Author Topic: Помош за PLL Вероника  (Read 3076 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за PLL Вероника
« Reply #15 on 16.03.2013, Saturday, 22:59:09 »
Линк

Code: [Select]
http://www.3-mtr.info/shareware/Transmitter%20-%205Watt%20+%20PLL%20%20%28Veronica%29/

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: Помош за PLL Вероника
« Reply #16 on 16.03.2013, Saturday, 23:15:28 »
Батка сите сајтови ги имам прегледано и немам најдено ништо содветно кој лажни постови клава кој вистински треба на секо леткомо враце и од лепи залепи не ми одговори имаш направено некаков pll veronika или некаков pll?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за PLL Вероника
« Reply #17 on 16.03.2013, Saturday, 23:54:13 »
Имам направено се што има од Вероника на сајтовите и тоа пред  јавно и званично да излезат на .нет,кога уште беше тоа табу-тема.Мислам дека една ПЛЛ плоча ја имам и готова некаде ,без излазен транзистор е.Имам и делови за линеарец 12W за Вероника ,тростепен со Моторола транзистори,упарени за ова намена.Првата Вероника мислам дека има едно 18 години како ја направив.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: Помош за PLL Вероника
« Reply #18 on 17.03.2013, Sunday, 12:11:00 »
Браво батка и како фукционира кај тебе верониката шо интеграли имаш ставено.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за PLL Вероника
« Reply #19 on 17.03.2013, Sunday, 13:44:23 »
Верониката,во сите форми има свои проблеми,ама функционира.Проблеми барем со ППЛ-от не сум имал,бидејки сум набавувал оригинални делови.Поголем проблем кај Верониката е излезот ,кој не се подесува онака како што е опишано,ами има некои работи кои се учат со време и треба малку поголемо искуство и како што реков - инструменти.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: Помош за PLL Вероника
« Reply #20 on 17.03.2013, Sunday, 14:59:42 »
Ќе можиш да ставиш слики да видам од верониката?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за PLL Вероника
« Reply #21 on 17.03.2013, Sunday, 18:45:51 »
Моментално немам готова плоча од некоја Вероника.Треба да побарам,имам во подрум една плоча,мислам дека само некои транзистори се вадени,а не знам дали и плл делот е комплетен ( мислам кварц и некои ИК ги нема).Засега немам намера да ја направам.Но тоа не е решение за твојот проблем.Треба да побараш по странски форуми кои грешки ги има на самата шема и колку се разликува со монтажната.Еве еден линк и добро прочитај ги постовите !

линк:

Code: [Select]
http://pllfm.wordpress.com/tag/pll-veronica/

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: Помош за PLL Вероника
« Reply #22 on 17.03.2013, Sunday, 19:41:03 »
Батка сите форуми ги имам пребарано, ама ништо од тоа кога ги немаме содветните делови се само замени клаваме и за тоа ништо не добиваме.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за PLL Вероника
« Reply #23 on 17.03.2013, Sunday, 19:50:09 »
Тогаш веројатно треба да бараш подобро.Види ги линковите што ти ги посочив,таму има многу одговори за твоите побарувања.Веројатно не бараш добро.Сепак,би рекол дека си почнал со преголем проект за тебе.Место да бараш некој да го реши проблемот ( само од слики не се решава ништо),подобро прво да започнеш со нешто поедноставно.И пак ке напоменам- ПЛЛ синтисајзер,осцилатори ,РФ излези без инструменти не се работат.