Author Topic: Како да направам image/beckup?  (Read 1045 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Како да направам image/beckup?
« Opened on 13.11.2012, Tuesday, 15:02:58 »
Како што пишува во насловот, не ми е јасно како да направам image, јас точно не знам за што се работи па затоа можеби насловот не е точен, но слушнав дека постој нешто такво што пример кога ке го форматирам компјутерот го правам тоа image и нареден пат кога нешто нема да биде океј наместо форматиранје го активирам тоа преку бутабилен диск и за 10 мин. се враќа во првобитната состојба. Се надевам ме разбравте што барам  :)

electron

  • Guest
Одг: Како да направам image/beckup?
« Reply #1 on 13.11.2012, Tuesday, 15:46:15 (Edited 13.11.2012, Tuesday, 15:48:00) »
Можеш да направиш image со Acronis True Image.
Побарај ја програмата на торент.
Процедурата е следнава:
Инсталираш оперативен систем (свежа инсталација), потоа драјвери, потребните програми, кодеци... го средуваш оперативниот да биде во најдобра форма.
Потоа ја инсталираш програмата, и со wizard-от чекор по чекор правиш image (има туторијали на нет како се прави image-от).
Го снимаш image-от некаде на D: драјвот/партицијата.
И на крај со програмата земаш обично cd и го правиш бутабилно.
Кога ќе се расипе оперативниот систем поради х причини, го ставаш бутабилното цд, го рестартираш пц-то и го местиш биос-от да бутира од цд.
Кога ќе се појави програмата од бутабилното цд, ќе те праша каде ти стои image-от (во D:) и каде треба да се направи бекап (во C:).
Процедурата трае во зависност од тоа колкав е image-от, отприлика од 5 до 20 минути.
Ова е поедноставна процедура со која добивате тазе инсталација на оперативен систем со сите пропратни драјвери и програми без да губите време со часови инсталирајќи посебно ОС, драјвери, програми...

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Како да направам image/beckup?
« Reply #2 on 13.11.2012, Tuesday, 15:54:47 »
Не ми е јасно што да ставам на cd-то? Фајлот што ке се направи при правење на image?

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: Како да направам image/beckup?
« Reply #3 on 13.11.2012, Tuesday, 15:59:55 »
Ќе ставиш програм кој овозможува такво нешто.
Acronis, Ghost, Hiren's (во него ги има и двата).
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

electron

  • Guest
Одг: Како да направам image/beckup?
« Reply #4 on 13.11.2012, Tuesday, 16:05:00 »
Не треба ништо да ставаш на цд-то. Програмата ќе си направи нејзина бутабилна верзија, да може да стартува кога во биосот ќе избереш "boot from cd/dvd" и самата ќе го изреже тоа цд.
А фајлот т.е. image-от го ставаш во некоја папка во D: (на пример папка "backup").
Таа папка можеш да ја скриеш (hidden) за да не ја чепка никој.
Ако image-от не надминува 4.7Gb можеш да направиш и една копија на двд, за секој случај.
Еве ти туторијал:
Code: [Select]
http://www.youtube.com/watch?v=wFdAL7hpYvo

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Како да направам image/beckup?
« Reply #5 on 14.11.2012, Wednesday, 23:14:55 »
Фала многу  :)