Author Topic: Роботска рака со микроконтролер  (Read 4120 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Роботска рака со микроконтролер
« Opened on 23.09.2010, Thursday, 19:54:06 (Edited 23.09.2010, Thursday, 20:02:57) »
Овој проект беше подарен на мојот братучед и беше финансиран од вујко ми кој ги купи серво моторите и уште едни делови!!Инаку оваа роботска рака се контролира преку компјутерот,како втор мозок се користи PIC16F628 тој ги контролира серво моторите!Преку РС232 кабел раката комуницира со компјутерот и има посебен софтвер за негова работа!
ПС. немојте ве молам слики да барате дека мрзам да фотографирам,инаку да не испаднам фер ќе замолам братучед ми една слика да фотографира!! ;D ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а која е таа програмата, дај кажи пошто јас сакам вака моделарство :)
и се интересирам не толку за роботика, ама ова кога е нешто со компјутерот контролирано колку толку ми е интересно, плус оди преку микроконтролер :)

малку офф
јас се интересирам повеќе за авиончиња, хелихоптери и коли РЦ ( моделарство ) отколку роботика :)
посебно за коли, имам во план да направам нешто ама некако немам време
се е смислено направено се имам само ми фали време да седнам да составам нешто :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
извинете ја заборавив програмата,еве ја.Но ако сакаш за коли,хеликоптери,авиони,бродови имам планови и шеми!!Исто така пред една година направив и ховеркрафт!!За него имам планови(мој дизајн) ако сакаш ќе ти ги пратам!!
ПС.Администраторите ако го отворат новиот подфорум ќе поставам многу планови и шеми за моделарство!!
Девил И јас така многу ја сакам електрониката,моделарството!!Инаку направи го оној мојон сумо робот!! ;D ;D Па тој поврзи го на далечинско и ете ти количка!! ;D ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не не јас имам друга идеа, уште ми фали тој рф примо/предавателот
( да најдам да го порачам за фри од негде (или во краен случај сам да го правам )) и да ја составам
има 8 контроли ( копчиња) имам еден стар џојстик ќе го преуредам за моја потреба :)
и ќе биде таман, имам еден стар џип со мотори со се ( без електроника за жал ) ќе го преуредам со некој мал 3-6Аh акумулатор и ќе терам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Јас планирам да правам поботска рака ама со степ мотори и не сум сигурен дали ке испаднит несто  :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
направи го со серво немој со степ мотори дека тие не се добри и нема шеми никаде да најдеш на нет!! :'( Инаку сервата треба голема сила за да ја помрднеш осовината,додека пак кај степ е лесно!!
Сега во народна техника се договорив да им направам една таква за едно дете да иде на натпревар,исто така сакам да ја правам и безжично со PIC16F876!!

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
А да те прашам каде може да се набават серво мотори кај нас?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
направи го со серво немој со степ мотори дека тие не се добри и нема шеми никаде да најдеш на нет!! :'( Инаку сервата треба голема сила за да ја помрднеш осовината,додека пак кај степ е лесно!!
Сега во народна техника се договорив да им направам една таква за едно дете да иде на натпревар,исто така сакам да ја правам и безжично со PIC16F876!!
сега со серво или степ дека викаш она болдираното
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ако си од Скопје,имаш во Конрад ГТЦ прв кат!!Околу 530 денари е едно!! :P ;D ;D
Се извинувам со серво!!Извинете!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дали може да ја закачиш шемата на рапид шер или хотфајл ( со се програма со се сите тоа документи, софтвер и хекс се на се ) дека имам некој проблеми со операва не сака да ми ги снима пдф документите, како хтмл го зачувува ....
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ок админе ќе ги ставам но имам проблем со нетов(дека ми е бежичен и спор е) па утре од сабајле ќе ги ставам!!Инаку како што ме праша дали со степ мотори?Ја ќе ти кажам не дека таму погоре осовината е слаба и роботската рака ќе седи во место!!Серво моторите се цврсти и кога на пример раката ќе ја дигнат највисоко ќе останат на таа позиција,а ако се искористат степ мотори раката ќе се спушти!!За тоа мислев да ви го кажам!Не се користат степ мотори во роботски раце! ;D ;)

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Добро мене тоа ми бесе како идеа да се напави со степ мотори ама ете неможело а оваа роботска рака што ја имаш прикажано за неа колку серво мотори се потребни?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
за нејзе се потребни 6 серво мотори!! :D

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Само за серво моторите ке ми се потебни над 50 евра а тоа е многу  :)  :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ја не ги купив вујко ми ги купи!! :P :o ;D ;D ;D