака да проба да го користи, ако не му страв да го изгори колото, нека проба па нека пише :D.

Инаку има 64 различни сотојби (нивоа) во кои може да се наоѓа колото. „Потенциометарот“ е линеарен, не логаритамски. Постојат три различни верзии на колово: DSC1669-10 (еквивалент на механички потенциометар со вредност од 10K), DSC1669-50 (еквивалент на механички потенциометар со вредност од 100K) и DSC1669-100 (еквивалент на механички потенциометар со вредност од 100K). За аудио примена, би требало DSC1669-50 да даде најдобри резултати ;).

Доколку се држат тастерите за Up и Down подолго време (подолго од една секунда), колото почнува да ја придвижува позицијата на „потенциометарот“ за еден чекор погоре или подолу на секои 100ms, односно за 10 позиции нагоре или надолу на секоја секунда, што значи дека ако почнете од вредност нула на „потенциометарот“ и го држите копчето за Up ситснато, ќе ја достигнете максималната вредност на излезниот сигнал за нешто поголемо време од седум секунди ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Јас го барав колото пред некое време, нигде го нема кај нас :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи сеуште го нема колото, штета :(.

А не може да го нарачете преку таа sampling програмата? Мислам дека е на Dallas Semiconductor ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Може да се нарача преку MAXIM еве линк:
Code: [Select]
http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/2748/t/or
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ееееее, па супер, за сите три има sample опција ;D. Ај ќе видам ако можам сите три да ги нарачам. Колото е релативно едноставно па најверојатно ќе имам време да го направам ;).

Еве што ми пратија на mail од сајтот на Maxim ;D.

Quote
We have received your request for samples and appreciate your interest in our products.

Your order number for this request is 887512.

Part Requested                Qty Requested     Description

DS1669-100+                   1                 Dallastat Electronic Digital Rheost

DS1669-50+                    1                 Dallastat Electronic Digital Rheost

DS1669-10+                    1                 Dallastat Electronic Digital Rheost

Не сум нарачувал до сега делови преку овој сајт. Вака треба да изгледа sample request нарачката кога ќе ви стигне на mail потврда дека сте нарачале нешто?

И за колку време одприлика стигаат компонентите, ако воопшто стигнат?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Да така изгледа потврдата за нарачката. Ќе ти стигнат за скоро 1 месец од кога ќе ги пратат, значи од задутре рачунај минимум 20 дена за да ти стигнат.
Јас нарачав од нив интегралци пред недела и пол и сеуште не се стигнати, но сигурно стигаат има доказ во вип делот во темата за семплинг.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А како стигнуваат, на врата или ми стига само ливче дека ми стигнале по пошта па треба да одам да си ги подигнам?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
зависи, ако поштарот ти ги носе пратките фома тогаш и овие дома ќе ти стигнат, ако не ти ги носе тогаш в пошта ќе ти останат :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрено до сега многу малку пратки сум примал, освен плочки од Емитер и на времето нарачував преку интернет некои ствари (кога се беше хаос и не се знаеше „кој пие а кој плаќа“ ;)), а тогаш ми стигнуваше само ливче дека ми стигнала пратка по пошта и одев до главна пошта да си ја подгнам, најверојатно и сега ќе биде така.

Aј нека стигнат, па ќе тестирам со сите три, па ќе пишам со кој има најдобри резултати, иако мислам дека со DS1669-100 или со DS1669-50 ќе има најдобри резултати ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не ми се верува, сега и јас ги нарачував истите и успеав погрешно да си ја напишам адресата >:( отиде така нарачката, сега којзнае кај ќе стигнат...Ништо, пак ќе ги нарачам за еден месец.

Quote
на времето нарачував преку интернет некои ствари (кога се беше хаос и не се знаеше „кој пие а кој плаќа“)

Ехее, тоа беа добри времиња, уште носам маици и патики што ми стигнаа тогаш... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Online Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
пиши им порака дека си згрешил во пратката
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Се изнервирав и го избришав мејлот, сега е веќе касно :'(
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална контрола на јачина на звук
« Reply #14 on 16.05.2010, Sunday, 23:13:27 (Edited 16.05.2010, Sunday, 23:15:59) »
Не ми се верува, сега и јас ги нарачував истите и успеав погрешно да си ја напишам адресата >:( отиде така нарачката, сега којзнае кај ќе стигнат...Ништо, пак ќе ги нарачам за еден месец.

Да да, најверојатно ќе можеш да исконтактираш и да си ја корегираш адресата на која треба да стигне порачката само треба да си го имаш бројот на порачката. Еве мене што ми стигна на mail.

Quote
Your order number for this request is 887512.

If you have technical questions about using these samples, please contact technical support:http://www.maxim-ic.com/support

Ехее, тоа беа добри времиња, уште носам маици и патики што ми стигнаа тогаш... :)

хахаха :D :D :D, јас имав нарачано CD режач Teac и SCSI катртичка, уште на времето кога беа ѓавол и пол и беа само 1X. хахахаха :D :D :D. Исто така имав нарачано и Zip Drive од 250MB и ми стигнаа гратис и три дискети од по 250MB. Цар у маало бев, хахахаха :D :D :D, единствен што имаше режач и можеше да пребацува големи фајлови од компјутер на компјутер без да го вдиш HDD-то и да ја кинеш гаранцијата, хехехе :D :D :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."