Author Topic: Помош околу 5W предавател со PLL  (Read 4816 times)

TeslaBt

  • Guest
Помош околу 5W предавател со PLL
« Opened on 14.04.2016, Thursday, 13:21:10 (Edited 14.04.2016, Thursday, 15:11:58) »
Вчера еден пријател ми даде стар 10-15 години 5W предавател. Е се арно го теситрав работи. Ама до сега не сум местел фреквенција на предавател со PLL. Еднио што јас направив е филтерот излезен што беше со сите делови од порано само јас го склопив.

Ете слика од PLL-от. Дали можи да ми поможите со местење на фреквенции или некој документ да ми дадете да видам како се местат ? Инаку сега го слупшам на 89.500MHz.

И на кој од овие два тримери можам да ја менувам снагата пошто со 5 вати и АЕК дома кај мене одма е.


Споено мислење: 14.04.2016, Thursday, 15:11:58
Се снајдов со PLL-от ми остана уште ватажата да ја намалам. Ако знај некој нека помогни околу намалувањето.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Или со намалување на напонот на напојување или со намалување на побудата,трето нема (има,само не верувам дека ќе се снајдиш а и шемата е потребна ) 
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Тримерите на излез ти се за намалувајне на снагата на излезнио степен а на плл имаш тримерче кај излезо.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Тримерите на крај се за подесување на импедансата а не за намалување, ако намалуваш од тамо голема е веројатноста да прегори излезот по некое време.

Црниот тример нај вероватно е за намалување на побуидата а со тоа и снагата која иде на антена.

TeslaBt доколку сакаш да го ограничиш дометот во рамките на твојот дом или просторија, на излез наместо антена поврзи некој по моќен графитен отпорник од 50 оми.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Помош околу 5W предавател со PLL
« Reply #4 on 14.04.2016, Thursday, 22:47:24 (Edited 14.04.2016, Thursday, 22:54:16) »
Абе не е работата ни да ограничам ниту ништо сакав да ја намалам снагата , а и така ретко ќе го палам па да не ме ми го скини газот АЕК со казна зато. Имам 2 тримери едниот е од транзисторот главниот кон транзисторот за засилвање тој црниот Искра , а другиот не знам зошто е ама и тој е за снагата. Шема немам.  :-\ Ваљда тој помалиот тример е за снагата.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 5W предавател со PLL
« Reply #5 on 15.04.2016, Friday, 21:33:28 (Edited 15.04.2016, Friday, 21:46:29) »
Ова ке  да е на радио Голди PLL - то колку што можам да видам. Тримерот е за силата тој кај малиот транзистор BFR. PIHER тримерчето или гледам имаш таму некој транзистор  LM 317 T изгледа е за регулација за напонот и на 2SC1971 и одтаму можеш исто да го намалиш. Но најсигурно е PIHER тримерот каде што ти пишува Power одма до BFR  транзисторот. Јас сум мераклија по предаватели па дај во целост да го видам пллто  или целосно сосе излезот во кутија. Јас имам 10 ватен предавател со Вероника плл и Бостерот 2sc1971-2sc1946A и јас ке ставам некоја слика кога ке го склопам ;) .

TeslaBt

  • Guest
Ова ке  да е на радио Голди PLL - то колку што можам да видам. Тримерот е за силата тој кај малиот транзистор BFR. PIHER тримерчето или гледам имаш таму некој транзистор  LM 317 T изгледа е за регулација за напонот и на 2SC1971 и одтаму можеш исто да го намалиш. Но најсигурно е PIHER тримерот каде што ти пишува Power одма до BFR  транзисторот. Јас сум мераклија по предаватели па дај во целост да го видам пллто  или целосно сосе излезот во кутија. Јас имам 10 ватен предавател со Вероника плл и Бостерот 2sc1971-2sc1946A и јас ке ставам некоја слика кога ке го склопам ;) .

Ќе направам галерија специјално за вас ентузијастите за радиа(вклучувајќи ме и мене), а за ЛМ317 , да тој е за регулација на напонот кон тој транзистор. Па ваљда со него се намалва , ама нема врска утре ќе видам ќе правам SWR/POWER метар и ќе видиме. Шо е како е и така не го уклучвам ни за сметање ниту за ништо само така некогаш да видам на вечер ко ќе спијат АЕКовци дали се слушаме со другарчиња.  ;D

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Дај направи неколку сликички нестрплив сум да видам  ;) јас утре ке ставам од мојот 10 ватен предавател со плл контрола.

TeslaBt

  • Guest
За 15 минути имаш.  ;D ;D

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Ок . Јас од утре натаму ке ставам слики од мојот предавател не ми е расклопен и така ме зафркава копчето за палење ке го отворам и ке го сликам. ;)

TeslaBt

  • Guest
Се извинувам за сликите имам проблем со телефонот не се уклучва во bootloop влегва.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Ок нема проблем кога ке го средиш ке ставиш слики ;)

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: Помош околу 5W предавател со PLL
« Reply #12 on 20.02.2017, Monday, 21:58:00 (Edited 21.02.2017, Tuesday, 12:19:43) »
Имам проблем со мојо PLL како на колегата TeslaBt му имам пишано приватна порака но не ми одговара да ги споредиме мојо PLL и нековио оти на мојо му фала делови не работи доколку види на темава нека ми пиши приватна порака ќе се договориме.


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Тоа што Тесла БТ не ти одговорил, тоа е во ред, бидејки не е финтата да се прашуваат технички прашања приватно туку на форум, иначе за што би бил форумот? Нели треба и други на форумот да прочитаат па може на некој од нив ке им помогне ако го имаат истиот проблем. Значи тука има еден плус Тесла БТ. Башка што и во правилата така пише, прашањата од технички карактер на форум!

Друга работа, во правилата пише да не се закачуваат слики на форумот освен ако не се некои од важен карактер. Сликите околу решевање на проблем закачувајте ги на ХОСТ сервер. Еве еден таков:
Code: [Select]
https://postimage.io/
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Јас не го прашував кизнае што па да не ми одоговори му пишав да се видиме пошто е од Битола да видам и да направам споредба спрема нековио PLL.