Author Topic: Што пијат електроничарите?  (Read 25544 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што пијат електроничарите?
« Reply #105 on 18.05.2019, Saturday, 19:22:15 »
А што е тоа сончева вода?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Што пијат електроничарите?
« Reply #106 on 18.05.2019, Saturday, 19:42:04 »
Тоа е вода која преку ден, во стаклено шише стои изложена на сонце, се прибира по зајдисонце се става сода бикарбона и се пие утредента на гладен стомак. Содата (така велат битна за детоксификација на организмот) ја нормализира киселоста или базноста на организмот.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што пијат електроничарите?
« Reply #107 on 18.05.2019, Saturday, 20:25:59 »
Хммм... интересно ;).

Генерално, тоа е и еден од постулатите на хроно исхраната, да се „декиселизира“ организмот што е можно повеќе ;). Се користи лимон наместо оцет и скоро се што е на база на вештачки закиселувачи е исфрлено (есенција и се останато). Јас веќе се навикнав на тоа, да не јадам оцет, да користам лимон наместо оцет :). Веќе и не ми недостасува :).

Ова со водава не знам колку е здраво, мислам да седи на сонце а потоа да се пие... не поради друго, гледав еден клип за проблем со поголема концентрација на бром кој се јавува поради пeчењето на водата на сонце. Поентата на клипот беше повеќе околу решението што го нашле за тој проблем, но во секој случај, добра информација е, да се знае ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Што пијат електроничарите?
« Reply #108 on 18.05.2019, Saturday, 21:10:39 »
Колку што разбрав од клипот бром се трансформира во бромид доколку солена вода се филтрира со озон  или изложи на сонце
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да, во право си, така беше ;). Го гледав цел, ама тоа го заборавив :P :D. Значи тоа не важи во случајот на Toma ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Што пијат електроничарите?
« Reply #110 on 20.05.2019, Monday, 06:00:48 (Edited 20.05.2019, Monday, 11:55:09) »
Околу пиењето сода бикарбона,содата е базна сол, едино би помогнала ако имаш стомачни киселини, во било кој дуг случај само бубрезите ги теретиш.
Лимуните да помагаат во чистење на организмот, секако се подобри од оцет, но имаат ефект ако се пијат по 5-6 или поедноставно 1000-2000 милиграми витамин Ц преку еден ден. 500 милиграми секој ден има многу помал ефект него 2000 милиграми на 4 дена.
Наводно закиелувањето во организмот најмногу доаѓа од кај животински масти, е сега рачунјате дека 1 кг телешо нее 100% месо, него има добар дел масти. Со варење дел се разлагаат или растопуватт, но сепак остануваат поголем дел во него. И не е така страшно ако ги потрошиш сите, ама за вечера пржено свинско месо е прилично не здраво.
Ова генерално што сум читкал навака-натака, може да сум грешка, доколку некој се одлучи да пие или не пие сода бикарбона, да јаде или нејаде животински мати нека се информира подетално. Секако, кој иа инфо повеќе нека се надоврзи/демантира.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Еден линк, како ph кај човекот вункционира и дали и колку може да се манипулира.
Code: [Select]
https://www.google.com/amp/s/sciencebasedpharmacy.wordpress.com/2009/11/13/your-urine-is-not-a-window-to-your-body-ph-balancing-a-failed-hypothesis/amp/
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ова е за урината или.. ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Лимуните да помагаат во чистење на организмот, секако се подобри од оцет, но имаат ефект ако се пијат по 5-6 или поедноставно 1000-2000 милиграми витамин Ц преку еден ден. 500 милиграми секој ден има многу помал ефект него 2000 милиграми на 4 дена.

Не правам муабет за пиење на четири, пет дневно. Муабетот е да се пијат 1, 2 до 3 дневно. На пример 1 од сабајле со млака вода (за да те протера ;)), потоа можеби еден за ручек го цедиш во салата (зависи каква салата е) и толку :). Можеби и еден навечер, пак за салата, ама не е задолжително, особено ако не јадеш салата за вечера ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
генерално никој не ти брани да пиеш лимуни, ама испод 5-6 го немаат посакуваниот ефект, демек да се детоксизираш. Од друга стана па имааш шекер, така да пак да не ја претераш, не секој ден да пиеш по 5-6 xD. Јас секако не пијам, ми киселат :D
Освен наместо оцет, по некоја капка.
Козјо нишчо не пија, ко мал фатив алергија и сега ми е некако одвратно, исто и сурутката.
Е јегер може :)
Онда сода бикарбона користат и за вадење на ресите од желудникот (за чкембе чорба) па да не си го зезниш 100макот т.е. жедудникот, што знам... 

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
генерално никој не ти брани да пиеш лимуни, ама испод 5-6 го немаат посакуваниот ефект, демек да се детоксизираш.

Не не, тој првиот од сабајле е за да те протера, да одиш во WC ;). Еден исцеден лимун во млака вода ;). Пробано, 100% протерува ;).

Од друга стана па имааш шекер, така да пак да не ја претераш, не секој ден да пиеш по 5-6 xD.

А не, без шекер ;). Кога спомнав на лимунади, мислев без шекер ;).

Козјо нишчо не пија, ко мал фатив алергија и сега ми е некако одвратно, исто и сурутката.

Штета :-\. Многу е здраво. Најмалку мрсно е ;). Сурутка немам пробано, викаат дека не било вкусно, ама ако е за лек, и тоа ќе пијам ;).

Е јегер може :)

Да имам доволно пари, само ова ќе пијам 8).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
„Не не, тој првиот од сабајле е за да те протера, да одиш во WC ;). Еден исцеден лимун во млака вода ;). Пробано, 100% протерува ;).“
Кафето ми брка иста работа, па порано ко пушев цигари, имав способност низ ѕид да се пробија за да стигна до wc ::
Во самиот лимун има сериозна количина шеќер, 5-6 секој ден сигурно ќе избие некаде шеќерот :)
Исто и 5-6 јегери да пиеш секој ден, фрли ја јетрата, ама барем убо ќе ти биде хехе

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
ова е за урината или.. ?
Текстот во линкот е за ph  во човечлиот оеганизам, како организмот се справува со киселините, и мислење за алкална диета и слични на неа ко се бават со намалување на киселинитр во организмот и колку се реални.
Желидникот има  ph 3 , што и да ставиш внатре ке ја постигне истата ph вредност за да се разложи и искористи во организмот, логиката да се намалува ph вредност на нешто пред да се конзумира не држи вода.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Ако е точно!
Code: [Select]
https://srekja.mk/lek-za-mnogu-zaboluvana-sekoe-utro-vo-6-chasot-ispijte-chasha-voda/
Quote
...Наутро откако ќе се разбудите испијте 650 милилитри вода, односно околу 4 помали чаши.
Не пијте вода од чешма, освен ако не е прочистена. Многу е подобра дестилираната вода. Ако користите дестилирана вода, препорачливо е да додадете некои минареали како што е сода бикарбона...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Што пијат електроничарите?
« Reply #119 on 20.05.2019, Monday, 22:07:05 (Edited 20.05.2019, Monday, 23:14:07) »
Земи подобро една од тие 20 литри водите не си прај експерименти со сода. Секако сода не ти треба, ти треба калциум, магнезиум што ти знам тамо што ти треба. А зијан да си од  повеќе вода, можда во ретки исклучоци, скоро секаде препорачуваат мин 1,5л вода во денлт да си т.е. за да де препиеш треба да испиеш 10литри, што секако е тешко изводливо. Имаше некои си јонизатори на вода, ама што ги знам колку се ок демек ја дели водата на кисела и базна, и оваа киселава за перење, базната за пиење ама не сум навлегол
Во контекст на минералите

ми гледа логично али не можам да гарантирам