Author Topic: Нај едноставен Радио приеммник  (Read 6877 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Хаха, цитира StarTrek Voyager :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Се зезав.... без навреда .)

Beam me up Scotty !
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Еве ти посериозни транзисторски приемници без батерии кои работат на тој миливолт ;)

Code: [Select]
http://www.crystalradio.net/crystalplans/xximages/Free2.JPG
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ej абе темава ја забегавме. Ај пак назад, ме интересира тоа како од калем и графит од молив може да се направи приемник? Јас сакам да пробам, па каков калем, колку долга жица, на колкаво тело мотана, колку долг да е графитот и како да е поврзан со калемот а и слушалките како да се поврзани. Дали се сериски?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Значи вака: Види ја шемата за кристалното радио што е на почетокот. Е, се треба да е така освен диодата. Наместо диодата се става парче графит и со многу танка челична лицна од жица (најтанка жица за гитара) допираш на графитот и слушаш на високоомски слушалици и треба да добиеш звук. Е, сега: нормално дека претходно треба да имаш подесено некоја станица на променливиот кондензатор (стави диода, намести, па извади диода и стави го графитот и „барај“). Проблемот е што ти треба доста голема антена и добро заземјувањеи близок предавател. Мислам дека од овчеполе ова нема да ти успее. Јас во Битола имав локален 3KW предавател и ми беше 2км воздушна линија и ми успеваа овие експерименти со жици од 20-30 метри и заземјување: водовод.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Значи вака: Види ја шемата за кристалното радио што е на почетокот. Е, се треба да е така освен диодата. Наместо диодата се става парче графит и со многу танка челична лицна од жица (најтанка жица за гитара) допираш на графитот и слушаш на високоомски слушалици и треба да добиеш звук. Е, сега: нормално дека претходно треба да имаш подесено некоја станица на променливиот кондензатор (стави диода, намести, па извади диода и стави го графитот и „барај“). Проблемот е што ти треба доста голема антена и добро заземјувањеи близок предавател. Мислам дека од овчеполе ова нема да ти успее. Јас во Битола имав локален 3KW предавател и ми беше 2км воздушна линија и ми успеваа овие експерименти со жици од 20-30 метри и заземјување: водовод.
[/quote

Кај мене (во овчеполието) работи еден предавател од МТВ, неофицијално имам слушнато дека работи со неколку стотици киловати. Би можело нешто до СК да се фати :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Вака, значи со приемниците кои ги посочив тој предавател (810КHz AM) се фаќа и до Битола и се слуша на тие приемници со антена од 30-40 метри. Меѓутоа за експерименти со графит можеш само во Штип да правиш :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Нај едноставен Радио приеммник
« Reply #22 on 25.02.2010, Thursday, 10:40:11 (Edited 25.02.2010, Thursday, 10:41:57) »
Кај мене (во овчеполието) работи еден предавател од МТВ, неофицијално имам слушнато дека работи со неколку стотици киловати. Би можело нешто до СК да се фати :)

хаха тој е на радио Скопје и не само што се фаќа во Скопје со супер сигнал туку е наменет да се фати во цела Македонија.
Снагата му е 1200kW (1,2 мега ват)


Вака, значи со приемниците кои ги посочив тој предавател (810КHz AM) се фаќа и до Битола и се слуша на тие приемници со антена од 30-40 метри. Меѓутоа за експерименти со графит можеш само во Штип да правиш :)
така и мислев :) хехе еве му можност на Алекс да проба  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Кај мене (во овчеполието) работи еден предавател од МТВ, неофицијално имам слушнато дека работи со неколку стотици киловати. Би можело нешто до СК да се фати :)

хаха тој е на радио Скопје и не само што се фаќа во Скопје со супер сигнал туку е наменет да се фати во цела Македонија.
Снагата му е 1200kW (1,2 мега ват)


Вака, значи со приемниците кои ги посочив тој предавател (810КHz AM) се фаќа и до Битола и се слуша на тие приемници со антена од 30-40 метри. Меѓутоа за експерименти со графит можеш само во Штип да правиш :)
така и мислев :) хехе еве му можност на Алекс да проба  :)

Зошто да се мачам со графити ? Кога на мојот ФТ-101Е во школо фаќам јапонски станици :D
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тоа беше како да направиш радио скоро од ништо. Е сега јас пред некоја година фатив Радио Северна Кореа :) иначе редовно можам да слушам Радио Кина и тоа се со најобично SW радио од пазар за 300 ден. :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.